ראשי > אקטואליה > דיווח ראשוני : "פיגוע דקירה בגן ילדים" – אבל בסוף זה לא היה

דיווח ראשוני : "פיגוע דקירה בגן ילדים" – אבל בסוף זה לא היה


הדיווחים הקשים על נפגעי הפיגועים, פורצים אלינו בימים אלה, בכל כמה שעות,  לעיתים פחות. הפתיח "כאן מערכת החדשות של קול ישראל…" הקוטע את השידורים הרגילים, אינו מוסיף לרגיעה, בלשון המעטה.

בזמנים כאלה יש חשיבות רבה למסירת דיווח אמיתי , מאוזן ודי מיידי לציבור. אבל דומה כי הצורך הזה אינו מוקפד במערכות החדשות. המיידיות והמהירות מכתיבות את הטון.

ביום ב' 12.10.2015 סביב השעה 15.30 קוטעת מערכת החדשות של רשת ב'  את תכניתה של ענת דולב בעדכון חדשותי חשוב. "עוד פיגוע דקירה בירושלים, בפסגת זאב. יש נפגעים , אחד במצב אנוש." הכתבים רצים למקום האירוע, הזימוניות שלהם פתוחות וקולטות את המסרים של כוחות הביטחון.. לא הכל ברור . והכתבים פותחים את המקרופון ומדווחים את העובדות הקשות ואת השמועות הבלתי מאומתות ובלתי מבוססות.

"זהו מידע ראשוני" , מספרים. "אין לנו עדיין פרטים מה בדיוק קרה. אנו בדרך למקום האירוע, בקרוב נעדכן."  המגיש באולפן חוזר על המידע ששמע פעם ופעמיים ,(צריך למלא את זמן השידור) .

הרצון למסור לציבור באופן מיידי את המידע חשוב וחיוני חשוב, אבל כשמוותרים על בדיקה ואימות לטובת המיידיות והמהירות, נגרם נזק, לא פשוט.

ב"דיווח הראשוני" על אירועי הדקירה שהוזכרו, בפסגת זאב, הושמעו הרבה פרטים לא מדוייקים, אבל בבליל הדיווחים בלט אצלי הדיווח של כתב בשם אבי שמידט שהיה על פי מה שמסר בשידור, בדרכו למקום. תוך כדי כך לפתע הוא פולט למיקרופון, "עכשיו נמסר על אירוע נוסף של דקירה בגן ילדים. זהו דיווח ראשוני. אנו בדרכנו ונעדכן במהרה. "  המגיש באולפן נחרד . בגן ילדים שאל? והכתב חוזר על כך, ומסייג שמדובר ב"דיווח ראשוני".

לא צריך לפרט מה המשמעות של דיווח כזה ומה השפעתו. כעבור זמן קצר מתברר שלא היה אירוע  כזה בגן ילדים. הדיווח לא חזר על עצמו.

אבל מדוע היה צריך לשדר אותו מלכתחילה, ב"קול ישראל" , בשידור הציבורי כשלא ברור אם בכלל היה אירוע כזה…. אי אפשר היה להמתין בידיעות כאלה עד שהעובדות מתבררות יותר?. הכתב מדווח בלהט האירוע מה ששמע, אבל מה עם העורך , שיסנן ויקטע ויבהיר בשלב הזה. האם אין הנחיות לכתבים בקשר לדיווחים? האם המשפט "זה מידע ראשוני בלבד" מאפשר שידור כל שמועה ? מה יקרה אם יחכו חמש, עשר דקות להתבהרות התמונה? יהיה בטוויטר קודם? אז יהיה.

ובהמשך, ממשיכים לטחון את המידע משך שעות על מנת להצדיק את ה"גל הפתוח" .

לעיתים נדמה שבמערכות החדשות, במקרה זה ברשת ב', איבדו העורכים את שיקול הדעת, ושידרו יותר פאניקה והסטריה במקום מידע בדוק . לא סתם אומרים רבים בימים אלה,שהפסיקו להאזין לחדשות בכל שעה.

  1. יוריק קרמר
    13 באוקטובר 2015 ב- 23:14

    צודק, מאד צודק. עתונאים במערכות החדשות מאבדים את שיקול הדעת ומתנהגים כטוקביסטים חסרי מצפון ומידע. מן הראוי שעתונאים יחזרו להיות מקצועיים.

  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: