ראשי > אקטואליה > תיאוריית הקונספירציה חיה ובועטת- הרצח של ג'ו אלון

תיאוריית הקונספירציה חיה ובועטת- הרצח של ג'ו אלון


 "עזר וייצמן, חצי שנה לפני שהוא נפטר ביקש ממני לבוא אליו הביתה . הוא רוצה לדבר איתי" – כך מספר אל"מ (מיל) יעקב אגסי, שהיה מפקד בסיס בתיל האוויר, על שיחה שהייתה לו עם נשיא המדינה ומפקד חיל האוויר לשעבר עזר וויצמן ז"ל.

השיחה הזו התנהלה בקשר לפרשה עלומה עד היום. פרשת הירצחו של נספח חיל האוויר בארה"ב אל"מ ג'ו אלון.

…אמרתי לוויצמן, מספר אל"מ אגסי על המשך השיחה, אתה חייב לעם ישראל לספר לו מה שאתה יודע על הרצח של ג'ו אלון (" לא רציתי להגיד לו תשמע אתה הולך למות…). ואז הוא ענה לי : אם אני אפתח את הפה שלי עם ישראל יהיה בשוק…"

עזר, על פי עדות אגסי אמר לו בנושא עוד כמה דברים אך לא גילה מה הוא יודע על הרצח של אל"מ אלון.

על פרשת הרצח המסתורי של ג' אלון נאמר בויקיפדיה:

"   ב-1 ביולי 1973 נרצח אלון ביריות בפתח ביתו שבמרילנד. זהות הרוצחים ומניעיהם לא נתבררו עד היום… על פי מסמך חסוי של ה-FBI שנחשף בשנת 2007 עולה כי לדברי מקור פלסטיני בוצע הרצח בידי ארגון ספטמבר השחור. בסרטה הדוקומנטרי של ליאורה עמיר-ברמץ ששודר בערוץ הראשון, ב-6 באפריל 2011, נטען.. שאלון, בתפקידו כסוכן "המוסד" תחת כיסוי של נספח אווירי בוושינגטון, נחשף לקנוניה ישראלית אמריקאית, שלא היה אמור להיחשף אליה ושהיה חשש שלא ינצור את לשונו אודותיה: "לאפשר למצרים לשקם כבודם באמצעות הישג צבאי מוגבל בסיני", במה ששלושה חודשים לאחר חיסולו נודעה כמלחמת יום הכיפורים, על מנת לאפשר מהלך מדיני שיוביל להסכם שלום בין ישראל למצרים בתיווך אמריקאי וכך יצמצם את המעורבות הסובייטית במזרח התיכון. "

מאז רבות הערכות , בניגוד מוחלט לנאמר בויקיפדיה, כי  מערכת הביטחון בישראל  חששה כי אלון יחשוף את המידע שנחשף אליו ויטרפד את התכנית. על רקע זה נרצח ולא ע"י גורם פלסטיני.

מלחמת יום הכיפורים לא התנהלה על פי תסריט צפוי. אבל תיאוריות קונספירציה רבות על הרקע לפריצתה קנו להן אחיזה וממשיכות להתגלגל במקומות שונים.

בסוף השבוע – לרגל יום הכיפורים – שוב תמלא התקשורת את דפיה בסיפורי המלחמה. גם תיאוריות הקונספירציה תעלינה.

פרשת הרצח של  ג' אלון היא לא פרשיית הקונספירציה הבולטת ביותר, אולי משום שיש בה מרכיבים ועדויות שקשה להפריך אותן, ועל כן יודעי דבר, אלה המכירים אותה מקרוב (ומספרם פוחת והולך בחלוף השנים..) "סותמים את הפה" . (אולי מחשש שידרשו לתת דין וחשבון בשיח הציבורי. )

כך או אחרת בפרוס יום הכיפורים תשע"ד שבים עולים הדי המלחמה הקשה ההיא מן העבר, ואין אנו יודעים עדיין אם תהייה פעולה צבאית אמריקאית כנגד סוריה ואם העורף הישראלי, שאינו ערוך ומוכן ,יידרש לשלם מחיר, חרף "הסבירות הנמוכה" (איזה מונח מזעזע…) .

על רקע הדברים האלה  מוצע לחזור ולסקור – עד כמה שאפשר – את פרשיית הרצח של ג'ו אלון. שאלות ישנן, תשובות עדיין אין. (בלוג  זה כבר הזכיר את הפרשה גם אשתקד …)

באפריל 2011 שודר בערוץ הראשון  בתכנית"מבט שני" – סרטה הדוקומנטרי של ליאורה עמיר-ברמץ  שכותרתו "מי רצח את אבא" , על רצח הנספח האווירי בארה"ב אל"מ ג'ו אלון בחודש יולי 1973. ביריות בפתח ביתו . חקירת FBI לא העלתה דבר. לשווא מנסות בנותיו  שנים אחרי, – דליה , רחל ויעל לגלות את הסוד מאחורי הרצח שמעולם לא פוענח. אבל החקירה של האחיות אלון חושפת מידע חדש כשלעזרתן מתגייסים גם חוקרים רשמיים ולא רשמיים בארצות הברית.

רק שנה וחצי לאחר שידורו עלה הסרט לרשת. לא רבים צפו בו. ראוי שיזכה ליותר צופים.

 

הסרט אינו " שופך אור על התעלומה." הוא מעלה שאלות ודילמות אישיות, פליליות, מדיניות ולאומיות ומציב סימן שאלה גדול וקשה על התנהלות גורמי הביטחון בדרג הבכיר ביותר גם המדיני. ברור שיש כאן ניסיונות הסתרה והכחשה. ברור שמדובר בעניינים חמורים וחיוניים למדינה. ברור גם שמדיניות ההכחשה וההסתרה גם היום, פותחת שער רחב לתיאוריות קונספירציה .

נכון או לא – השאלה נותרה פתוחה. אבל בלתי נסבל הוא הנוהג להכחיש, לשתוק ולא למסור את הידוע וכנראה ידוע , אפילו לא למשפחה ואפילו לא בחלוף שנים.

קישורים נוספים:

מי רצח את אבא ג'ו אלון ולמה

הערה: חיפוש ברשת יגלה קישורים רבים נוספים.

 

 

 

 1. 18 בספטמבר 2013 ב- 22:11

  שניהם כנראה קורבנות של מלחמות אגו וארועים מסתוריים בקהילת המודיעין הישראלית לדורותיה. מרואן אינו הראשון , קדמו לו אסירי העסק הביש במצריים שלפני מבצע סיני, שנמקו בכלא תקופה ארוכה והופקרו על ידי המדינה, קדם לו אסיר העולם ג'ונתן פולארד ועכשיו נכנסו לרשימה גם אל"מ ג'ו אלון ומשפחתו.

 2. 14 במאי 2014 ב- 16:27
 3. מנחם רבוי
  14 במאי 2014 ב- 16:40

  אכן מן הראוי שבפרשה זו תינתן תשובה ולא מריחה.. כל העסק "מריח" לא טוב. עד שלא תוסרנה המסיכות, הפצע יישאר פתוח. תודה על תגובתך.

 4. 3 באוקטובר 2014 ב- 11:26

  פרסם את זה מחדש ב-מנחם רבוי – הבלוגוהגיב:

  ערב יום הכיפורים תשע"ה חוזרת התקשורת לסיפורי הזיכרון המרים ממלחמת יום הכיפורים. שוב מוצפים סיפורי תיעוד וזיכרון,סיפורי גבורה ועוז רוח וגם סיפורי קונספירציה למיניהם . אחד מהם ואו דווקא מהמדוברים ביותר הוא סיפור הרצחו המסתורי של אל"מ ג'ו אלון שהיה ב-1973 נספח חיל האויר בארה"ב. על הפרשה סופר באתר זה אשתקד ומצאתי לנכון להעלותו שנית .

 5. גיא
  6 באוקטובר 2014 ב- 8:27
 1. 6 ביולי 2015 ב- 18:29

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: