ראשי > אקטואליה > משפט הולילנד: השופט מחטיף וחוטף (בצדק)

משפט הולילנד: השופט מחטיף וחוטף (בצדק)


משפט הולילנד ממשיך לספק לנו, באדיבות התקשורת, וגם מעורבים בעניין, דרמות וסיפורים לעיתים בנוסח של טלנובלות ואופרות סבון. ככה זה לפעמים במשפט פלילי.

נזכיר לעצמנו כי עיקר האישומים במשפט זה הן עבירות קבלת שוחד של בכירים במגזר הציבורי עירוני בהיקפים גדולים . זאת כדי שיאשרו תכניות בינוי בהיקפים נרחבים בניגוד להיגיון תכנוני ותוך הכפפת השיקול הענייני ציבורי לכספים שקיבלו לצרכים אישיים,מבעלי עניין.

בשבוע שעבר קיבלה עלילת המשפט תפנית.. מבירור נושאי קבלת שוחד נהייה לנו משפט על עבירות מין (כמעט..) זאת על פי אחת ההגדרות שניתנו לפרק העדות האחרון. הכול באדיבותו של כבוד השופט דוד רוזן.

מבלי להיכנס לגופו של עניין וכבר די ברור שמדובר במסכת של עניינים חמורים מאד, השאלה היא סגנון ניהול המשפט ע"י השופט. הוא קוטע את העדויות, משחיל שאלות, נוקבות, קשות על מנת לאלץ את העדים להשיב ולא "למרוח". הוא עשה כך מול אולמרט במהלך עדותו. אבל אולמרט , משופשף ומנוסה, השיב ועל פניו החזיק מעמד יפה מאוד. זה כמובן לא אומר דבר על התוצאה בפסק הדין.

התמונה הייתה שונה מאוד בעדותה של שולה זקן. כבוד השופט כמעט ולא נתן לה להשלים משפט. קטע אותה , הטיח בה ביטויים שיש מי שמגדירים אותם כחורגים מהמותר מבעל מרות כלפי אישה… והכול על מנת כדי לברר את המונח לפניו במשפט.

זקן, שאין ברשימה זאת כדי להגן עליה או על מעשיה מה שהיו – לא עמדה בלחץ.. התמוטטה על דוכן העדים ואושפזה.

והתקשורת? היא דיווחה בהתלהבות, איך השופט בשאלותיו "קרע לגזרים" את העדות של זקן על דוכן העדים, וגם אותה.

כמעט שלא היו התייחסויות לצורת הניהול של העדות הזו ע"י השופט רוזן. מאוחר יותרה הופיעו התייחסויות לכך – רובן זהירות. אלה אפיינו את התנהלותו של השופט כמי שידוע שהוא אומר אשר על ליבו ותכף הוסיפו שהוא ידוע כמנוסה ושופט טוב. (אין בנאמר כאן כדי לחלוק על כישורי השיפוט של רוזן.)

כל זה נכון. אבל השאלה היא אם סגנונו זה של השופט מתאים וראוי.האם הוא צריך לבזות עדים על הדוכן ולהשפיל אותם.

רק בחלוף כמה ימים הופיעו התייחסויות ביקורתיות כלפי סגנונו של השופט והתנהגותו כלפי העדה זקן.

ההתייחסות הבוטה ביותר הייתה של ג'ודי שלום ניר מוזס בתכניתה ביום שישי בבוקר ברשת ב'. היא שוחחה בנושא עם בעל הטור ב"גלובס" מתי גולן, וגם השמיעה דברי ביקורת חריפים על כבוד השופט דוד רוזן.

כותב רשימה זו אינו נמנה על חסידיה של ג'ודי . אבל במקרה הנדון אני חושב שהיא צודקת בדברי הביקורת שלה (דקה 6:48) כלפי דרך התנהלותו של השופט. הוא אינו תובע. תפקידו בין השאר לאפשר לעדה להשמיע את גרסתה. את זה הוא לא עשה ובהתנהלותו שלח אותה לחדר המיון בבית החולים, משום שתשובותיה לא נשאו חן בעיניו. זה לא בדיוק תפקידו. חשוב שיפנים וירסן את עצמו מעל הדוכן. הוא יכול להשאיר לתביעה את מלאכת הלחץ והחקירה הצולבת.

גם בעל הטור מתי גולן כתב בנושא ובטון זהיר הרבה יותר גם איתמר לוין באתר ניוז1 .

 1. nachum
  14 באוקטובר 2013 ב- 10:32

  האם הוא צריך לבזות עדים על הדוכן ולהשפיל אותם. do YOU think that he did so?

  • מנחם רבוי
   14 באוקטובר 2013 ב- 11:46

   כן. תקרא את דיווחי התקשורת. חלק מהשאלות של השופט היו כמעט על גבול ההטרדה המינית של העדה .

 2. nachum
  15 באוקטובר 2013 ב- 11:19

  Conspiracy theory–lets try one. the judge see that there is nothing against olmert so he is looking for an way out. he said to him self i will behave likr crazy and they will stop the trial. you see he is not rude he is smart.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: