נגיד "יד שלישית" (ה')

הנגיד הבא של בנק ישראל יהיה "נגיד יד שלישית" . שר האוצר התחפש לליצן בתגובתו על פיאסקו הנגיד.בסוף אולי, תהיה לבנימין נתניהו (וליאיר לפיד) הצניעות והענווה הדרושות על מנת לבקש מפלוג ולמלא את התפקיד בתקווה שתסכים.


פרנקל,ליידרמן,פלוג,בנק ישראלהרשימה הקודמת בסדרה (1.8.2013) "בסוף תגיד נגיד ותשפיל את המשנה (ד') עוד לא הספיקה לרדת מדף הבית של "רשימות" ואגרגטורים נוספים, המביאים עדכונים על פוסטים חדשים המתפרסמים ברחבי הרשת, וכבר פרצה הודעתו של פרופ' ליידרמן כי הוא מסיר מועמדותו מהתפקיד שאליו ביקשו ראש הממשלה ושר אוצרו למנותו – נגיד בנק ישראל. הנגיד הבא שיבחר יהיה כבר נגיד "יד שלישית". (אחרי פרנקל וליידרמן)

ליידרמן לא הסביר על מה ולמה. רק אמר "נסיבות אישיות ומשפחתיות" אבל בשיח הציבורי ובתקשורת כבר החלו מתפרסמות "הנסיבות". "תלונה על הטרדה מינית" (מלפני שנים), מידע על "התייעצות עם אסטרולוג" וגם על תסיסה בין חברי הועדה המוניטרית בבנק ישראל שחברים בה "מאיימים" להתפטר עם ליידרמן ימונה.

לא ידוע אם יש בתלונות ובשמועות הללו משהו ממשי. אבל ידוע שהודיעו על כך לליידרמן ונאמר לו שיתבקש להסביר את הדברים, בדיון קרוב שתערוך וועדת טירקל, על מנת להחליט אם הוא כשיר למלא את התפקיד הרם גם מבחינה התנהלות ורקע אישי ,לבד ממקצועי.

ליידרמן העדיף לפרוש ולסגת בעיצומן של הכנותיו לכניסה לתפקיד הנחשק. הוא יודע למה.

אין צורך להיכנס כאן לסיבותיו ולמהות התלונות שהוגשו נגדו. השיח הציבורי מלא בכך. אבל צריך לומר כי בעוד שהרשימה הקודמת בנושא שפורסמה כאן, והוזכרה בפתיח, מחייבת תיקון עובדתי – ליידרמן לא יהיה נגיד – יתר חלקיה נכונים ומקבלים חיזוק.

הפיאסקו, המחדל והפארסה בנושא, רובצים לפתחם של ראש הממשלה ושר האוצר. לא בדקו היטב את מי מבקשים למנות, בין אם מבחינת ההתנהלות האישית, התפיסה הכלכלית על רקע השינויים שחלו במשק העולמי ובחברה הישראלית, לא בחנו יכולת עמידה בלחצים. חיכו עד לרגע האחרון בעוד שהייתה להם לפחות חצי שנה לאתר מועמד, הודיעו על מינוי עוד שלפני שועדת טירקל, המשמשת תחנת אישור סופית לפני המינוי בפועל, סיימה בדיקותיה. (מדוע לא לבחור שלשה מועמדים, להגישם לבדיקה ואישור וועדת טירקל ורק לאחר מכן להודיע בפומבי רשמית על מי שנבחר כמינוי המועדף?)

שני הקדקודים הללו נדהמו כנראה מהודעתו של ליידרמן. נתניהו, מנוסה יותר בזירה הפוליטית, הסתפק בהודעה של הבעת צער על החלטת ליידרמן. (אני מאמין לו שהוא באמת הצטער על כך). אבל כבר לא חזר על האשמותיו כנגד "התקשורת" וכנגד "האווירה הציבורית" המרתיעה אנשים טובים מהשירות הציבורי.

לפיד לעומתו ניסה להתבדח :"אז מה יש לי להגיד על פרשת הנגיד 2? שמתברר שפרופסורים לכלכלה הם חבורה מאוד צבעונית ופרועה. אני מתגעגע כבר לאנשים סולידיים ויציבים כמו יצפאן ובראבא",כתב בפייסבוק שלו למצביעי "יש עתיד".

הפרופסורים לכלכה לא צריכים את הפוסט הזה שיגן עליהם מפני רמיזותיו המגונות ("הכול בהומור" כן?) של שר האוצר.

רק שידע שזה לא מצחיק זה עצוב. עצוב שיש לנו ליצן בראשות האוצר. עצוב שהוא חושב שהוא רציני, עצוב שחברי סיעתו לא יוצאים נגדו (האם מישהו מהם כבר ניסה להסביר בשיח הציבורי את ההיגיון שיש בתגובתו זו של שר האוצר ? הכבשים שותקות כידוע)

אנחנו לא צריכים ליצן אנחנו צריכים שר אוצר רציני שיודע מה הוא עושה למען שולחיו!

נשארה בצד ד"ר קרנית פלוג עם הודעת פרישה ביד. הפיאסקו רק העצים את עצמת פגיעה בה.

היא כבר הודיעה כי תישאר בבנק ישראל עד מינויו נגיד חדש.

נשמעו קריאות בתקשורת לנתניהו ולפיד למנות את ד"ר פלוג לתפקיד. מוסכם על הכול שיש לה כישורים מתאימים וניסיון רב שנים בבנק המרכזי. היא גם עברה את וועדת טירקל לקראת מינויה כמשנה לנגיד הבנק. נציגי מפלגות האופוזיציה קראו למנותה עכשיו, לאחר הפארסה, לתפקיד ולסיים את העניין. זה דווקא לא יוסיף לה נקודות אצל ביבי ולפיד.

אבל אולי, אולי סוף סוף תהיה לבנימין נתניהו וליאיר לפיד הצניעות והענווה הדרושות על מנת לבקש מפלוג ולמלא את התפקיד בתקווה שתסכים.

3 תגובות על ״נגיד "יד שלישית" (ה')״

 1. אם זה לא היה עצוב זה היה מצחיק. המהמה…..
  הבעיה היא שמדובר בתומכים בחוק המשילות. חוק שנראה שכל תפקידו להבטיח שנמושות ימשיכו……להיות מוגנות מפני מעשיהן האוויליים

 2. ציטוט "אולי סוף סוף תהיה לבנימין נתניהו וליאיר לפיד הצניעות והענווה" – אנשים לא משתנים אחרי גיל שלושים. תמימות מצידך ששני אלה יהיו יוצאי דופן ופתאום יגלו תכונות של צניעות וענווה.
  הפיאסקו הזה אמור ללמד משהו את עם ישראל, הבוחר כנסת, ממשלה ושרים.

 3. איך יצאו נגדו? עדי קול נמנעה בהצבעה על חוק המשילות ולכן עשו לה זובור.
  אחר כך לפיד אמר שעדי התנצלה והם ישרו את ההדורים ברוח טובה.
  כזכור לי גם בברית המועצות היה מדווח שהחבר הודה בטעותו והצטער על כך והכול נעשה ברוח טובה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.