פרשת "הזמרים העבריינים" – ציניות וצביעות בתנועה לאיכות השלטון

יום לאחר שהתפוצצה בתקשורת וברשת פרשת "הזמרים העבריינים", מגישה התנועה לאיכות השלטון עתירה לבג"צ כנגד הרשות השנייה בדרישה שבית המשפט יורה לאסור את השתתפות הזמרים אייל גולן ומשה פרץ בתכניות ריאליטי המשודרות בערוץ 2 . כל זאת משום שנגד השניים הוגשו לפני מספר שבועות כתבי אישום בשל עבירות מס. האם מבקשת התנועה "לקרוץ" לציבור ולרמוז כי יש כאן עניינים נוספים? האם הכל מותר תמורת כותרת ופרסום חולף?


התנועה לאיכות השליטוןלפני מספר ימים (13.11.2013) פרצה בתקשורת פרשת הזמרים החשודים כי קיימו יחסי מין עם נערות קטינות. (על פי ערוץ2 המשטרה אישרה שהיא מקיימת בדיקה בנושא, כלומר המידע ממקור במשטרה).

מאז מתחוללת סערה תקשורתית וכולם – איך לא – מדברים על כך. בתקשורת הממוסדת וברחבי הרשת, הדיון והשמועות תופסות נפח גדול מאוד. המשטרה ביקשה ונענתה ע"י בית המשפט להוציא צו איסור פרסום גורף על כל פרט בנושא, ו"האש התקשורתית" התלקחה עוד יותר. זה משרת את כולם, חוץ מבני המשפחה של הנוגעים בדבר, אבל אצלנו מי סופר.

התקשורת הממוסדת צוהלת. נתח עסיסי וצהוב במיוחד נפל לידיה. אפשר להפריח שמועות, להביא צילומים מטושטשים, להצהיר ש"אנחנו – יודעים הכל -אבל לא יכולים לספר לכם – מפני שאנחנו שומרי חוק ובית המשפט הטיל צו איסור פרסום גורף..-." בפייסבוק ודומיו שמחה גדולה. יש צו ,אין צו, אנחנו מעלים לרשת. נכון או לא מה זה חשוב ,שמענו ואנו מעבירים הלאה. מה יעשו לנו?

ומה במשטרה? גם שם מבסוטים. תפסו כותרות. הרבה כותרות. הצליח להם. (קודם אישרו את עצם קיום הבדיקה, אח"כ הלכו להוציא צו איסור פרסום גורף) שוב הם מקור מידע ,מנהלים את מה שהם מומחים בו עם התקשורת – "תן וקח". העיקר מדברים כבר פחות על המחדלים בפענוח הפיצוצים והיריות ברחובות הערים והירידה בתחושת הביטחון של הציבור. (גם עורכי הדין הפליליים. מרוצים . עכשיו גם הם מפרשנים.)

תוצאה – עוד לפני שנפתחה חקירה, כרגע הרי הכל מוגדר כ"בדיקה", ועוד לפני שאותם זמרים זומנו לחקירה/תשאול  – שמם כבר ידוע העבירות המיוחסות להם בראש הכותרות, וכפי שכבר נאמר בחדשות הטלוויזיה "כמעט ואין איש במדינה שלא יודע במי מדובר, רק אנחנו לא יכולים לנקוב בשמם בגלל צו איסור הפרסום…"

כדי להוסיף גם פלפל ותבלין לבלט המכוער הזה – תורמת את חלקה גם התנועה לאיכות השלטון שחרתה על דגלה את המטרות הבאות :

"התנועה למען איכות השלטון בישראל שמה לה למטרה קידום ממשל איכותי יותר עבור אזרחי ישראל. התנועה רואה בדמוקרטיה אפקטיבית ומוגנת צורך חיוני, על אחת כמה וכמה במדינה צעירה כמדינת ישראל. במשך השנים התנועה הציבה עצמה כ"כלב השמירה" על שלטון החוק, על טוהר המידות ועל טובת הציבור."

ביום חמישי (14.11.2013) לאחר שפרשת "הזמרים העבריינים" כבר זכתה לכותרות מרעישות וברשת טחנו כבר את השמות האסורים בפרסום, עתרה התנועה לבג"צ בעניינים של שני זמרים מפורסמים ששמם נגרס ברשת בהיקף גדול ובתקשורת הממוסדת שלא נקבה בשמות הסבירו כי אנחנו לא יכולים להגיד בגלל צו איסור הפרסום.

זו הכותרת שבחרה התנועה לידיעה בנושא שהפיצה לידיעת הציבור והתקשורת:

התנועה לאיכות השלטון נגד אייל גולן ומשה פרץ

לא סתם הבליטו בתנועה את שמות הזמרים בכותרת הידיעה. לא סתם לא הזכירו באותה כותרת די ארוכה, מה העילה להגשת העתירה.

כי מסתבר, העתירה הוגשה כנגד הרשות השנייה המאפשרת לשניים להשתתף בתכניות ריאליטי פופולריות בערוץ 2 . הם פסולים כיום להשתתפות, טענה התנועה בעתירתה. כנגד שניהם הוגשו (בנפרד) לפני חודש-חודשיים כתבי אישום בשל העלמות מס. על כן הרשות השנייה חייבת לפסול אותם. בג"צ צריך לחייב אותה לפעול כך.

לא ניכנס כעת לדיון אם השתתפותם ראויה או לא. עניינם עוד לא נדון בבית המשפט. הם אינם עובדי ציבור על פי ההגדרות בחוק, ואין לדעת מה יהיה גורל העתירה.

אבל מה שמטריד הוא עיתוי הגשת העתירה ופרסומה הרועש , דווקא יום יומיים אחרי התפוצצות פרשת "הזמרים העבריינים." אין קשר? לכאורה אין. אזכור השמות אינו קשור? מה פתאום? הכול זה בגלל כתבי אישום על עבירות מס.

ארשה לעצמי לפקפק ולטעון כי התנועה ביקשה "לקרוץ", ע"י איזכור שמות  הזמרים, כי חוץ מעבירות המס יש עוד דברים בגו'. אם בתקשורת רומזים מיני רמזים על מנת לעקוף את צו איסור הפרסום ולגלות במי מדובר, ואם ברשת מצפצפים בגלוי ונוקבים בשמות – נכונים או לא – הולכת התנועה לאיכות השלטון צעד אחד קדימה, ותחת כנפי עתירה לבג"צ קורצת ורומזת.

התנועה 3

6 תגובות על ״פרשת "הזמרים העבריינים" – ציניות וצביעות בתנועה לאיכות השלטון״

 1. חוסר הבנה בסיסית. התנועה עתרה כנגד הזמרים בשל כך שהוגש כנגדם כתב אישום כנגד העלמות מס. מובן לך שעתירה כזו נכתבת תוך פרק זמן מסויים ולא במיידי? ..התנועה הגישה את העתירה ואז יצאו בתקשורת בפרשיה שבה מעורב זמר מפורסם שאת שמו עדיין לא אמרו. עכשיו, כתבת בלוג כשאין לך מושג מינימאלי על מה קרה. האם הכל מותר? תמורת פרסום וכותרת חולפת לכתוב בלוג בלי להבין את החומר הבסיסי? ?……..

 2. לרון משומרון – אם באמת זה שמך – הגורם הראשון נגדו עתרה התנועה הייתה הרשות השניה. הגורם השני שידורי קשת (הזכיינית)- במקום השלישי בדירוג הגורמים כנגדם כוונה העתירה -חברת ההפקה של התכניות- אייל גולן מופיע רק במקום הרביעי ומשה פרץ במקום החמישי. כך צריך להיות מפני שמי שצריך לקבל החלטה אם להמשיך להעסיק אותם, זה לא הם אלא הגורמים שהוזכרו ראשונים. ובכל זאת בכותרת הידיעה שהפיצה התנועה בתקשורת, מוזכרים רק הזמרים בשמם. לא גורמי השידור. מקרה? לדעתי לא.

  בשונה מדבריך, סדר האירועים הנכון הוא כי "הפרשה" פרצה ביום רביעי בשידורי הטלוויזיה וברשת, ונמשכה מאז. העתירה הוגשה ביום חמישי, לאחר שהשמועות כבר התרוצצו בכל מקום אפשרי. נכון שהכנת עתירה דורשת זמן ואולי באמת היה תכנון לפנות לבג"צ בנושא. אבל להחליט על עיתוי הגשת הבקשה לא דורש זמן אם החומר מוכן, ולהערכתי לא הייתה כאן מקריות, וגם לא הייתה מקריות בהעלאת שם של זמרים לכותרת כשידוע שבפרשה אחרת מזו של העתירה, מוזכרים שמות של זמרים ויש צו איסור פרסום. הפוסט נכתב על סמך העובדות הגלויות וזמני השתלשלות הפרשה. עד שאתה מגדיר כתיבה מסויימת כחוסר הבנה בסיסי אולי כדאי תבדוק את הפרטים העובדתיים.
  מכל מקרה תודה על התייחסותך אך בזאת מיצינו את הדיון בינינו.

 3. שים לב לכתבה הזו:
  http://e.walla.co.il/?w=/6/2687715
  כל התהליך החל כמה שבועות לפני כל הפרשה העכשווית. זה הורס את התיאוריה שלך, מה גם שאתה זה שעושה כאן את הקישור בין הפרשה ובין שני השמות הללו ובכך אתה בעצם חוטא בביצוע מה שאתה מתיימר לצאת נגדו.

 4. נכון שהתנועה פנתה לרשות השנייה לפני פרוץ הפרשה הנוכחית. נכון שאם תשובת הרשות לא הייתה מקובלת על התנועה לגיטימי לעתור, בתקווה שבית המשפט יקבע אחרת. אבל האם עיתוי הגשת העתירה, לאחר שפרצה הפרשה האחרונה, היה מקרי? האם לא הייתה כאן מחשבה שהעתירה בעיתוי הנוכחי , אפילו בנושא שאינו קשור, תניב כותרות ותשומת לב? אני מתקשה להאמין במקריות . הגשת עתירה לבג"צ מצריכה שיקול דעת ומחשבה מצד העותר גם לגבי העיתוי. הצגת העניין כאילו עכשיו במקרה הבשילו ההכנות לכך, בלי קשר לשום התרחשות אחרת , היא תמימות או יותר מכך היתממות. (ההבדל הוא רק כמה אותיות אבל המשמעות שונה לגמרי.)

 5. נשאלת השאלה מדוע צו איסור פרסום?
  כולם יודעים וזה לא עוזר לא לזמר ולא למשפחתו (כמור המשטרה ביקשה ולא הוא)
  הזמרים יודעים ויש מי שאמר שהם התייעצו כבר עם עורכי דין – אז את החקירה זה לא משרת.
  מה מדהים שמי שהפר את צו האיסור היא המשטרה עצמה שהביא בלוגר לבית המשפט בגלל הפרת צו איסור – כלומר הוא אישרה שמה שהוא כתב זה נכון כי אם הוא היה כותב שזה שם של זמר אחר לא היו עוצרים אותו.

  1. אם היו אוכפים זה היה עוזר. לגבי אותו בלוגר הוא נעצר ונחקר על כך שפרסם שם וטען שבו מדובר. זו הפרה של הצוו במצח נחושה כפי שאומרים. בעצם החקירה לא היה אישור לכלום רק לכך שהצו הופר. היו צריכים לעשות זאת גם אם היה מפרסם שמות אחרים. חבל שלא עושים יותר בנושא. זה לא מפחית מהצורך לשקול היטב לפני שמבקשים צו איסור פרסום…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.