אל תגיד נגיד (ו')

כדאי שהנגידה הנבחרת תזכור ותציין בינה לבין עצמה את הדברים הבאים: אמנם בדברי ההסבר להחלטה על המינוי, טען נתניהו כי התרשם מתפקודה של פלוג בחדשים האחרונים,אבל בפועל קשה להצביע על איזה הצלחה יוצאת דופן של פלוג בבנק ישראל בתקופה הזו. היא רק לא ניכשלה. גם זה משהו . אין לה "ימי חסד" בכניסה לתפקיד. הם כבר מוצו ובכל מקרה שבו לא תהיה הצלחה, בכל פעם שצעד כזה או אחר שלה יהיה שנוי במחלוקת, יוכל ראש הממשלה לומר: אמרתי לכם יותר מפעם אחת.


בנק ישראלבסיפא של הפוסט האחרון בסדרה, שפורסם כאן, על הביזיון והפארסה שעמדו ביסוד הליך בחירת הנגיד, ("נגיד יד שלישית") נאמר:

"נשמעו קריאות בתקשורת לנתניהו ולפיד למנות את ד"ר פלוג לתפקיד. מוסכם על הכול שיש לה כישורים מתאימים וניסיון רב שנים בבנק המרכזי. היא גם עברה את וועדת טירקל לקראת מינויה כמשנה לנגיד הבנק. נציגי מפלגות האופוזיציה קראו למנותה עכשיו, לאחר הפארסה, לתפקיד ולסיים את העניין. זה דווקא לא יוסיף לה נקודות אצל ביבי ולפיד.

אבל אולי, אולי סוף סוף תהיה לבנימין נתניהו וליאיר לפיד הצניעות והענווה הדרושות על מנת לבקש מפלוג ולמלא את התפקיד בתקווה שתסכים. "

עכשיו הפארסה הסתיימה סוף סוף . הצמד נתניהו – לפיד הסכימו והחליטו שתמונה ד"ר קרנית פלוג בכפוף לאישור הממשלה, לנגידה הבאה של בנק ישראל. היא הסכימה, לאחר שבמשך 112 הימים האחרונים שמשה כנגידה בפועל, ולאחר שכבר הודיעה בסיבוב קודם של מינוי נגיד ,הסבב השני שלא צלח, כי תפרוש מתפקידה . (לאחר ששוב פסחו עליה…)

עכשיו היא תיכנס לתפקיד כ"נגיד מיד שלישית". זה לא אומר עליה דבר. אבל זה אמור ומקרין על מקבלי ההחלטות בנושא.

ד"ר פלוג יכולה איפוא לרשום לפניה הישג אישי גדול ולהיכנס לתפקיד בראש מורם. עכשיו כולם מאחלים לה "בהצלחה".

כדאי שהנגידה הנבחרת תזכור ותציין בינה לבין עצמה את הדברים הבאים: אמנם בדברי ההסבר להחלטה על המינוי, טען נתניהו כי התרשם מתפקודה של פלוג בחדשים האחרונים בהם שמשה בפועל בתפקיד הנגידה. גם רבים מהתומכים בה הצביעו על הניהול המוצלח שלה את הבנק המרכזי בתקופה זו. אפילו הנגיד היוצא סטנלי פישר הצביע על תפקודה כהוכחה לכושר מנהיגות – אבל בפועל קשה להצביע על איזה הצלחה יוצאת דופן של פלוג בבנק ישראל בתקופה הזו. למעשה כל פעלה בבנק הסתכם באי כישלון. היא המשיכה לתחזק את פעילות המוסד. לא שינתה דבר ולא הנהיגה יוזמות חדשות. היא לא ניכשלה. ולא גרמה לפיאסקו ,גם זה משהו , אבל אי כישלון זו לא הצלחה פורצת דרך.

עניין שני – ראוי שהנגידה הנכנסת תזכור שאין לה אף יום אחד של חסד בתפקידה . ימי החסד שלה מוצו בתקופה בה שמשה בפועל בתפקיד. עכשיו הציפיות ממנה גבוהות. עכשיו אין מקום להגדרה שהיא בסך הכל "שומרת על הגחלת" כממלאת בפועל של התפקיד. הנימוק של צורך בלימוד התפקיד והתמודדות עם החלטות שהוריש לה קודמה בתפקיד אינו תופס לגביה. זה לא פשוט, לא קל וחזקה על פלוג שהיא יודעת זאת.

ולא בסוף הרשימה – בכל מקרה שבו לא תהיה הצלחה, בכל מקום בו לא תשרור הרמוניה, בכל פעם שצעד כזה או אחר שלה יהיה שנוי במחלוקת יוכל ראש הממשלה – שר העל לענייני כלכלה – כי לפיד מה הוא כבר מבין – לומר: אמרתי לכם יותר מפעם אחת.

ואחרי הכול מגיע לה ולכולנו שתצליח!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.