ראשי > אקטואליה - כלכלה, צרכנות, חברה, תקשורת ופרסום > עיתונאי קול ישראל שובתים, אבל מי צריך את השידור הציבורי הזה…

עיתונאי קול ישראל שובתים, אבל מי צריך את השידור הציבורי הזה…


קול ישראל"בשל עיצומי העובדים העיתונאים ב"קול ישראל" המוחים על הפגיעה בעבודתם,בשכרם ובמעמדם המקצועי, לא תשודרנה התכניות…." הודעה כזו משודרת מספר פעמים ביום ברשת ב' והתכנית, או חלק ממנה מופסקת. במקומה מנגנים שירים עבריים.

אין נימוקים בהודעה המשודרת, אין הסברים, אין תכניות ויש שירים עבריים – גן עדן . (כהגדרתו הנצחית של אביגדור ליברמן)

את ההודעה המצוטטת בפתיח שמעתי לפני מספר ימים מפי קרן נויבך שהודיעה למאזינים כי תכניתה בת השעתיים קוצצה בשעה והוסיפה מעין הסבר להשבתה. . נוסיף למען הסדר, כי נוסח זה של ההודעה שוב אינו משודר. משודרת הודעה לקונית כי התכניות לא תשודרנה בשל עיצומי העובדים העיתונאים . כנראה שהנוסח המקוצר הזה מוכתב ע"י ההנהלה שאינה מתירה לעובדים השובתים להוסיף הסבר.

לא ברור מדוע מסכימים העובדים העיתונאים לקרוא ניסוח כזה של הודעה. אם הם יכולים להשבית שידור הם יכולים בודאי לסרב לקרוא הודעה מסוג זה. אלא אם כן העובדים השובתים ניסחו את ההודעה המשודרת לציבור ,ונחה דעתם שזה לגיטימי,לעשות זאת בלי לנמק.

כך או אחרת, ההשבתה של השידורים אינה מותירה רושם על ציבור המאזינים. יש אלטרנטיבות, ואין הפסד גדול אם לא משודרות תכניות האקטואליה של רשת ב' , בהם טוחנים השדרים שוב ושוב את אותם נושאים, מראיינים את אותם אנשים, ולא שוכחים "לשמור על הקו" – לשדר דבר והיפוכו בשם חובת האיזון ולסכם במילים "ימים יגידו".

מה בעצם רוצים השובתים – שאינם עובדים ומקבלים שכר מלא? קשה לדעת. מי שבודק מגלה שיש להם סל תביעות מכאן ועד הודעה חדשה. (למען הדיוק נאמר שלא גילינו דרישה להקים ג'קוזי או סאונה באמצע אולפני השידור…)

הדרישה הבולטת ביותר כרגע של העובדים ,היא תביעה שהנהלת רשות השידור לא תשבץ בתכניות הדגל של רשת ב' "מגישים בולטים " מהערוץ הראשון. הם דורשים את המיקרופון לעצמם. יש להם זכויות. מה פתאום משתלטים להם על המיקרופון? הרשות רוצה לשפר את אחוזי ההאזנה באמצעות מגישים הזוכים לפופולאריות בציבור? מה פתאום ? העובדים מתנגדים. הם דורשים זכות וטו. למה? ככה. יש להם זכויות. לא יקבעו להם.

ואם נגלה לכם בסוד עובדים יקרים שלא כל כך מעניין לשמוע אתכם, שאתם לא כוכבים כל כך גדולים כמו שאתם חושבים? אז מה תגידו? זה המאפיין את השידור הציבורי? שהעובדים יכתיבו לעורך את המגיש, את העורך ואת הכותרות?

מה עוד הם רוצים העובדים העיתונאים – עוד כסף כמובן. קיצצו להם את השעות הנוספות. כלומר מישהו בהנהלה העז לומר שאי אפשר להצהיר על עבודה של יותר מ – 24 שעות ביום ולקבל על זה תשלום כפול ומכופל.

העובדים העיתונאים ברדיו הציבורי שכחו כי מעמד ציבורי ויוקרה נקנים ע"י עבודה מקצועית, ולא ע"י תרגילים וקומבינות.

למרבה הצער מתברר עובדי השידור הציבור אינם מצליחים ליצר תחרות של ממש לערוצי השידור המסחריים. בטלוויזיה זה ברור מאוד , בשידורי הרדיו הם לא מצליחים לפתוח פער מול גל"צ והתחנות האזוריות, מבחינת העצמאות ועמידה מול תכתיבי אינטרסנטים שונים, הם מכופפים ראש מול גורמי הממשלה והפוליטיקאים . בקיצור השידור הציבורי, העובדים וההנהלה שלהם ראויים לביקורת. במתכונת הנוכחית ספק אם צריך להתיר להם להמשיך ולהתעלל בציבור, גם בתכנים הבלתי מספקים שהם מפיקים, גם בהתנהלות, וגם באופן הגביה השערורייתי של האגרה.

הערה: אם יאמרו שהגזמתי אסכים. אך לפעמים ההקצנה מחדדת את הדברים ומסייעת להציג תמונה ברורה יותר.

 1. 26 בפברואר 2014 ב- 18:10

  אני דווקא מחבב את העיצומים האלו.
  השעה השנייה של הכל דיבורים משודרים רצף של שירים. אין פוליטקאים מעצבנים אין דיווחים על ממשלה אטומה.
  יש שעה של מוזיקה טובה שמורידה לך את הלחץ דם במקום להעלות אותה כמו בשעה הראשונה.

 2. 26 בפברואר 2014 ב- 18:35

  זה נכון, אבל בשביל יש לך רשת ג',ואם כבר מדברים על רצף של שירים טובים -בכל סוף שבוע מגיש לך הרדיו האיזורי 103 fm רצף של שירים עבריים ש"שם בכיס" (לטעמי כמובן) את הרצף שעורכי המוסיקה השובתים בקול ישראל מנגנים לך בשעות השביתה שלהם. אבל בעיקרון אתה צודק .

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: