החצוצרה של הפרשן הכלכלי

"אז ..שלא יעבדו עליכם.." – כך נוהג הפרשן הכלכלי הבכיר נחמיה שטרסלר לסיים את הפינות הכלכליות שהוא מגיש מעת לעת בערוץ 2. בתוקף הוותק רב השנים שצבר ויכולת הכתיבה זכה שטרסלר למעמד של פרשן על כלכלי אובייקטיבי ובלתי תלוי. לשמור על הדיוק בתיאור העובדות – זו דרישה פשוטה לכאורה, אבל בעצם זו אינה משימה קלה ,במיוחד נוכח אופי הדיון הציבורי במחוזותינו. גם פרשן העל שלנו נפל במלכודת הזו.


"אז ..שלא יעבדו עליכם.." – כך נוהג הפרשן הכלכלי הבכיר נחמיה שטרסלר לסיים את הפינות  הכלכליות שהוא מגיש מעת לעת בערוץ 2. על מנת להדגיש את הסיומת הזו נוהג הפרשן הבכיר לנופף באצבעו מול פני הצופים, על מנת שיפנימו את הדברים. יודע לדבר שטרסלר, גם כתיבתו קולחת. אבל הפינה הכלכלית שמעניק לו ערוץ 2 אינה הבימה המרכזית שמעליה הוא משמיע את משנתו. את זאת הוא עושה כבר שנים ב"הארץ". 

בתוקף הוותק רב השנים שצבר ויכולת הכתיבה זכה שטרסלר למעמד של פרשן על כלכלי אובייקטיבי ובלתי תלוי. אמנם הוא אינו מסתיר כי בענייני כלכלה הוא בעל דעות שמרניות , וזו כמובן זכותו, אבל הנחת הבסיס של הקורא היא כי הפרשן הבכיר, הוותיק ובעל המוניטין, מדייק בעובדות. (להבדיל מכותבים המכופפים את העובדות כך שיתאימו לפרשנות שלהם.) 

לשמור על הדיוק בתיאור העובדות – זו דרישה פשוטה לכאורה, אבל בעצם זו אינה משימה קלה ,במיוחד נוכח אופי הדיון הציבורי במחוזותינו. גם פרשן העל שלנו נפל במלכודת הזו. 

שטרסלר אינו אוהב דוברים ונבחרי ציבור מהצד השמאלי של המפה הפוליטית. בכל כתיבותיו הוא מבקר אותם בחריפות. מי שמרגיזה אותו במיוחד היא שלי יחימוביץ'. (אולי כי זו יודעת להשיב …) ולכן הוא מנצל את המשבר הכלכל ביוון על מנת "להכניס" לאותה קבוצת נבחרים. מה הקשר? אל דאגה – כבר אמרנו שפרשן העל שלנו ניחן ביכולת כתיבה . 

בהתאם לכך הוא מפרסם במקום מרכזי במדור הדעות של "הארץ" (שישי 3.7.2015) רשימה תחת  הכותרת "ציפראס בו אלינו לישראל", בה הוא מדמה עצמו למדריך תיירים, הלוקח לסיור ביוון מספר חברי כנסת מהצד השמאלי של המפה הפוליטית (גם את שלי יחימוביץ), אלה ששיבחו לטענתו את תוצאות הבחירות ביוון, שהביאו לעלייתן של מפלגות שמאל . ואז מדריך התיירים שלנו מפגיש את חברי הכנסת "החברתיים" האלה, עם המציאות הכלכלית העגומה של יוון. הנה  "עכשיו יוון תראה לעולם עד כמה הסוציאליזם עדיף על הקשקוש הארכאי הזה של כלכלת שוק, יזמות פרטית ותחרות.." כותב שטרסלר.

ובהמשך התיאור מעמיס פרשן העל את האחריות למשבר הכלכלי ביוון על כתפיו של ראש ממשלתה ("הסוציאליסט השמאלני") , והרמז כלפי "החברתיים" ועמדתם הביקורתית בכל הקשור למתווה הגז ברור.

האם שטרסלר אינו יודע שהממשלה הנכחית ביוון אינה אחראית למשבר? הוא יודע, לפחות הוא צריך לדעת.. האם הוא אינו יודע שגורם מרכזי בתוצאת הבחירות, שהעלו את השמאל ביוון לשלטון הוא המשבר והקריסה הכלכלית שגרמו לה הממשלות הקודמות ולא "השמאל"?הוא יודע, לפחות הוא צריך לדעת.

אז למה הוא מסלף? 

גם בדיון הציבורי סביב מתווה הגז הועלו טענות כנגד כתיבתו של הפרשן הבכיר . לא בשל עמדתו המצדדת במתווה הממשלתי (שבגללו התפטר הממונה על ההגבלים העסקיים) אלא בשל סילוף עובדות ונתונים . אתר "העיין השביעית" – המוקדש לביקורת התקשורת ולחשיפת מחדליה, אף הכתיר מאמר שלו בנושא בכותרת "השקרים של נחמיה שטרסלר". בין השאר נאמר בו כי:

"אין לדעת מי מזין את שטרסלר במסרים – היחצנים של יצחק תשובה, של נובל-אנרג'י, פקידים אמריקאים, לשכת ראש הממשלה, יובל שטייניץ וכולי וכולי – שני דברים בטוחים: 1. עמדותיהם של מי שהוא מכנה "חברתיים" אינן מדובררות לעיתונאים על-ידי גופים עוצמתיים. 2. שטרסלר לא טרח להתעמק בסוגיית הגז, והמאמר המנוקב והרעוע שלו עושה עוול לא רק לציבור הדומם, אלא גם למי שתומכים במתווה של נובל ונתניהו."

מסקנה: אז …אל תעבוד עלינו …אדון פרשן…

הערה: אין באמור כדי לחלוק על זכותו של שטרסלר להחזיק בעמדותיו. (אבל חובתו לדייק בעובדות.. משלא עשה כך איבד אמינות. ) אין באמור טענה כנגד "הארץ" על הפרסום. ובוודאי יטענו שם כי כותבים אחרים שם, מביעים עמדות הפוכות מאלה של הפרשן בו מדובר, וזה נכון. ( יש לטעון כנגד מערכת העיתון על פרסום בלא בדיקת העובדות המתוארות ברשימה. אם אין בדיקה כזו מה מותר הפרסום מטוקבק?)

3 תגובות על ״החצוצרה של הפרשן הכלכלי״

  1. אתה צודק תוכנית הצנע שנקטה הממשלה הקודמת גרמה לכך שרבים מהאזרחים היווניים הצביעו בעד המפלגה הזאת. שטרסלר נוהג להציג סוציאליסטים כקומוניסטים זה כמו להציג שמרנים ופשיסטים כזהים כי הם נמצאים מימין למרכז.
    יש בעיה מרכזית במחזיקים בתיאוריות טוטאליות המרקסיזם שגה בהנחות שלו ולא התרחש מה שקרה, מרקסיסטים סיפקו לכך הסברים אבל זה פגע בתוקף של התיאוריה. אבל גם תומכי הקפיטליזם משתמשים במונח כשל שוק, יש כשל שוק וצריך לתקנו, ואולי צריך לתקן את התיאוריה כי היא לא חזתה שיתרחש כשל שוק?

  2. שטרסלר התועמלן של האינטרסים הכלכליים האנוכיים של המיעוט האשכנאזי הציוני השליט המתואם עם האינטרסים הקפיטליסטיים והאימפריאליזם החדש האמריקני הנישלט ע"י מפלצות הוול סטריט והלובי הציוני

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.