השופטת שסירבה להתלונן על אונס

השופטת שסרבה להגיש תלונה על אונס זכתה כבר לביקורת מתחסדת וספק אם תוכל להמשיך בעבודתה. היא כבר נענשה עוד לפני שהגישה תלונה, מה יעשו לה אם תתלונן רשמית?


עורכי החדשות בתקשורת נשמו בהקלה. אמנם ביומים שלשה האחרונים לא היה במחוזותינו פיגוע "גדול" , גם לא הצהרות רמות על איסור כניסה לערבים. כלומר היו, אבל לא היה בכך חידוש, זה היה, איך אומרים,רגיל . הכותרות לא אוהבות "רגיל" הן נדלקות רק אם יש "דם", פיזי או וירטואלי.

במצב הזה הידיעה על תלונת שופטת פלילית שסיפרה לחברים שעברה מעשה של הטרדה מינית, יש אומרים אונס, התקבל אצל עורכי החדשות כמשב רוח רענן. הם התנפלו על "הסיפור" ככל שיכלו. לחצו והצליחו, חלקית, על הסרת צו איסור פרסום ויש פרשה.

שוטר (מפה לאוזן מבשרים , שלא סתם שוטר אלא קצין בדרגה די בכירה) הטריד מינית ויותר מכך את השופטת. הם אמנם היו במערכת יחסים אבל זה לא הספיק לשוטר הוא רצה יותר. אבל השופטת – היא לא רוצה להגיש תלונה. לחצו עליה דיברו על ליבה אבל היא, תראו אותה, לא רוצה. בתפקידה כשופטת פלילית היא יודעת מה גורלן של מתלוננות על הטרדה מינית ,קל וחומר על אונס, והיא מעדיפה שלא להתלונן.

השוטר מכחיש . כלומר הוא מודה שהכיר את השופטת, ושהיו במערכת יחסים, ושאתר היכרויות ברשת זימן אותם יחדיו , אבל הטרדה מינית? מה פתאום "הכול היה בהסכמה".

אז בהיעדר תלונה נסגר התיק.

איזה סיפור. שופטת ושוטר, אתר היכרויות ברשת , מערכת יחסים. "בהסכמה"? לא ברור מסתובב סיפור על אונס ואפילו נפתחה חקירה שנסגרה.

אבל גם אם התיק נסגר יש לסיפור תוצאות, אפילו קשות. השוטר/ הקצין ממשיך בתפקידו כאילו לא קרה דבר הרי התיק נסגר מחוסר תלונה.

והשופטת? היא חוטפת , תחטוף וגם תיענש. שמה מתגלגל ברשת בכותרת גדולה חרף איסור הפרסום , ותוך כדי רמיזות וצחקוקים של כתבי הפלילים. הנהלת בתי המשפט פתחה בבדיקת נוהלית של הפרשה ,לא ברור של מה –אבל זו הכחישה זאת מכל וכל. נשיא בית המשפט העליון גרוניס מדווח. בינתיים כבר העבירו את השופטת מתפקידה כשופטת בתיקים פליליים , לעיסוק בתיקים אזרחיים הנהלת בתי המשפט מסרבת להגיב על צעדה זה.. עד היום לא קיבלה השופטת לידיה   תיק לטיפול אף שהיא ממשיכה להגיע לעבודה.

תוך כדי כך היא כבר סופגת ביקורת מתחסדת נוספת. זהבה גלאון בתגובה: “אם שופטת לא מוכנה להתלונן אצל מערכת אכיפת החוק, זוהי עדות לפשיטת רגל מוחלטת במאבק בעבירות מין. אני יודעת שלא נכון לדון אדם עד שמגיעים למקומו, אבל במקרה זה, השופטת היא לא רק אישה פרטית שנאנסה, היא מסמלת את מערכת אכיפת החוק ואת ערכיה של המערכת, וההימנעות והרתיעה שלה מלהתלונן מעבירה שדר לאנסים שאין להם ממה לחשוש יותר, כי אם שופטת לא מתלוננת ולא מוכנה לעבור את דרך החתחתים שכרוכה בהגשת תלונה ובעמידה בבית משפט, אז אף אישה אחרת לא תתלונן”. איזה התחסדות של גלאון , עמדת כבר במצב דומה? שלא יקרה לך ושלא תצטרכי להחליט מה לעשות

השופט (בדמוס) שלי טימן אמר דברים דומים. גם הוא חושב שאם השופטת לא מתלוננת היא פוגעת במערכת אכיפת החוק. ומה על הפגיעה שכבר ספגה?

אז מה היה לנו? השופטת שסירבה להתלונן נענשה כבר. ספק אם תוכל במצב כזה להמשיך בעבודתה היא כבר הוכפשה. עכשיו טוענים נגדה שהיא לא רק אישה פרטית. היא מסמלת את מערכת החוק ומבזה אותה בסירוב להתלונן. אז אם זו התוצאה של העבירות שבוצעו על השופטת בלא תלונה מצידה , כשהיא מבקשת להניח הדברים מאחוריה, מה תהיה התוצאה כשתתלונן? אולי משום כך מקור הסירוב להתלונן?

כך או אחרת הנפגעת כבר נענשה על ידי המערכת המשפטית ועל ידי זו החוקרת. מה יעשו לה כשתתלונן רשמית?

6 תגובות על ״השופטת שסירבה להתלונן על אונס״

 1. אמרו חז"ל סייג לחכמה שתיקה. במה דברים אמורים? לו לא סיפרה השופטת את סיפורה לא הייתה צריכה לא להגיש תלונה ולא להסביר למה לא הגישה
  על מה השוטר – תהא דרגתו אשר תהיה – צריך להיענש? על "סיפור" שלא עומת וממילא לא אומת?
  לעומתו מי שסיפרה את הסיפור נושאת באשמה. שותפה לעבירה של שיבוש חקירה. לו לא הייתה שופטת ניחא. אבל שופטת ועוד בתיקים פליליים?!
  בכל מקרה הסיפור מציף את הבעייתיות של טיפול בעבירות מין. יש המשווים אינוס לרצח. רוצה לומר שהקרבן מאבד בדרך כלל את דרכו לחיים מאושרים. היה והתלונן הרי נאלץ לחוות את האונס מספר פעמים במהלך ההליך המשפטי. לא סתם התעללות ב"גוויה" אלא מספר פעמים בפני קהל צופים סקרן. לעניות דעתי יש לשנות את השיטה

 2. כבר חרצת משפט? השופטת אשמה בעבירה של שיבוש חקירה כתבת. והוספת כי לא הייתה צריכה לספר מה קרה לה ואז לא היו לוחצים עליה להגיש תלונה ולא באים אלינ בטענות על שסרבה. אז לדעתך נפגעות הטרדה מינית צריכות לשתוק, או להתלונן פורמלית. מי אתה -אנחנו-שנקבע להן מה לעשות?
  לגבי השוטר -הוא ממשיך בתפקידו כרגיל. לא העבירו אותו מתפקידו כמו שעשו לשופטת. לא הוקיעו אותו ציבורית כמו שעשו לגבי השופטת (ראה דוגמאות בפוסט) צדקה שרת המשפטים שאמרה היום שנושא זה הוא נושא אישי מאד ועדיף שלא לשפוט אותו. (לא ציבורית, בודאי לא משפטית)

 3. חבל שלא שמת לב למסקנה המתבקשת לדעתי. לדעתי יש בעייתיות מרושעת בשיטת הטיפול בנפגעי תקיפה מינית.
  גם השופטת שבסיפור היא לכאורה קרבן של אותה השיטה. לא חרצתי משפטה!!!

  אנחנו לא צריכים לקבוע להן/ם מה לעשות אבל מחובתנו לבנות עבורן/ם מערכת שתאפשר להם לקחת החלטה ולא לאלץ אותם לקחת החלטה. היום כל מתלונן/נת יודעת שברגע שתעלה על דוכן העדים יאלצו אותה בחקירה הנגדית לעבור את האונס פעם אחר פעם ועוד בפרהסיה. את זה חובה לשנות!!!!!

  במצב העניינים העובדתי השופטת סיפרה על עבירת מין שבוצעה בגופה. מולה מוצגת תגובתו של השוטר כאילו היא עושה זאת מרצון לנקמה קטנונית. רק בית משפט יכול להכריע בין הגרסאות.
  אחת שלא הגישה תלונה לא ניתן לנהל חקירה. לחוסר יכולת זאת אני קראתי שיבוש חקירה. איך אתה היית מגדיר זאת?

 4. אכן יש בעייתיות באופן שבו מטפלת המערכת הציבורית והחוקית בהטרדות מיניות. במצב נתון כזה לא צריך לבוא בטענות למי שמסרבות להתלונן . השופטת לא ביקשה חקירה . המערכת מבקשת עכשיו לכפות עליה להתלונן. צריך להניח לה , לא להטיח בה האשמות על שיבוש חקירה שלא ביקשה ולא יזמה, בודאי שלא צריך להעניש אותה ולהעביר אותה מתפקידה,אלא אם ביקשה זאת.

 5. לבי לבי עם האשה השופטת.

  אבל אני חושב שצריך לעשות הפרדה בין מינה לבין תפקידה:
  כאישה עומדות לה זכויותיה כשופטת נדרשת היא לעמוד בחובותיה.

  איני בקיא בחוק אבל קרוב לוודאי שימצא שם סעיף המחייב יודע על עברה לדווח עליה. אם אין כזה כדאי שיהיה

  כל אמירה למעלה שווה הרחבה ודיון אבל לא לי הזכות לפתוח זאת כאן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: