מסע טיול לאיסלנד בחסות חברת "פגסוס"

מסע הטיול הקבוצתי לאיסלנד, בחסות חברת "פגסוס" בו השתתפנו, נמשך שבועיים. חלפו כבר מספר ימים מאז שבנו ארצה, וכבר חזרנו לחיי השגרה היומיומית. במבט לאחור אל הטיול הזה הכותרת שהזיכרון מעלה היא – מסע טיול חווייתי. על "ארץ הקרח והאש" על הרי הגעש, הלבה, הקרחונים, הגייזרים, בריכות המים החמים, הצפייה בלוויתנים ואופנועי השלג . גם דברי ביקורת והמלצות לשיפור. קרא עוד בהקלקה על הכותרת.


פגסוסמסע הטיול הקבוצתי לאיסלנד, בחסות חברת "פגסוס" בו השתתפנו, נמשך שבועיים. חלף כבר זמן  ימים מאז שבנו ארצה, וחזרנו לחיי השגרה היומיומית. במבט לאחור אל הטיול הזה הכותרת שהזיכרון מעלה היא – מסע טיול חווייתי.

אמנם כשחברי הקבוצה הגיעו לשדה התעופה חיכתה הודעה לא משמחת. טיסת "לופטהנזה" לברלין, משם אמורים היינו לטוס לריקיאוויק ,בירת איסלנד, הטיסה הוז תתאחר בכשעה.על פי התכנון טיסת ההמשך אמורה הייתה להמריא כשעה וחצי לאחר מועד הנחיתה המתוכנן בברלין. עכשיו יש איחור . האם יהיה צורך בשינוי תכנית המסע? האם "נאבד" יום? התחילו דיבורים.

החששות התבדו. במהלך הטיסה לברלין הודיענו מדריך הקבוצה כי לאחר בירורים ותיאומים, סוכם כי טיסת ההמשך תמתין .

*****

"ארץ הקרח והאש" – זו הכותרת שנתנו אנשי השיווק והמכירות של חברת "פגסוס" לתכנית מסע הטיול שלנו לאיסלנד (מספר RWA0615 )הם צדקו.שטח ארץ זה מתאפיין באי יציבות טקטונית המתבטאת בהתפרצויות חזקות של הרי געש בכל מספר שנים. בזרמי לבה רותחת המכסים שטחים נרחבים , מתקשים ויוצרים סביבה שאינה נוחה לגידולים חקלאיים , אבל מרהיבה ביופיה. שטחי הלבה שהתקררה והמסלעות הפזורות בה יוצרים מראה נהמזכיר בחלקו נופים שרואים בצילומים מאדמת הירח. במקביל ועם קשר למיוחדות המבנה הגיאולוגי של האיזור , האדמה שם רותחת בשכבות העומק . התוצאה – מעיינות מיים חמים ורותחים מפוזרים די בצפיפות בשטחי הארץ הזו. לעיתים נוצרים גייזרים המתפרצים בסילון גבוה כשמסביב אדי המיים הרותחים שהתאדו לענן.

רגע, לא גמרנו, איסלנד היא מדינה קרה. קרובה לקוטב. מדינה הררית ועל רבים מהריה הגבוהים קרחוני ענק. חלק מהם מפשיר מידי תקופה – ואז נוצר שיטפון אדיר הסוחף עימו קרקע מבנים, בעלי חיים ולעיתים גם אנשים. זה לא קורה כל יום. לוח הזמנים של הטבע אינו דומה לזה שלנו. התופעות הללו מתרחשות לאורך זמן, עשרות ואף מאות שנים, אבל זה מתרחש ויש תוצאות בשטח. ( במהלך המסע פורסם כי המשמר הלאומי של איסלנד ערך באותו זמן תמרון מקיף שתכליתו תירגול חילוץ אוכלוסיה משטחי קרקע בשל שיטפון קרחוני. ישנו צפי להתפרצות כזו בעוד שנים ספורות.)

איסלנד היא אי. הריה הגבוהים בשילוב עם שכבות הלבה יוצרים סלעי ענק בצורות שונות. הארץ משופעת במפרצונים, פיורדים נהרות ונחלים. כן עוד משהו – הארץ הזו היא מקום לקינון מיליונים של בעלי כנף וציפורים מזנים ותתי זנים שונים ומגוונים. הכול תמצא שם. הנופים המרהיבים, מעניקים חוויה מיוחדת לסיור ימי סביב המפרצים, הקניונים וסלעי הקינון האדירים, בהם נמצאות בעונות המתאימות מאות אלפי ציפורים. אנחנו ראינו ואני לא מגזים.

כדי להעצים את חווית המסע – הרי מדובר במסע תיירותי שצריך לגרות בו את חושי המשתתפים עם תום – מוסיפה חברת הטיולים, שייט בספינה, לצפייה בלווייתנים. וגם , בפאזה שונה לגמרי, טיפוס ברכבי שטח מיוחדים למרומי אחד מקרחוני העד, ושם נסיעה מהירה באופנועי שלג (כמובן בלבוש מיוחד שומר חום). עוד בתכנית, רחצה באתרי מיים חמים, מתחת לפני השמיים הגשומים לעיתים. קבוצתנו השתתפה. שטנו וצפינו בלווייתנים ,אפילו מקרוב. נטלנו חלק בנסיעה מהירה באופנועי שלג וחווינו גם רחצה בבריכות מים חמים. אני לא צריך לספר לכם שבכל האירועים ספגנו חוויות מרגשות. אבל זה באמת היה כך.

"איזה מקום, ממש אדמת בראשית " – אמרה נילי , אחת מחברות הקבוצה, בזמן שצפינו באחד הנופים במהלך המסע. אני הייתי מוסיף "אדמת בראשית עם נגיעות של טכנולוגיה מתקדמת".

האיסלנדים, בסך הכך כ – 380 אלף איש, חיים בשטחי ארץ ומזג אוויר קשים למדי, שלא לדבר על אסונות הטבע וקשיי מזג האוויר. במעמקי האדמה שלהם מצוי גם שפע של אנרגיה של מיים חמים וקיטור, כמעט ללא הגבלה, והם מנצלים אותה עד תום. רב שטחי המדינה מרושתים בצנרת מיים המזרימה לבתים מים חמים ומים המשמשים להסקה וחימום. האיסלנדים אף השכילו לנצל את אנרגיית המיים החמים ליצירת חשמל. לא בעזרת נפט, לא גז , רק מים חמים.

מהנדס בתחנת כוח גדולה שם ביקרנו סיפר כי השימוש במקור אנרגיה זה הוא זול מאד. "שואלים אותנו, אמר, מדוע אתם משתמשים בנדיבות כזו במים חמים , בחימום, ובצריכת חשמל. לא חבל?" התשובה שלנו לשואלים המשיך וסיפר מהנדס תחנת הכח היא: "אנחנו משתמשים כי אנחנו יכולים".

אפשר להמשיך ולספר אבל תקצר היריעה. גם לא צריך. פרט כזה, או אחר לא כל כך חשוב. מה שחשוב זו החוויה. חזרנו וגם במרחק מימי המסע – נשאר טעם של עוד.

בהמשך – מדגם לא מייצג של תמונות, גם יגאל תרם .( למי שמעוניין – מדריך קבוצתנו, אמנון, סיכם עבורנו את חוויות הטיל בפירוט בחלוקה יומית, כמעט. (בקישור כאן)

 

התקלה בסיום מסע הטיול: זה נפל עלינו בהפתעה. בסיומו של יום המסע האחרון, כשאנו כבר בשדה התתעופה "עייפים אך מרוצים". לאחר תהליכי הבידוק והרישום ובעודנו ממתינים בשער היציאה לטיסה בחזרה,התחלפה לה לפתע, על מסכי לוח הטיסות היוצאות, השורה המודיעה על מועד הטיסה.  "נדחתה" נאמר. מבלי לציין שעה חליפית להמראה. התחילה התרוצצות בשדה. איש לא ידע מה קורה. מה על טיסת ההמשך? מה על המזוודות? מדריכנו , אמנון, נכנס לפעולה. יצר קשר עם מטה החברה בארץ (השעה הייתה הרבה אחר חצות)  "ניער " את דלפקי השירות בשדה, והמידע מגיע טיפין טיפין. בשל תקלה ,מטוס לופטהנזה שהיה אמור להמריא מברלין  ולאסוף את קבוצתנו בטיסה בחזרה , לא הגיע כי לא יצא לדרך. מתי תאורגן טיסה חליפית? המידע יגיע בשעות הבוקר. ועד אז יש להמתין.

בהתארגנות מהירה יחסית, תוך סיוע ממטה "פגסוס" , אורגן לקבוצתנו מלון , בחדרי קבוצת הטיול שלא הגיעה בטיסה מברלין, אורגנה הסעה ,ונשלחנו לבלות לילה נוסף ברייקיאוויק. המזוודות נשארו בשדה . בשעה מוקדמת  יחסית , לאחר 3-4 שעות מנוחה במלון, חזרנו באוטובוס מיוחד לשדה. שם קיבלנו את ההודעה כי הטיסה החליפית תצא בשעות הצהרים. על טיסת ההמשך לישראל יודיעונו בברלין.

סוף דבר ,לאחר דו -שיח נמרץ שניהל מדריכנו עם נציגי לופטהנזה בברלין , פוצלנו לשתי קבוצות. האחת טסה  לציריך ומשם ארצה, הקבוצה השניה המריאה מאוחר יותר בטיסת "אלעל" לישראל. שתי הטיסות הגיעו כמעט באותו זמן, וסיימנו את המסע יותר מ- 24 שעות לאחר התכנון המקורי. תקלה בטיסה אינה, כידוע , באחריות חברת הטיולים. אבל, מטה חברת "פגסוס" ומדריך הקבוצה , סייעו במיזעור אי הנוחות ובהגעה בהקדם האפשרי ארצה, ללא המתנה של שעות רבות בשדות התעופה, כפי שקורה במקרים כאלה. על כך  הייתה תודתנו.

*****
מדריך הטיול אמנון לויה – ראוי לכל שבח. בקי בכל הקשור באיסלנד, בהיסטוריה שלה, באתריה, בגיאורפיה ובגיאולוגיה, מומחה לצפרות בעל יכולת ביטוי מרשימה, ארגון ותושיה. התחבר לחברי הקבוצה , ארגן בערבים מפגשים חברתיים –צחוקים ובדיחות- זכה לתודות חיבוקים ונשיקות מכולם.

תכנון וארגון מסע הטיול -כללית עמד בציפיות. טעון שיפור בפירוט תכנית הטיול הנמסרת למטיילים. במקום שאין וודאות בקיום ביקור באתר זה או אחר – יש להציג תכנית חילופית הולמת ולא להסתפק באמירה כללית, ולהניח לאלתור לקבוע ביום המקרה. רמת חלק מבתי המלון טעונה שיפור. במסע טיול אליו צמוד אוטובוס, ניתן להגיע לבית מלון ברמה טובה יותר ,גם אם הדבר מחייב עוד מחצית שעה של נסיעה. רמת חלק מהארוחות טעונה שיפור . בתכנון הנסיעות בין האתרים צריך להשתדל להימנע מנסיעות הלוך חזור בין המקומות.

חברת "פגסוס" החברה נושאת באחריות כוללת לטיול ולמטיילים ועמדה במשימת ארגון וביצוע מסע הטיול. זאת בעיקר בזכות מדריך מעולה שהשכיל להתחבר לאנשי הקבוצה, לגשר על פערים, למצוא פתרונות לבעיות שהתעוררו. בנוסף – מדריך הקבוצה ואנשי מטה החברה השכילו להעביר לחברי הקבוצה את התחושה שיש מי שעוקב מלווה ומסייע לפתרון תקלות.

חברי הקבוצה  אנשים  בעלי ידע ומטען חברתי ותרבותי בתחומים שונים מגוונים, שאפשר שילוב טוב, אף שלא הייתה היכרות מוקדמת. יצאנו כל אחד וכל זוג לעצמו – חזרנו כקבוצת חברים.

התמונות מאיסלנד צילם יגאל קסלר 7

הערה: מיותר לציין כי רשימה זו מבוססת על התנסות אישית ומשקפת את דעתו והתרשמותו של הכותב בלבד. חברי קבוצת הטיול וגולשים אחרים מוזמנים  להגיב – להוסיף, להעיר  ולהאיר  במסגרת תגובות לרשומה.

עוד משהו בסופה של רשימה קודמת על טיול קבוצתי אחר שאורגן גם הוא ע"י חברת "פגסוס" הובאו המלצות בכל הקשור לבחירת טיול מאורגן. הן תקפות גם עתה. (אף שההתנהלות במסע הטיול הזה הייתה שונה לחלוטין)

תגובה אחת בנושא “מסע טיול לאיסלנד בחסות חברת "פגסוס"”

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: