החייל האתיופי שהוכה והמחאה

מן הראוי שפעילי הקהילה האתיופית לא יציבו את האירוע שבו צולם שוטר מכה חייל אתיופי במדים כ"סמן ימני" של תופעת הקיפוח והגזענות. באלה יש להיאבק ולא להרפות. את תקרית המכות בין החייל לשוטר יש לפתור במנותק.


שוב סערה בקהילה האתיופית. היועץ המשפטי לממשלה החליט כי אין מקום לחקירה פלילית כנגד השוטר שנראה (בסרטון וידאו) מכה חייל אתיופי במדים, ללא סיבה לכאורה. היועץ הסתמך בהחלטתו על חקירת מח"ש את האירוע.

חוקרי מח"ש דיווחו כי צפו בסרטון המלא והתברר כי החייל האתיופי נראה מרים יד כנגד השוטר, לפני שהאירוע התפתח. התברר עוד כי מדובר היה בחפץ חשוד, שהשוטר וחבריו עסקו בבירור מהותו, והחייל התבקש ע"י השוטרים לפנות את המקום. הוא סרב, ניסו להרחיקו והקטטה התפתחה, תוך שהחייל מרים ידו ראשון. אח"כ נצפה כשהוא אוחז באבן כנגד השוטרים. נקבע עם זאת כי השוטר השתמש בכוח מופרז, וכי יתכן ואפשר היה לפתור אחרת את הבעיה. ועל כן לאישום וחקירה פלילית אין  מקום אבל יהיה מוצדק להעמיד את השוטר בפני בית דין משמעתי.

נזכיר כי בינתיים, ובמיוחד על רקע התקרית המדוברת, פוטר השוטר מן המשטרה.

עם פרסום החלטת היועץ השבוע קמה סערה בקהילה האתיופית. כינו את ההחלטה אומללה, משפילה, בלתי ראויה ועוד כהנה. פעילי הקהילה האתיופית חזרו וטענה כי עד כה ולמרות ניסיונות חוזרים של הקהילה, להעלות על סדר היום את נושא קיפוח   – לא נעשה דבר. הבטחות רמות היו. בפועל עולם כמנהגו נוהג. בין הסיבות הבולטות לקיפוח הנמשך העלתה גם שאלת הגזענות והאפליה המופנית נגד האתיופים.

והנה עכשיו, טוענים הפעילים, באה החלטת היועץ. ההחלטה מסמלת את האפליה והאטימות שמופנים ע"י מוסדות המדינה נגד הקהילה. נקהיל הפגנות ,הם מבטיחים, תהיינה התפרצויות אלימות. נמאס לנו.

הפעילים צודקים. יש אפליה כנגד העולים מאתיופיה. יש גם גזענות כנגדם. צריך לפעול בעצמה על מנת לשרש תופעות בלתי ראויות אלה. התקרית שבה צולם השוטר מכה את החייל הציתה גל של הפגנות ומחאות, אבל לא היא הייתה הסיבה המרכזית להתפרצות. האפליה,הקיפוח,הגזענות והעוני – הם הסיבות האמתיות. "תקרית המכות" הייתה רק גפרור.

מה לעשות, וההתרחשות העובדתית לא הייתה בדיוק כפי שהתקבל ממבט שטחי על הסרטון . מצפיה בסרטון המדובר  במהירות איטית, נראה החייל האתיופי מרים יד ראשון על השוטר. – זה לא שפתאום התנפלו עליו ללא סיבה. במקום היה חפץ חשוד, השוטרים ביקשו לפנות את האנשים משם. החייל האתיופי סרב והחל מתנגד בכוח לניסיונות השוטר להרחיקו בדחיפה מהמקום. אח"כ התפתחה התקרית. זה לא אומר שטענות הקהילה אינן צודקות. הן צודקות ועוד איך. אבל, לא צריך לקשור אותן ישירות לאירוע. הפעילים טענו שאילו היה מדובר בחייל שאינו ממוצא אתיופי התוצאה הייתה אחרת. המציאות מוכיחה כי זה לא נכון. אלימות השוטרים קיימת לגבי מגזרים רבים.

מן הראוי שפעילי הקהילה האתיופית לא יציבו את האירוע המדובר כ"סמן ימני" של תופעת הקיפוח והגזענות. באלה יש להיאבק ולא להרפות. את תקרית המכות בין החייל לשוטר יש לפתור במנותק. ונא לזכור השוטר כבר איבד את מקום עבודתו.

5 תגובות על ״החייל האתיופי שהוכה והמחאה״

 1. פוסט מפתיע ולא לטובה
  אז למה יוצאי אתיופיה צריכים לשתוק, אם השוטר פוטר?
  אם פוטר סתם אזי צריך לגונן עליו ולא לתת לו לשמש "תרנגול כפרות"

  נזכיר כי בינתיים, ובמיוחד על רקע התקרית המדוברת, פוטר השוטר מן המשטרה.

  1. לצ.ארצי
   הפוסטים לא אמורים להתאים לטעמך.

   מאיפוא הבנת שבפוסט כתוב שיוצאי אתיופיה צריכים לשתוק? הרי נאמר ההיפך ושראוי להיאבק נגד האפליה הגזענות וכיוב.

   החייל המכה צריך להיות מטופל בהתאם לעבירה שהחקירה העלתה כי ביצע. במקרה שלפנינו נקבע על פי הראיות שאין הצדקה לפעול נגדו במישור הפלילי אלא המשמעתי. כך צריך להיות.גם עניין פיטוריו מהמשטרה צריכים להיבחן במישור הזה.בין זה לבין הקיפוח והגזענות כנגד העולים מאתיופיה יש מרחק. נושאים אלה הם הוא העניין המרכזי ולא עניין התקרית ,חמור ככל שיהיה, גם נוכח העובדות שהתבררו.

 2. כינו את ההחלטה אומללה… פעילי הקהילה האתיופית חזרו …
  והנה עכשיו, טוענים הפעילים, …. נקהיל הפגנות ,הם מבטיחים,….נמאס לנו.
  הפעילים צודקים.
  can you tell who are those that speak in the name of so many people?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: