ראשי > תקשורת ופרסום > הפרשנים קבעו: יחימוביץ' ניצחה … בקללות

הפרשנים קבעו: יחימוביץ' ניצחה … בקללות


הרקע: השיח הציבורי והתגובות השונות לאחר זיכויו פה אחד של אביגדור ליברמן ע"י שלשת שופטי בית המשפט, הנמיכו את רמת הדיון הציבורי , במקרים מסוימים, לתחתית שכללה גם כינויי גנאי אישיים. (בעברית לא מכובסת קללות וגידופים בין בעלי עמדות שונות בנושא.)

האירועים: בין ההתייחסויות השונות לתוצאה המשפטית, הייתה גם זו של יושבת ראש מפלגת העבודה והאופוזיציה בכנסת שלי יחימוביץ'. היא לא פרגנה .לא לתוצאה ולא למי שיצא זכאי . היא לא השתתפה, כדבריה, ב"בפטיבל זיכויו" של ליברמן וקבעה כי הוא "נגוע בשחיתות".

נחום ברנע – ידיעות אחרונות – הגיב בטורו השבועי על התייחסותה של יחימוביץ. "יש רגעים בהם הצביעות עדיפה על יושר… כתב, לאחר שאדם מקבל לאחר שנים זיכוי חד משמעי מבית משפט הגון מגיעים לו יום יומיים של ברכות….שלי יחימוביץ' היא הפוליטיקאית היחידה שבחרה להאשים את ליברמן ביום זיכויו…. ברשתות החברתיות מכנים אותה יחימו – ביץ'… ברנע גם אפיין את קביעתה של יחימוביץ …"דווקא ביום הזיכוי של ליברמן"…, כי הוא אדם מושחת –כתגובה "גסת רוח."

יחימוביץ התפוצצה מכעס (כנראה..). מה שהקפיץ אותה היה הכינוי שברנע הדביק לה. יחימו- ביץ'. הסיפא של מילת הכינוי , הקפיצה לה את כל הפיוזים. היא הגיבה בסטאטוס חריף בפייסבוק שלה. תקפה בחריפות את ברנע, הזכירה טור שכתב לפני שנים ובו שילב כלפיה את המילים "אובייקט מיני" (ברנע התנצל אח"כ בדרכו על כך…) המשיכה באפיון ברנע כמי שמגן בטורו על המושחתים ביותר, הזכירה מאמר שכתבה פעם על "הפנטסיות של נחום ברנע" וקינחה בקביעה שהוא לא סתם אוהב להגיד גסויות. בראש שלו מקנן "אשמאי זקן"… (אולי שאבה את הביטוי מהפזמון יה ירח,של להקת הנח"ל…)

יה ירח 1

התקרית בין שהשניים גררה ,כמובן איך לא , פרשנויות והתייחסויות של עיתונאים. על פי ההתייחסויות הללו , יחימוביץ' ניצחה את ברנע בויכוח הקללות והגידופים. כל ההתייחסויות בהשראת יחימוביץ' , קיבלו את המינוח של ברנע יחימו –ביץ' כרמז ברור למילה "זונה". איך הוא מעז להשתלח כך. אני יכול לחשוב על משמעות אחרת – "מרשעת" , זה מתחבר אצלי טוב יותר לאפיון התגובה המוזכרת למעלה כ"גסות רוח", להבנתו של ברנע. אבל מי ילך להכניס ראשו בין השניים הללו ובין הגידופים והקללות.

הגבתי בפייסבוק של שלי כך: "יש הבדל בין לא להשתתף ב״פסטיבל זיכויו של מר ליברמן לבין לקרוא לו מושחת ביום הזיכוי שלו בבית המשפט. לא אהבתי את הכינוי שבו בחר ברנע לכנות אותך. אבל הסכמתי איתו כשכינה את תגובתך ״גסות רוח״. חוץ מזה חילופי הקללות וכינויי הגנאי שאתם מחליפים ביניכם אינם מוסיפים דבר. מה השגת בזה שכינית את ברנע אשמאי זקן. אני בטוח שיש לך אוצר מילים מתאים יותר. במיוחד כשמדובר בתגובה כתובה . עוד משהו, כשאת מצטטת בבקשה לא להשמיט מילים כפי שעשית…"

עכשיו אוסיף עוד: ברנע הוא עיתונאי. לא יותר. *יחימוביץ היא ח"כ, מנהיגת מפלגת העבודה, נכון להיום, וגם יו"ר האופוזיציה בכנסת.. היא כבר לא עיתונאית. היא במעמד אחר. תגובות משתלחות אישיות שהיא משחררת אינן תורמות לה. יש גם בעברית מגוון של ביטויים מתאימים יותר, במקום גידוף או קללה.

=-=-=-=-=-=-

*חוץ מזה שלי יחימוביץ היא דמות חיובית מאוד בפוליטיקה הישראלית והיא ממלאת בה תפקיד חשוב!.

 1. 11 בנובמבר 2013 ב- 18:36

  מה שאמר ברנע לא ראוי ואין בין זה ובין עיתונאות דבר. אם ברנע לא מבדיל ביו פייסבוק לעיתון אז יש לו בעיה חמורה. נוסיף לכך את העובדה שהוא דורש משלי יחימוביץ' לא לומר את דעתה על אף שגם השופטים ציינו שזה "לא מריח טוב". התגובה של יחימוביץ' היא כנראה בגלל שהיא חשה שברנע "מחפש אותה" והוא לא למד לקח על אף שנאלץ להתנצל בפעם הראשונה. אם תזכור לך כך היא תקפה את גם את שטרסלר שהקדיש לה כמה מאמרי ביקורת. גם שטרסלר וגם ברנע עסקו גם באופי של יחימוביץ' והשאלה האם זה העיקר או בכלל ראוי.
  כל הפסטיבל של זיכויים של פוליטיקאים שחוזרים מבית המשפט עטורי זרי דפנה מזכיר לי בדיחה
  אחד שוחרר ממוסד לחולי נפש הוא הולך לרחוב וניגש למישהו ושואל אותו: אדוני אתה נורמלי?
  "כן אני חושב שכן" אומר האיש
  אומר לו השואל: "אתה חושב לי יש תעודה!"

 2. דבורה
  11 בנובמבר 2013 ב- 23:47

  שני המתקוטטים (מתווכחים) הללו ירדו מן הפסים. נחום ברנע קבע את שלי יחימוביץ כמטרה והוא משתלח בה ללא הרף בשפה בוטה ובדרך חריגה, אפילו בטור שלו. את הכינוי ,יחימו-ביץ' הוא טען שזה מסתובב ברשתות החברתיות. בדקו ומצאו שרק טוקבקיסט אחד השתמש בביטוי הזה וזה לא נקלט ואיש (מלבד ברנע!) לא חזר אחריו.
  מאידך, דבריה של יחימוביץ היו לא נאותים בצורת הביטוי שלהם. אפשר למתוח ביקורת על ליברמן ועל היועץ המשפטי לממשלה, אבל זילות השפה איננה הדרך הנאותה לכך.
  מנחם, אני מסכים ששלי יחימוביץ היא פוליטיקאית חשובה ומנהיגה של מפלגת העבודה. היא עומדת עכשיו לבחירות נוספות וראוי להדגיש ששלי מתנגדת בתקיפות להיכנס לממשלת נתניהו. בוז'י הרצוג מבקש לדהור לשם. כדאי שחברי מפלגת העבודה יקחו עובדות אלה בחשבון. הבחירה שלהם.

 3. זרי
  12 בנובמבר 2013 ב- 8:03

  ידידי מנחם
  לא נותרו נושאים חשובים ומעניינים, שמעסיקה אותנו התקוטטות של שני ברגים קטנים בביצה הפוליטית-פובליציסטית שלנו?
  אולי מוטב יותר לעסוק באיכה כשלה המערכת השיפוטית בטיפול במי שלכאורה עסק בצבירת ממון רב בדרכים מפוקפקות והחבאתו במשך שנים רבות ובניסיון להרשיעו, תחת זו, בעבירה שהיא במשקל נוצה ולא סותרת שערה
  משערות זקנו של ליברמן שחוזר בתרועת גיחוך למשרד החוץ להמשיך את פעילותו הבלתי יעילה בו…

  • 12 בנובמבר 2013 ב- 10:13

   הנושא באמת לא הכי חשוב. אבל יש בו עניין גם למדור "תקשורת ופרסום" ובמיוחד כדוגמה לנמיכות שיח ציבורי ולכך יש כבר השלכה על האווירה והאקלים הציבורי – תרבותי במדינתנו. כשלון מערכת התביעה – לא מערכת השיפוט ולא ההגנה- במקרה זה , בניהול התיק "הקטן" בבית המשפט וההחלטה השנויה במחלוקת לסגור את התיק "הגדול" מחוסר ראיות מספיקות, היו ועודם נושא לדיון ציבורי רחב ומתמשך, ולא בהכרח נושא אחד מבטלאת משנהו.

 4. nachum
  12 בנובמבר 2013 ב- 9:59

  כרמז ברור למילה "זונה". not so. the word has other meaning in american english and was once uses against h. clinton in very popular tv prog.

 5. זרי
  12 בנובמבר 2013 ב- 18:09

  רק למען הסדר הטוב – המילה bitch אין פירושה המילוני (או אפילו בשימוש עממי יומיומי) – זונה!!
  פירושה – כלבה, וכינוי גנאי לאשה, ללא קונוטציה לבית פרוצות ואלה שמאכלסות אותו..
  וכך מוטב שנדע שיש כאן עסק עם לכל היותר – כלבה, אבל בטח לא – זונה !

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: