במקום טוקבק תגובה ל"מזרחי דפוק"

במאמר מברלין במדור "ספרים ועיון" בהארץ טוען "משורר, סופר, עורך ופובליציסט ישראלי" כי לישראלי המזרחי שירד לברלין אין בניגוד לישראלי האשכנזי שירד לשם, אופציה לדרכון נוסף (גרמני) כי הוריו לא נספו בשואה , הוא גם זוכה באופן סמלי ליחס מיוחד בגרמניה בהיותו נצר למשפחה שנרצחה בשואה. הישראלי המזרחי לא זוכה לכך והוא מקופח.


האמת, שלא היה לי חשק רב להיכנס לנושא המוזכר בכותרת למרות שיש מה לומר למתלוננים המזרחיים המקצועיים, הצצים וטוענים בכל שיח ציבורי/תקשורתי העוסק בנושא.

טוב לא יצא ממעורבות בדיון בנושא. ולהיות מושא לתגובות של טוקבקיסטים לסוגיהם אין ערך מוסף.

רשימה זו עולה בכל זאת, משום שאם כבר עוסקים בנושא, עדיף לעשות זאת בפורמט הזה שהרשת מאפשרת ולא "להדביק", איזה טוקבק או ציוץ לאמירה זו או אחרת.

ולעצם העניין – באתר "הארץ" נתקלתי במאמר מאת מתי שמואלוף המופיע בקטגוריית "ספרים עיון". למה שם, תשאלו את עורך העמוד.

הכותרת היא: "לאשכנזים יש בעיה שאנחנו מזרחים. בברלין בגרמניה ממשיך המעמד האשכנזי לזכות בפריבילגיות שלנו אין חלק בהן: דרכון נוסף, זיכרון מהוריו ויחסים מורכבים עם היבשת שניסתה להכחיד אותו".

ניסיתי לבדוק ברשת מיהו אותו שמאלוף (ויש לו שם אזכורים רבים, כולל ערך בויקיפדיה) הוא מוגדר כ"משורר, סופר, עורך ופובליציסט ישראלי" . הוא מתגורר בישראל ובברלין. (כיום בברלין) והוא חבר ב"קשת המזרחית" ובארגונים שונים הנאבקים לשמירת זכויות עובדים . יש כמובן לברך אותו על יצירתו הספרותית ופעילותו החברתית.

אבל נראה שבדיון הציבורי על הפערים החברתיים בישראל, ועל המגדרים בחברה הנאבקים על הכרה, שוויון וכיוב' – שחקו הדוברים מהצד המזרחי את טענותיהם, מתוך ניסיון למצוא "זוית" שתסייע להם לשוב ולתפוס תשומת לב בזירה הציבורית. כך הם פוגעים בציבור שאות הם מתיימרים לייצג. הטיעון של "אכלו לי" "שתו לי" כבר שחוק. ברוב המקרים הוא מופרז, בחלקו הוא פשוט לא נכון.

במאמרו האחרון קובע אותו שמואלוף ממושבו בברלין:

"גם בברלין כמו בישראל ממשיך המעמד האשכנזי לזכות בפריבילגיות שלנו אין חלק בהן: האשכנזי שייך לאשכנז, יש לו דרכון נוסף, יש הון סימבולי, זיכרון מהוריו ויחסים מורכבים עם היבשת שניסתה להכחיד אותו ושבה הוא חוזר לפרוח. היהודי־הערבי מצטרף לגלות הערבית בברלין, הוא מזוהה ב"סלאם עליכום" כשהוא נכנס להסתפר אצל הספר הסורי, הוא ה"אאוסלנדר", זה שלא יכול להשתתף בכל החגיגה של האיחוד האירופי אלא מביט באיחוד מבחוץ, הוא זה שמזוהה כמחבל כשהוא זז בין שדות תעופה, הוא זה שהקטגוריה של הזהות שלו לא מצליחה לעבור לאירופאים בדיוק כמו שהיא מבלבלת אמריקאים וכנראה גם אשכנזים."

אז על מה הטענות הפעם? לישראלי המזרחי שירד לברלין אין בניגוד לישראלי האשכנזי שירד לשם, אופציה לדרכון נוסף (גרמני) כי הוריו לא נספו בשואה , הוא גם זוכה באופן סמלי ליחס מיוחד בגרמניה בהיותו נצר למשפחה שנרצחה בשואה. הישראלי המזרחי לא זוכה לכך והוא מקופח.

וואללה!

עוד קיפוח של היורד הישראלי המזרחי : מזהים אותו חזותית כערבי . בשדות התעופה הוא מזוהה כמחבל . גם ב"קיפוח" הזה אשמים האשכנזים (?).

ולקשקוש הזה אחראי מי שמוגדר כ"משורר, סופר, עורך ופובליציסט ישראלי" והוא גם מתנאה בפעילותו המגדרית. הוא לא היחיד. יש עוד כאלה כמוהו שהפכו את הנושא לכלי לקידום עצמי בשיח הציבורי. יש להם טענות מהגורן ומהיקב. והם ממאיסים עצמם. איש לא יעז לומר להם תסתמו כבר. (הרי הלינץ' הציבורי בדרך…)

3 תגובות על ״במקום טוקבק תגובה ל"מזרחי דפוק"״

  1. נו טוב הנייר סובל הכל, אגב זה לא נכון חלק גדול מהעולים מצרפת מקורם בצפון אפריקה, כמו כן יש את עניין מגורשי ספרד ופורטוגל ואלו כמובן מוגדרים כספרדים, אז דרכון אירופי הוא לא נחלה של אשכנזים. ברור שמי שיש לו קשר משפחתי לאירופה סיכוייו גדלים לקבל דרכון אירופי זה כמו להתלונן שמי שגר בסהרה לא נדבק לו בוץ לסוליות. מה לא בסדר שהספר הערבי מברך אותו בערבית אם הוא מגדיר את עצמו כיהודי -ערבי? ובקשר למראה הוא יכול להינשא לבעלת מראה אירופי והדור השני כבר לא יטורד ע"י ספרים ואנשי ביטחון.

  2. כאן אמורה הייתה להופיע תגובה נוספת אבל היא לא תתפרסם. המגיב א.ב. שכתובת המייל שלו היא bardak@bardak מקלל ומאשים גם באופן אישי. הוא יודע שדבריו אינם ראויים, לפחות בסגנון, ועל כן הוא מתחבא מאחרי כתובת מייל הזויה. אתר זה לא משתתף "במשחק"הזה. מותר לשלוח לכאן תגובות ביקורתיות ,גם בסגנון חריף. הן תתפרסמנה.אבל זה לא המקום לקללות ולגידופים. התגובה נחסמה .

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.