ראשי > אקטואליה - כלכלה, צרכנות, חברה > חושפי עבירות, שחיתויות וצדקנים

חושפי עבירות, שחיתויות וצדקנים


בוקר טוב אליהו, חשבתי לעצמי בעת עיון בסקירת עיתונות ברשת. "מעריב" (29.102013) יוצא בכותרת בולטת בעמודו הראשון ובכתבה על פני עמוד שלם, בגילוי דרמטי העוסק במינויה של ד״ר קרנית פולג לנגידה בנק ישראל. (בהמשך היום הוצנעה, באתר nrg -"מעריב",הידיעה הנוגעת לתלונות כנגד ד"ר פלוג , וונותרה המתקפה על ועדת טירקל)

וועדת טירקל -קרנית פלוג מעריב 29.10.2013

כתב העיתון קלמן ליבסקינד טוען , בשם עו"ד המייצג את מר דוד וזאנה המשמש גם בתפקיד יו״ר עובדי בנק ישראל בירושלים, כי וועדת טירקל לא בדקה כיאות את התלונות שהגיש וזאנה כנגד פולג. נטען כי לפני עשרות שנים ביצע בעלה של פולג עבודות מחקר בתשלום עבור הבנק בעת שרעייתו כיהנה בתפקיד של סגן מנהל המחלקה. מבקר הבנק דאז בדק את התלונה וקבע כי היה ליקוי באופן שבו הוחלט בבנק על מבצע המחקר, אך באותה נשימה כתב כי לא היה פגם בהתנהלותה של פלוג בנושא כי לא הייתה מעורבת בהחלטה.

תלונה שנייה – משפחת פלוג ביצעה לפני שנים רבות עבירת בנייה בביתה.

התלונה הראשונה נבדקה בזמנו ע״י הוועדה לפני מספר שנים בעת שדנה במועמדותה של פלוג לתפקיד המשנה לנגיד. אז היא דחתה את התלונה. היא לא מצאה לנכון להתייחס שנית לנושא שכבר בדקה והחליטה לגביו.

לגבי התלונה השנייה – פלוג מסרה על כך לוועדה בטופס המועמדות שהגישה, הסבירה כי הויכוח התנהל בגלל סכסוך שכנים, משפחתה הגיעה לפשרה עם אותם שכנים, שולם להם פיצוי וההסדר אושר ע״י בית המשפט שנתן לו תוקף ובזה הסתיים העניין. ועדת טירקל קיבלה את ההסבר ומצאה כי אין מניעה מאישור המועמדות של ד״ר פלוג לתפקיד.

אבל זה לא סיפק את המתלונן וזאנה. באמצעות עורך דין ששכר ודרך ״מעריב״ הוא טוען נגד וועדת טירקל איך לא בדקה בעצמה, איך לא ביקשה את מסמכים המשפטיים בנושא, איך זה שהסתפקה במידע שנמסר לה ע״י פלוג. אם לא יקבל הסברים שיניחו את דעתו יעתור נגד המינוי לבג״צ.

מעריב זהיר יותר בפרסום. הוא אינו חולק על כישורי ד״ר פלוג. הוא אינו מעלה ספקות לגבי המידע שמסרה. הוא תוקף את וועדת טירקל על דרך פעולתה. הוא דורש בדיקה מחודשת של הנושא כפי שנראה בעיניו (של הכותב).

הערה: וועדת טירקל אינה גורם חקירה פלילי. בשאלון שמועמדים לתפקיד בכיר מתבקשים למלא ולהגיש לה, הם. נדרשים לחשוף במפורט כל פרט רלוונטי בהתנהלותם ולהשיב לשאלות חברי הוועדה. פלוג עשתה זאת באופן מלא. במקרים קודמים אחרים , המועמד פרנקל לא מסר בגילוי מלא את כל הפרטים הרלבנטיים והחליט להסיר מועמדותו באמצע תהליך הבירור. מועמד נוסף החליט לסגת מבלי לעבור את התהליך של הדיון בוועדה. מועמד אחר לתפקיד בכיר (האלוף גלנט מסר פרטים שבבדיקת מבקר המדינה התברר שלא היו מלאים ומדויקים ).

לדעת כתב מעריב ועדת טירקל אינה בודקת ביסודיות.הוא מסתמך על הבדיקה שערכה בזמנו למועמדות האלוף גלנט לתפקיד הרמטכ"ל. מכאן הוא מסיק גם לגבי הדיון שערכה לגבי מועמדות פלוג. הוא נזהר מלחלוק על כישוריה ותקינות התנהלותה של הנגידה המיועדת. אבל הוא מביא את הדיון בעניינה, לאור תלונתו של וזאנה, כדרך לתקוף את הוועדה באמצעות הכפשה מרומזת של פלוג. (למרות ניסוחיו הזהירים.)

אכן, צריך לבדוק ביסודיות. אבל לא כל מועמד לתפקיד בכיר יש עמו קופת שרצים. באותה מידה שיש לבדוק ביסודיות יש להישמר מהצדקנים. גם כאלה העושים מלאכתם למען הכותרת בעיתון.

אשר לתלונה הספציפית , אולי טוב שיוגש בג״צ בנושא. אבל זה לא צריך לעכב בשום אופן את אישור המינוי ע״י הממשלה. בג״צ יכול כמובן לעכב את המינוי עד לבירור. הוא גם יכול להימנע מכך ואם ימצא אח"כ כי המינוי אינו ראוי הוא יכול לבטלו כשם שביטל כהונת ראשי עיר. הוא יכול גם לדחות את התלונה, על הסף, או לברר אותה .אבל בכל מקרה בו לא ימצא לנכון להתערב במינוי, מתחייב שיטיל על המתלונן הוצאות עונשיות מרתיעות.

ישנם מתלוננים שרואים עצמם כחושפי שחיתויות ועבירות. הם לא . לא כל צדקן צודק ולא כל טהרן טהור. צריך לשים מחסום מרתיע בפני הצבועים והמתחסדים.

עדכון: "מעריב" ממשיך היום (30.10.2013) לתקוף את וועדת טירקל וגם את העיקרון שמועמדים לתפקיד בכיר , המתמנים ע"י הממשלה, יהיו כפופים לאישור מועמדותם ע"י ועדה בלתי תלויה , שתבדוק אם אין להם "שלדים בארון". הכותב/פרשן בן דרור ימיני טוען כי הבדיקות האלה נוטלות מידי הממשלה את היכולת למנות אנשים שיבצעו את מדיניותה, ומעבירות את סמכות ההחלטה לידי דרגים משפטיים . בתוך כך הוא טוען, על רקע התלונות האחרונות,  שפלוג "אינה מלאך" ושבכלל לא צריך למנותה. זאת משום שאינה מסכימה עם נתניהו בכל רכיבי המדיניות הכלכלית. ברוח דברים אלה מכתיר אתר NRG את פרשנותו בכותרת:: "מדוע שפלוג תזכה לפטור מלינץ' ציבורי"?.

זה מה שנאמר  עיתונות ללא משוא פנים….

בן דרור ימיני נגד פלוג וטירקל

 1. 30 באוקטובר 2013 ב- 18:29

  ועדת טירקל הוקמה כי פוליטיקאים מושחתים ניסו למנות אנשים מושחתים או לא כשירים.
  הבעיה היא הפוליטיקאים לא הוועדה האם ליבסקינד בדק מה התקציב של הוועדה אולי אין לה שום תקציב לממן בדיקה?

 2. zviarzi
  31 באוקטובר 2013 ב- 0:29

  הבדיקה נועדה לוודא שהמועמד כשיר לתפקיד וכי אין בעברו דברים שיפריעו במילוי תפקידו

  במקרה של הנגידה החדשה הרי שהיא נבחנה במשך תקופה ארוכה על ידי הנגיד הקודם (סטנלי פישר) ונמצאה על ידו כשירה להחליפו.
  בפרק הזמן שבין עזיבתו של סטנלי פישר ועד מועד ההחלטה על מינוי ד"ר פלוג לנגידה היא מלאה את תפקיד ממלאת המקום בצורה ראויה כמצופה מנגיד בנק ישראל.
  אז על איזה בדיקה מדובר?

  נראה שיש הרואים בועדת טירקל הזדמנות לנקמנות. זה בעליל לא יעוד הועדה

 3. nachum
  31 באוקטובר 2013 ב- 10:07

  maariv is dead. and i wonder why you care about this dead body? memories?

 4. שמעון
  2 בנובמבר 2013 ב- 17:48

  אם במקרה העניין יגיע לחיפוש אשמים, אני מציע, כי כמו במקרים של אהוד ברק והיועץ המשפטי יהודה ויינשטיין, שלא ידעו דבר על עוזרת הבית שלהם, ורק נשותיהם אשמות, במקרה זה בעלה של קרנית פלוג התעסק בעניין הבנייה, היא בכלל הייתה בבנק ישראל.

 5. menachemraboy
  2 בנובמבר 2013 ב- 18:23

  לא דוגמא מתאימה מפני שפלוג דייוחה בשאלון שמילאה לוועדת טירקל על המקרה. היא גם מסרה על ההסדר שהושג.

 6. שמעון
  3 בנובמבר 2013 ב- 0:04

  אז מה, היא דיווחה על התוצאה, אבל לא עסקה בזה. כמו שברק וויינשטין ראו את העובדות הזרות, אבל "לא ידעו שהן לא חוקיות".

 7. מנחם רבוי
  3 בנובמבר 2013 ב- 0:58

  מאיפה אתה יודע? היא לא אמרה בשום שלב שלא ידעה ולא עסקה בזה. יותר מכך היא דיווחה שהגיעו להסדר לאחר ששילמו פיצוי לשכניהם, והיה גם אישור של בית משפט לכך. זה לא תואם את ההגדרה ״לא ראיתי, לא שמעתי״

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: