אל תגיד נגיד

בקדנציה הקרובה שלו, הנגיד המיועד אינו יכול לסמוך על הישגי העבר המרשימים שלו. אין לו רבים כאלה, בשנים האחרונות. עם כל החשיבות שיש לכישוריו הכלכליים כבר הוכח שאין הוא "יחיד בדורו".


בנק ישראלאם לא יקרה משהו בלתי צפוי, אמורה הממשלה לאשר בישיבתה הקרובה, ביום ראשון, את המלצתו הפורמאלית של שר האוצר למנות את יעקב (ג'ייקוב) פרנקל לתפקיד הרם של נגיד בנק ישראל. זאת לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה מצא כי אין מניעה משפטית למנותו,  אפילו שכבר כיהן בעבר כנגיד הבנק בשתי קדנציות וחוק בנק ישראל קובע כי ניתן למנות נגיד לשתי קדנציות .

גם וועדת טירקל, וועדה המייעצת למנויי בכירים בשירות המדינה שתפקידה "להבטיח את טוהר המידות במינויים הבכירים, ולבחון שמא דבקו פגם או דופי כלשהם במינויים המוצעים". קבעה בסוף השבוע כי אין מניעה למנות את המועמד לתפקיד. (חרף מה שנאמר עליו בדוח מבקר המדינה משנת 2002 כי בעת שכיהן כנגיד בנק ישראל בשנות ה-90, תפר לעצמו "הסדרים מיוחדים", כפי שניסח המבקר, שהזרימו לכיסו מאות אלפי שקלים נוספים מקופת הציבור…( כזכור הוא החזיר בעקבות דוח הביקורת ולאחר שהוגשו בניין תלונות ליועץ המשפטי, את הכסף שקיבל).

לכאורה הדרך לטקס המינוי לתפקיד הרם ע"י נשיא המדינה סלולה. פרנקל, המתואר ע"י ראש הממשלה ושר האוצר, כמי שהצמרת הבנקאות והכלכלה הבין לאומית קשובה לדבריו ומעניקה להם משקל רב, כמי שיש לו הישגים רבי משמעות במישור הבינלאומי ,  וככזה שבתוקף מעמדו האישי יתרום להעלאת קרנה של הכלכלה בישראל בשוק העולמי –  אמור להיכנס לתפקיד בראש מורם ובדגל מונף. הנה מגיע המנהיג בעל המוניטין שיוביל את המשק בבטחה לחוף מבטחים.

אבל נראה כי לא זה המצב. קבלת הפנים שפרנקל זכה לה בתקשורת וברשתות החברתיות עם התפרסם הידיעה על מינוי הצפוי לא הייתה כמצופה.

.במקום תרועות שמחה וגאווה על כך שאישיות כמוהו מוכנה להירתם לתפקיד נשמעו זמירות אחרות. קבלת הפנים הייתה חמוצה וצוננת. הזכירו לנגיד המיועד את הכספים מקופת הבנק המרכזי שמבקר המדינה קבע כי נטל לעצמו ללא סמכות ובניגוד לחוק, הזכירו לו את הכישלונות שפקדו שורה של חברות ותאגידים בהם מילא תפקידים בכירים בשנים שחלפו מאז עזב את נגידות הבנק, חלקו על קביעותיו שאין לו חלק באחריות לתוצאות השליליות הקשות שפקדו גופים אלה, ולעגו להצהרות וקביעות כלכליות מופרכות שהשמיע והתבדו אח"כ. בלהט הביקורת הזכירו לו אורח חיים וגינונים נהנתנים.

פרנקל, שידוע כמי שיודע ליזום ולהגיב תקשורתית לא התייחס בעצמו למתקפות. טוב עשה. מה יטען נגד מבקריו? אבל, פעל מאחורי הקלעים. ראש הממשלה ושר האוצר הפליגו בשבחו. סופר כי היה צריך להפעיל עליו מכבש לחצים כדי שיסכים לעזוב תפקיד בכיר ולבוא לבנק ישראל, שר האוצר אפילו התרגז בראיון רדיו  כי שאלו לדעתו על האופן בו התייחס הנגיד המיועד לכספי ציבור לאור הביקורת החריפה של מבקר המדינה.

אבל לא רק את ראש הממשלה ושר האוצר גייס פרנקל כמליצי יושר. גם הוא כנראה מבין שאלה השניים אינם נהנים בימים אלה, מאמינות גבוהה ומפופולאריות גורפת בציבור הישראלי. אז הוא גייס לעזרה שני פרשנים כלכליים בכירים , שבאופן מופלא ובסמיכות תאריכים יצאו להגנתו ולהדיפת קבלת הפנים הצוננת. הפרשן הכלכלי של הארץ נחמיה שטרסלר קובע כי הביקורת שנמתחה על פרנקל היא לא פחות מלינץ' ציבורי ויש חשש כי בגלל זה הוא לא יכנס לתפקיד .איזה איום מפחיד. מאיפוא הוא מביא את זה? מה יהיה עלינו? ….. עוד קובע הפרשן כי"

כאשר פרנקל יסביר משהו לחברות דירוג האשראי, הן יקשיבו. כאשר יבטיח יציבות למשקיעים זרים, הם יגיעו. על איש כזה לוותר? רק מדינה מתאבדת מסוגלת לכך. רק חברה אחוזת שנאה למצליחנים פועלת כך.

מאיפוא הביטחון הזה? על סמך מה? האם הנגיד היוצא פישר נהנה ממוניטין פחות טוב אצל חברות האשראי מאשר פרנקל. גם הוא הוא הסביר והורידו את הדרוג והוא אפילו לא היה צריך להסביר שאין לו חלק בקריסת חברת ביטוח הענקית AIG . יש לשטרסלר עוד כמה קביעות מהן עולה כי בלי פרנקל אסון חמור יהיה פה.

הכתיבה הזו אינה מעידה דבר על פרנקל. הוא בכל זאת איש מקצוע רציני וכלכלן ידוע. אבל הכתיבה הזו מעידה על כותבה . שטחי אמרנו? פופוליסטי הזכרנו?

עוד פרשן בכיר קפץ להדיפת הביקורת כנגד הנגיד המיועד סבר פלוצקר (ידיעות אחרונות)

"פרנקל לא אשם הוא פוסק. קריסת חברת הביטוח AIG לא הייתה המחדל שלו. הוא אמנם נשא בתואר ,אך למעשה זה לא היה תואר ותפקיד ביצועי. לא היו בו סמכויות וכו' וכו'. חוץ מזה, מאות המליונים שנאלץ הממשל האמריקאי להזרים כדי שהחברה לא תקרוס על ראשם של מבוטחיה, לא היו על חשבון משלם המיסים שם, כי בסופו של דבר נמצאו משקיעים שקנו והכסף חזר לקופה.

התירוצים של פלוצקר וההסברים וההפחדות של שטרסלר , שניהם בחסות הסגידה לפרנקל – אינם מוסיפים ליוקרתו של האחרון. לא על כתבי התלקקות והכחשה כאלה תהיה תהילתו.

בקדנציה הקרובה שלו, הנגיד המיועד אינו יכול לסמוך על הישגי העבר המרשימים שלו. אין לו רבים כאלה, בשנים האחרונות. עם כל החשיבות שיש לכישוריו הכלכליים, כבר הוכח שאין הוא "יחיד בדורו". לא צריך לתאר אותו ככזה.מותר לחלוק על דברי מירב ארלוזורוב מ"דה מרקר  "כי במצב של מלחמה כלכלית בה אנו נתונים "לא בודקים בציציות המפקד" (מבחינת הנהנתנות וההתייחסות לכספי הציבור).

2 תגובות על ״אל תגיד נגיד״

  1. הבעיה היא שפרנקל היה מעורב אפילו בעקיפין בהדחת מרידור ממשרד האוצר. העובדה הזו ברורה שמרידור רצה שהוא יוריד את הריבית מיד לאחר התפטרות מרידור פרנקל מוריד את הריבית.עיתוי מעניין שמעלה חשד כבד לקנוניה עם נתניהו.
    וההמלצה של שר האוצר "הוא שכן שלי" ר מחזקת את ההרגשה של מינוי אחד מהחבר'ה.
    יוצא פרופסור לכלכלה מאותה אסכולה של פרנקל ולמיטב זיכרוני מאותה אוניברסיטה שלא כל כך הצליח כיועץ כלכלי של הממשלה ולבלום את עליית מחירי הדיור (ויש אומרים שרק הזיק). מדוע לא להחור מישהו רענן?
    אגב המועמדת שדיברו עליה ד"ר קרנית פלוג גם יש לה את הכישורים הדרושים מדוע העדיפו את פרנקל.
    (כנראה שלא צרך סימן שאלה התשובה ניתנת לניחוש)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.