ראשי > אקטואליה, אקטואליה - כלכלה, צרכנות, חברה > תפסיקו עם זה – לא מאשימים את "הזמרים המזרחיים"

תפסיקו עם זה – לא מאשימים את "הזמרים המזרחיים"


הערה מקדימה: רשימה זו נכתבה לפני שנודע על הבהלתו  במצב קשה של אריק איינשטיין לבית  החולים ומותו /הסתלקותו מאיתנו זמן קצר לאחר מכן. הייתה התלבטות אם מן הראוי להעלות ביום כזה את הפוסט הנוגע בנושא טעון. אמנם לאריק לא היה ואין כל קשר לעניין , אך קיים חשש שיהיו כאלה שינסו לקשור ולערוך השוואות בין האנשים והתקופות.

בכל זאת הפוסט עולה ומבלי להפחית כהוא זה מהמסקנה שבסיומו, הוספה הערת עדכון בה נכללות מספר תגובות שעלו לרשת עם היוודע דבר הבהלתו לבית החולים של אריק.

=-=-=-=-

ככל שהחוקרים ממשיכים במלאכת איסוף העדויות והידיעות בפרשת ההתנהלות ב"מסיבות חברתיות" של אייל גולן וחבורת הנלווים, אליו מתרופפות העדויות כנגד מעורבותו של הזמר עצמו בפרשה. עכשיו המשטרה והפרקליטות מתלבטות. הלבטים הן לא אם להגיד כתב אישום, אלא מה יהיה הנימוק לסגירת התיק, שכנראה לא ניתן לבסס אותו משפטית. האם "מחוסר אשמה" שזה בעצם להגיד שכל ההאשמות, השמועות והרכילויות נבדקו והתברר כי לא היה בהן ממש. אפשרות אחרת לסגור את התיק בשל "העדר ראיות מספיקות". שזה לקבוע כי בחקירה לא הצליחו להגיע לראיות כאלה שאפשרו הרשעה פלילית בדין. כלומר, היה משהו אבל לא כזה המאפשר הגשת כתב אישום.

אפשרות שלישית  היא לסגור את התיק "מחוסר עניין לציבור". כלומר יש חומר וראיות, אבל אין אינטרס ציבורי להגיש כתב אישום. אפשרות כזו היא תיאורטית בלבד כי לא ניתן להגדיר את ההאשמות שהועלו ככאלה שאין בהן עניין לציבור.

זה בקשר לחלקו של גולן עצמו.  לגבי יתר החשודים אומרים שישנן עדויות "קשות" יותר .

במצב שנוצר פוחת העניין של התקשורת לסוגיה בפרשה, שהרי מוקד העניין הייתה מעורבותו של אייל גולן . זה היה העוגן לכל הסנסציה שהרי מדובר בלא אחר מאשר "מלך ישראל."

אבל בכל זאת, יש בנושא מספיק עניין על מנת לשמור אותו בכותרות השיח הציבורי. הוא תורם להתפתחות דיון בסוגיית אחריות הורים, תופעת מעריצים בגיל ההתבגרות המאבדים כל חוש מידה, ניצול ע"י מבוגרים ציניים מושחתים, סמים , כספים, חולשת המשטרה וזרועות החוק, ומה לא.

הבה נניח לרגע בצד את הנושאים הללו השווים דיון ומסקנות , ולא רק בצל השערורייה האחרונה, ונפנה מבט למה שאין בפרשה ולניסיון לצבוע אותה, בין השאר, דווקא בכך.

כמה מאלה המשתתפים  בדיון הציבורי האשימו את השיח בנושא  (תקשורת, פרשנים, מומחים וכל השאר) שהוא לוקה באפליה עדתית .שהרי אייל גולן שפרץ והגיע למעמד של "כוכב עליון" כאן , הוא מזרחי. הוא הגיע על כנפי ז'אנר הזמר המזרחי. אילו היה מדובר באשכנזי למשל התגובות היו סבלניות הרבה יותר. אמנם הדוברים לא השתמשו, במונח "אפליה עדתית" כנאמר כאן, אבל זו בפירושה הייתה כוונתם.

הפעילה החברתי/פנימיסטית אורטל בן דיין כותבת בדף הפייסבוק שלה כך:

אורטל בן דיין -1

היו כ – 1500 תגובות לקטע הזה. חלקן שללו את הנאמר בתוקף. אך הגברת אורטל עמדה ב"תגובותיה לתגובת" על שלה.

בתכנית האקטואליה המרכזית של ערוץ1 – הערוץ הציבורי "יומן שישי" (22.11.2013) התארח היוצר ובימאי הסרטים רון חכלילי – איש מוכר ובעל מעמד בתחום התרבות והבידור . הוא ישב סביב שולחן המומחים והפרשנים וזה היה תמצית המסר שלו:

"אני חושב שבתקשורת יש גל של הכללות . אני ראיתי שם הכללה של הזמרים המזרחיים. ישבו מבקרים כמו שמעון פרנס ואחרים וניתחו את כל הז'אנר המזרחי כאילו כל הז'אנר המזרחי הוא כזה….

הסיפור הזה ממחיש מה זה להיות בסיפור של העוני. לעבור מ"קסטה" ל"קסטה" ,מ"קסטה" נמוכה של עוני – זה קרה לזוהר ארגוב, זה קרה למרגלית צנעני, זה קרה לישי לוי. זה קורה עכשיו לאייל גולן. זה קורה כמעט לכל האנשים האלה שבאים ממשכונות עוני, משכונות קשות. וביום אחד – "מבירא עמיקתא לאיגרא רמה"… "מגדלי יו", לימוזינות ומלא נערות מסביבם. זה מסחרר. אנחנו יודעים איך זה נגמר עם זוהר ארגוב, מרגלית צנעני אולי גם היא הלכה לאיבוד קצת….

אני אומר שמעבר בין "קסטות, בישראל הוא בלתי אפשרי…"

בפאנל הדיון הייתה הסתייגות גורפת מדבריו של חכלילי, אפילו פליאה מהכיוון הבלתי צפוי שהדיון חשף. אבל הדובר התעקש ועמד על השקפתו בתוקף – כי האצבע המאשימה של השיח הציבורי השולט מופנית לעבר "הזמר המזרחי" . הם פרצו קדימה והאליטות אינן מקבלות זאת.

אורטל בן דיין ורון חכלילי אינם יחידים. המוטיב הזה של אפליה עדתית חוזר , צף ועולה במעט בכל הזדמנות. יש גם כאלה הממנפים עצמם כשהם רוכבים על גל הרגשות הזה. איך יתבלטו.

צריך לומר להם תפסיקו כבר עם זה. לא בכל מקרה זה תופס. ולא שאין בעיה .יש. אבל נעשה הרבה כדי לתקן. לזרוק לחלל השיח בכל שני וחמישי טיעונים כאלה אינו תורם דבר. במקרה הנכחי זה אפילו מזיק….

הערה: כאמור, פוסט זה נכתב לפני שנודע על מותו של אריק איינשטיין. הידיעות שדיווחו על הבהלתו לבית החולים במצב קשה  גררו גל של תגובות ברשת ובאתרי החדשות. רובן במסר של זעזוע ותפילה לבריאות והתאוששות. בתוך הגל הזה היו גם כאלה שקשרו בין איינשטיין ומה שייצג, לבין הפרשה של "מסיבות החברה" עם קטינות הנחקרת עתה. תגובות מהלב ומהבטן . כמקובל בטוקבקים היו אלה תגובות חריפות . אתר "הארץ", פרסם אותם. להלן דוגמאות המדברות בעד עצמן.

אריק איינשטיין תגובות - הארץ- -2

אריק איינשטיין תגובות - הארץ- -1

אריק איינשטיין תגובות - הארץ- -3

 1. 28 בנובמבר 2013 ב- 8:17

  פרסם את זה מחדש ב-מנחם רבוי – הבלוגוהגיב:

  מתפרסם שוב בעקבות תקלה.

 2. חורטל
  28 בנובמבר 2013 ב- 16:04

  אריק איננו עוד. נשארנו עם זמר בועל קטינות ומעלים מס, ועם אחת שמזדיינת עם המרצה שלה ואחר כך תובעת אותו על הטרדה מינית. למה זה מגיע לנו?

 3. 28 בנובמבר 2013 ב- 18:48

  ממש נדבקים לאמנים מזרחיים כמו חנן גולדבלט אופס הוא לא מזרחי.
  גם במקרה של מרגלית צנעני וגם במקרה של אייל גולן המעשים נעשו השאלה רק הייתה האם עמדו ברף הפלילי. אז במקרה של אייל גולן כנראה אין הוכחה לכך.
  ואולי הבעיה שהזמר המזרחי הפך להיות מה שמוזיקת ראפ היא בארה"ב.
  זמרים שהגיעו משכבות חלשות ומנפנפים בהצלחה שלהם.

 1. 1 בדצמבר 2013 ב- 16:15

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: