ראשי > אקטואליה > אסון טבע? מחדל ארגוני?

אסון טבע? מחדל ארגוני?


בשולי אירוע מזג האוויר הקשה (החריג, הקיצוני) שפקד את מדינתנו ואזורנו ובתקווה שעכשיו נכנסים ליום –יומיים (נקווה אפילו פחות) של הפשרה והתאוששות מפגעי השלג (כבר לא כל כך "קסום" ) ותוצאותיו, עולות השאלות: האם מדובר באמת ב"אסון טבע" שפקד אותנו? אולי יש כאן מחדל ארגוני גדול שהעצים את הקשיים והמפגעים?

שר הביטחון משה יעלון כבר הזדרז וקבע היום (שבת 14.12.2013) כי " בשום פנים ואופן אין פה מחדל" . מבקר המדינה קבע מצידו כי יקיים ביקורת ויבדוק אם היו כשלים בתפקוד הרשויות השונות..

על פניו נראה שיעלון הקדים עד מאד בקביעתו הנחרצת. אמנם שומעיו – ב"חדר המצב" הירושלמי , ראש העירייה, מפקדי המשטרה, ומנהלי חברת החשמל – היו מן הסתם מרוצים מהדברים, אבל זה בודאי לא סוף הסיפור בנקודה זו.

כנראה שבמבט מאוזן יותר ניתן לומר כי לא מדובר ב"אסון טבע", (על פי משמעות הביטוי המקובלת) וגם לא ב"מחדל ארגוני". לא היה כאן הוריקן, לא צונאמי, לא רעידת אדמה חזקה מאד. – אלה אסונות טבע. לא היה כאן גם "מחדל" . הרשויות הגיבו ופעלו. צירי תנועה פונו, (לא בהיקף מספיק). אנשים שנתקעו בדרך וברכב, פונו למקומות מקלט (לאט ובמאוחר), חשמל שנותק חובר מחדש (לאט מאוד ומאוחר מאד).

אבל אחרי כל זה ברור שהיה כאן כשל ארגוני קשה של גורמי החירום ופיקוד העורף (כולל ובמיוחד חברת החשמל) והרווחה.

כאן צריך לציין בחיוב ובהערכה את אנשי השטח של כל הגורמים המעורבים, צוותי חברת החשמל, העירייה והרשויות המקומיות האחרות, המשטרה ומד"א. פיקוד העורף וצה"ל נכנסו באיחור רב ובאיטיות לסייע. זה צריך היה להיראות אחרת לגמרי.

רכבים תקועים שלג בירושלים

רכבים שנתקעו בכביש מס' 1 -ערוץ 10

בעיצומן של פעולות הסיוע החילוץ והשבת התשתיות הבסיסיות לתפקוד תקין אין צורך ואפשרות להתחיל לבדוק את מוקדי הכשל. תורה של הביקורת יגיע ובקרוב מאוד.

כבר עכשיו אפשר להבחין בתירוצי ההתגוננות של הגורמים השונים. ראש עיריית ירושלים (זה שהצטלם כל כך יפה ליד המפלסות לפני) כבר הסביר כי פעולת הפינוי של הכלים לא הצליחה במקום של עליות ופיתולים בדרכים, והיה צורך בשינוי תכנון ובהחלטה לחלץ את האנשים שנתקעו ברכב כי המפלסות לא הצליחו . איך לא ידעו זאת קודם?

בנייני האומה

נתקעו בדרך ופונו לבנייני האומה – ערוץ 10

אנשי חברת החשמל ביקשו לראות את הדברים בפרופורציה סטטיסטית. בסך הכול "רק" 2.5% מלקוחות החברה מנותקים מזרם החשמל. 98.5% מחוברים ולאט לאט מחברת החברה יותר צרכנים ואחוז המנותקים יורד. בכל דיווח ועדכון הם מדגישים קודם כל את עניין האחוזים. שדרי הרדיו טורחים להזכיר כי מדובר בעשרות אלפים של בתי אב, מאות אלפים של נפשות, ילדים רכים, תינוקות, קשישים וחולים. אבל דיווחי חברת החשמל בשלהם. העובדה הסטטיסטית נכונה. אבל בכל הכבוד – זה די חוצפה לנסות "ולהתחבא" עד כמה שאפשר מאחוריה.

עכשיו ברור כי חברת החשמל,(למרות ההסברים וחרף המסירות והמאמץ של עובדי השטח, בתנאים קשים) כשלה הכישלון חמור וחריף. לא יעזרו ההסברים הסטטיסטיים.

מה תעזור בדיקה? האם מסקנות המבקר/ועדת חקירה/בדיקה תעזורנה באופן יסודי? בשוליים כן. באופן יסודי לא. זאת משום שאצלנו אין מסורת של נטילת אחריות. במקום זאת מגלגלים את האשם על מישהו אחר. דבר נוסף ולא פחות חשוב – אין אצלנו הרבה כאלה המסוגלים לחשוב ולתכנן "מחוץ לקופסא". אם ישנם כאלה הם לא בהכרח בשירות הציבורי.

אפשר לסכם ולומר כי בימים הקרובים נשמע הרבה הסברים, והרבה טפיחות עצמיות על השכם. אולי גם נתברך במעין "סופר טנקר" בדומה לזה שנולד אחרי השריפה הנוראה בכרמל . תהייה גם חקירה, ייכתב דו"ח, הרשויות יאמצו אותו, בתנאי שלא יכלול מסקנות אישיות נגד "קודקוד" כזה או אחר.

ועוד כמה תוספות: כמעט ולא דווחו בתקשורת תקלות שהיו בקליטת שידורי טלוויזיה המועברים באמצעות חברות YES והוט" . מוקדי השירות קרסו. בעיקר זה של "הוט". גם בשירות חברות הסלולריות היו שיבושים נרחבים. (דוגמה: חברת "סלקום" בה מוקד השירות לא ידע אפילו מה הסיבה…)

גם החזאים לא הצליחו במיוחד. הם חזו במדויק את הסערה אך לא את עצמתה. מי ש"פישל" בגדול בנושא היה חזאי ערוץ 10 דני רופ שניסה לחרוג מתפקיד החזאי ואימץ גישה של מטיף. הוא דיבר מספר פעמים על ההגזמה של כלי תקשורת באפיון הסערה. מה פתאום "מאיימים" עלינו ב"שלג רוסי", טען. יהיה שלג,יהיה קר,יהיה סוער, אבל לא בממדים שמנסים לתאר קצת פרופורציה,הסביר… זה היה לפני פרוץ הסערה. במהלכה כבר שינה את הטון ו"ישר קו" עם יתר החזאים. ללמדך שמסוכן לנסות ולהטיף במיוחד לקולגות.

דני רופ חזאי ערוץ 10 (שידור חדשות מיוחד)

דני רופ חזאי ערוץ 10 (שידור חדשות מיוחד)

נמתין לחקירה לבדיקה ולתירוצים. יהיה מעניין.

הערה לסיום: פוסט זה נכתב לפני שעות רבות וממש לפני העלאתו לרשת כבה החשמל ואתו שירותי הרשת ביישובנו.. כשחזרה האפשרות להעלותו, שקלתי אם לשנותו נוכח השעות הארוכות בהן נאלצנו בבית לשמוע את הסברי הרשויות ובמיוחד של חברת החשמל, עד כמה פחות ופחות צרכנים מנותקים מהרשת. בסופו של דבר השארתי כמות שהוא פרט להוספת הערה זו.

 1. Zari
  15 בדצמבר 2013 ב- 10:57

  1. מענין היה לשמוע מה היתה יכולה להיות תגובת אנשי סיביר לטענה שבארץ הקודש אירע ״אסון טבע״…
  מן הסתם הם חיים ב״אסון טבע״ מתמשך…

  2. למרות המחדלים למיניהם, הסבל ואי הנוחות שניתלוו לכך (מודל מוכר בארצנו..), בכל זאת קרן אור אחת מתאמצת לקרון ב״אפלה״ של הימים האחרונים: בימים הבאים ובחודשים והשנים שבהמשך יהפוך ״אסון הטבע״ הזה לחוויה לאומית, לנכס של האומה שמלווה בצילומים, סירטוני וידיאו, סיפורים אישיים שיקבלו מימד
  הירואי וכאלה שיתפחו למימדי צ׳יזבטים ומשפטי פתיחה של סבא לנכדיו פעורי העינים ושמוטי הלסת מרוב תימהון: ״זה היה אסון טבע לאומי, ואני הייתי שם…״.
  …כך ניבנה ״אתוס לאומי״…

 2. 16 בדצמבר 2013 ב- 10:03

  אני קורא ועולים צפים זכרונות ממקרים דומים. מלחמות ישראל. השריפה בכרמל. הסופה האחרונה.
  המודל זהה.
  אסון. האנשים הקטנים בגבורה ובהקרבה מחלצים. המנהיגים מצטלמים ובעיקר מדקלמים את דברי היחצנים, בוני תירוצים.
  ואני רק שאלה. זו גזרת שמים? מתי יבוא האסון בהא הידיעה שממנו כבר לא תהיה לנו תקומה?

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: