ראשי > אקטואליה > סקרים, מניפולציות, והרבה כסף

סקרים, מניפולציות, והרבה כסף


עולם כמנהגו נוהג, גם אם ידוע שמדובר במניפולציה. הפעם המניפולציה הזו רשומה בעיקר (אבל לא רק) על שמו של ערוץ 10. המהדורה המרכזית של הערוץ נפתחה לפני מספר ימים ,ערב ההודעה על הריצה המשותפת של הרצוג ולבני, כשבראשה דיווח על סקר בחירות שנערך עבור הערוץ . התוצאות הוגדרו במהדורה כ"דרמטיות". רשימה משותפת בין השניים תניב יותר מנדטים להם מאשר לליכוד. הדיווח צוטט כמעט בכל אמצעי התקשורת והפך לשיחת היום.

מימצא נוסף מהסקר שצוטט, בישר על ירידה חדה בפופולריות של נתניהו כראש ממשלה שרק אחוז בודד מפריד בינו לבין הרצוג.

הכול יודעים שתוצאות הסקרים אינם מחייבות איש, גם לא את מי שערך אותם. אז מדוע ממשיכים לפרסם אותם כאילו תורה מסיני הם?

פרסום הסקרים הללו הפך את המכשיר הזה למגוחך. אמנם עורכיהם מכסים את עצמם ב"סטיית תקן " היכולה להפוך את התוצאה ומתעטפים באצטלה מדעית , כאילו יש להם דרך לחזות, באמצעות כלי מדעי ויכולת ייחודית את התוצאות לפני … שטויות במיץ. לכותרת הזו , של יכולת החיזוי המדעית , יש כל מיני הסתייגויות והחרגות, (כסת"ח) עד שאין לתוצאה שום ערך, פרט לשימוש תעמולתי.

אבל, יש לסקרים עוד ערך. שווי כספי. הם נעשים למטרות רווח של מכוני הסקרים, הצצים אצלנו כפטריות אחרי גשם. כל אחד יכול להיות סוקר, כל אחד יכול לזרוק תוצאות ולברבר עליהן.

אולי באמת יש סוקרים רציניים, מומחים באיסוף נתונים וניתוחם. אבל הניסיון מראה שתמיד יש מישהו שתחזיתו הייתה קרובה לתוצאות האמת, וכלהיתר מפספסים, רובם בגדול. גם עכשיו מוכנות כבר כתבות ורשימות, המופיעות דרך קבע בתקשורת, אחר פרסום תוצאות האמת. הכותרת בדרך כלל היא "יום הכיפורים של הסוקרים/הסקרים."

יש כמובן הסברים ותירוצים מה קרה . אבל בדרך כלל אחרי כמה ימים , הכל נשכח ושוב נביאי הסקרים ממשיכים ב"מלאכת הקודש" שלהם – יש שם כסף טוב. פרנסה דוחה את הבושה. אם יש מי שמוכן לשלם למה לא ניקח אותו?

ברוח הימים הללו, חלק מהסוקרים גם מוכנים לשכוח כללי אתיקה וחוק. עובדים עם מפלגה מסוימת, והנה לפתע התוצאות מחמיאות לאותה מפלגה. לא זו אף זו – אותו סוקר מבצע סקר גם עבור כלי תקשורת וגם אז התוצאה מחמיאה שם למפלגה ששכרה אותו. והנה פלא . סוקר אחר שנשכר ע"י מפלגה אחרת מגיע באותו פרק זמן לתוצאות הפוכות – המחמיאות למפלגה ששכרה אותו. הכל על פי מי שמשלם. אין עורכי סקרים חינם.

יש   גם אינטרס לעורכי הסקרים לצמצם בהוצאות ,כדי שהרווח שלהם יהיה מירבי. על כן דרך הצגת השאלות, בדיקתן, איסוף המידע והתשובות והפיקוח על כך – די חרטא. עוד משהו – בדרך חלק מהסוקרים מבצעים עבירות על החוק. הכול הולך.

לסיום נציין כי ערוץ 10 ערך תחקיר בנושא בתכנית המקור לפני יותר משנה.. מסקנותיו – לא הכל כשר בתעשיית הסקרים. קיימים הרבה סימני שאלה. הכותרת : "בחברות הסקרים "מעגלים פינות" ומטעים את הציבור". אבל בחדשות 10 מי שהביא את תוצאות הסקר "הדרמטי" הוא עורך "המקור" רביב דרוקר.

 1. 14 בדצמבר 2014 ב- 19:07

  לפני מספר שנים הוכנס תיקון לחוק הבחירות שקיים גם בצרפת שתקופה מסוימת לפני הבחירות אסור לפרסם סקרים או למסור תוכן של סקרים מתוך חשש שישפיעו על הבוחרים. האמת שאם יש מפלגה שנמצאת על סף אחוז החסימה זה יכול להשפיע על בוחרים. ויש גם תופעת העדר שמישהו מתחזק בסקרים אז אנשים חושבים אולי יש בו משהו.
  אני לא חושב שהסקרים שוגים 3-4 המכונים הרצינים מצליחים לחזות והבדל של מנדט שניים הוא באמת מעל ליכולת הניתוח הססטיסטי.
  על השימוש המדוד שצריך לעשות בסקרים צריך ללמוד מעצות הרעות שקיבלה יחימוביץ' על בסיס סקרים.

  • 14 בדצמבר 2014 ב- 19:41

   האם הסקרים חזו בבחירות הקודמות כמה מנדטים תקבל הרשימה של לפיד? כולם חזו מספר מנדטים הרבה יותר קטן. אז זה אומר שהם קלעו למטרה?אפילו לא הצליחו לחזות את עצמת המגמה. יש עוד דוגמאות, ולא מדובר בטעות של מנדט לכאן או לכאן.

 2. 14 בדצמבר 2014 ב- 19:13

  מה המסקנה המתבקשת?

  • 14 בדצמבר 2014 ב- 19:43

   לא לקדש את הסקרים . לא לפרסם אותם בכותרות ענק. לדרוש גילוי נאות מכל סוקר,

   • 14 בדצמבר 2014 ב- 20:00

    המסקנה שלי היא שמחובתנו להתחיל לחשוב לבד ולהגיע להחלטות שלנו בעניין מהי המטרה ומהי הדרך להגיע אליה.
    אני לא קונה שאין מה לעשות. אני לא קונה שאין עם מי לעשות וגם איני מאמין שכל העולם פועל רק משנאה כלפינו.
    לצערי הציבור הישראלי אולף להיבהל מהאויבים שראש הממשלה מציג בפניו חדשות לבקרים. ידוע שהבהלה היא כלי נשק בידיו של המניפולטור.
    איני רוצה להרחיב בעניין האיש כי לא הוא ענייני אלא תוצאות מעשיו.
    אני חונכתי על האמירה שידיעה מונעת פחד ושהדרך להתמודד עם האויב היא בתחבולות. מי שמפחד משותק ולא מסוגל לתכנן תחבולות.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: