ראשי > אקטואליה - כלכלה, צרכנות, חברה > בסוף תגיד נגיד ותשפיל את המשנה (ד')

בסוף תגיד נגיד ותשפיל את המשנה (ד')


פרשת המינוי של נגיד חדש לבנק ישראל הסתיימה והותירה אחריה כמה שריטות עמוקות. הנגיד המיועד יעקב פרנקל, שלא הספיק להיכנס לתפקיד וכבר התפטר בעקבות "אי הבנה מצערת", התאייד מכאן במהירות (הוא כבר בחו"ל) תוך שהוא נושא עימו כתם שדבק באמינותו ובנהגיו.

מי שהכישלון בתהליך הבחירה נרשם באותיות גדולות על שמו, הוא ראש ממשלתנו שלא רצה להבין כי מה שהתאים לשנות התשעים לא יעבוד בעידן השונה של ימים אלה. הוא לא רצה להבין שמינוי איש ש"חמאה על ראשו" לא יעבור, ברגע שיוצב באור השמש או הזרקורים. אבל, כל כמה שהכישלון הזה חמור לנתניהו, זה "לא מזיז" לו יותר מידי. יש לו רשימה ארוכה ומסועפת של כשלים ולא זה מה שיזעזע אותו.

מי שהצטייר בכל הפרשה באור נלעג הוא השר (אוצר) יאיר לפיד. על פי המקובל לשר הנושא בתפקיד זה, תפקיד מרכזי ועיקרי בהמלצה לממשלה את מי למנות לתפקיד הנגיד. הרי שר זה הוא הפרטנר המרכזי של נגיד הבנק המרכזי בניווט המדיניות הכלכלית.. בדומה להחלטת ממשלה על מינוי רמטכ"ל אותו מציע שר הביטחון, כך גם לגבי מינוי הנגיד. בלי המלצה של שר האוצר הממשלה לא תדון ולא תמנה. (כמובן שאי אפשר להניח על שולחן הממשלה מינויים מסוג זה אם ראש הממשלה מתנגד.)

במקרה שלפנינו תפקידו של שר האוצר היה כמו של תוכי מדבר. לפיד הניח לנתניהו להחליט ודברר (לגבי פרנקל לא בהצלחה) את ההחלטה. אמנם נעשה ניסיון להראות שההחלטות בנושא היו משותפות של ראש הממשלה ושל שר האוצר, אבל זה לא היה בדיוק כך. נתניהו החליט, לפיד דברר.

שוב הדגים לפיד כי משקלו –כמשקל נוצה. אבל הבעיה שלו היא שהוא עצמו אינו מבין את זה, וחושב שהוא משקל כבד. תיקון – זו לא בעיה של לפיד. זו בעיה שלנו, של הציבור.

יש לברך את הנגיד החדש ליאו ליידרמן בהצלחה בתפקידו. נכון שמינויו לתפקיד המרכזי התקבל בהליך די עקום בגלל פרשת פרנקל. נכון שברור שהוא לא היה בעדיפות ראשונה ונבחר כמועמד של עדיפות שנייה, כזה ש"לא עבר" בסיבוב הראשון. נכון שהוא יודע וזוכר זאת. עובדה זו אינה מעידה דבר על יכולתו וכישוריו למלא את המשימה. את משקלו והשפעתו יצטרך לרכוש בעבודה הממשית, בעצמאותו מול ממניו ומול קבוצות האינטרסים במשק, ובהחלטות שיקבל.

מי שנפגעה שלא בצדק היא המשנה לנגיד והנגידה כיום בפועל, ד"ר קרנית פלוג. אין מחלוקת על כישוריה המקצועיים ויכולתה למלא את התפקיד לא פחות טוב מליידרמן. היא חטפה סטירת לחי מצלצלת מראש הממשלה ומהתוכי שלו יאיר לפיד. דילגו עליה פעמיים והתעלמו מהמלצה מפורשת ועקבית של הנגיד היוצא פרופ' סטנלי פישר.

מסתבר שמילה של סטנלי הגורו הכלכלי היוצא של נתניהו כבר אין משקל היום אצלו . (פרש ונמחק) .מילא היו לראש הממשלה, מחשבות סרק שהוא צריך "כוכב זוהר" בעל שם בכלכלה העולמית שירומם את שם הכלכלה הישראלית בעולם, ובחר , לא בחכמה ביעקב פרנקל. אבל לזרוק את ההמלצה של סטנלי, חברו הטוב, לפח פעם שנייה? מעניין מה חושב האחרון על הדבר הזה. בטח יחייך לעצמו וישחרר הודעת תמיכה בליידרמן. (זו באמת מגיעה לו.)

המכה הזו לא הגיעה לפלוג. הודעתה על פרישתה מבנק ישראל 13 דקות אחרי פרסום ההודעה על מינוי ליידרמן, הייתה צודקת ומוצדקת. עם כל ההבנה שההחלטה בעניין ראש מערכת – מותירה מאחור מועמדים ראויים מאכזבים, שאינם נבחרים לתפקיד – האופן בו נהגו כלפי קרנית פלוג אינו ראוי. אולי ישכילו לפחות להיפרד ממנה באופן מכובד.

 1. zviarzi
  1 באוגוסט 2013 ב- 23:09

  צריך למצוא את הדרך לשדר לד"ר קרנית פלוג את אי הנחת שלנו ממה שעשו לה.

  הבעיה אינה כבודה האבוד של ד"ר קרנית פלוג. הבעיה היא הרדידות השלטונית אליה התדרדרנו.הרדידות השלטונית שנולדה עם הקריאה "היידה ביבי היידה שרה" אוכלת בכל פה כל שארית שפיות שלטונית וגם ציבורית. החוק למשילות ממחיש עד כאב עד כמה נמוך ירדה קרנה של המערכת השלטונית.

 2. 15 באוגוסט 2013 ב- 8:56

  שלא ייקח את היועצים המתאימים, שימשיך להסתבך כמו שקרה עד כה. ולמה? כי זהו טבעו. כנראה שהוא באמת מאמין – מר לפיד – שהכול מתחיל ונגמר אצלו, כך הוא גדל ולכן לעולם לא יוכל לראות את המציאות כפי שהיא, אלא רק דרך טוריו כפי שכותב בן.

 1. 3 באוגוסט 2013 ב- 21:31

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: