ראשי > אקטואליה > שמירת הביטחון האישי באמצעות "ספינים" ויחצנות (1)

שמירת הביטחון האישי באמצעות "ספינים" ויחצנות (1)


אין חדש בטענה כי התנאים הקשים בהם משטרה נאלצת לפעול, אינם מקלים על פעולתה בשמירת הביטחון הפנימי של האזרחים , ובאכיפת החוק והסדר במדינה. גם לא הכול תלוי בה ואין זה הוגן להטיל את כל הקשיים לפתחה.

בכל זאת די ברור כי המשטרה אינה מצליחה בתחומים המובהקים שהם בתחום אחריותה הישירה. מידי פעם צצות האשמות כי על מנת לחפות, או לפחות להסיט את תשומת הלב, מפעילה המשטרה "ספינים" ותרגילי יחצנות שונים. החל מפרסום יזום ורעשני על פתיחת חקירות – הנגמרות כמעט בכלום, דרך הדלפות מחדרי החקירה ופרסום נתונים "מכובסים", וגם טיוחים של חקירות. כמובן שישנן האשמות לא נכונות של אינטרסנטים, והמדיניות הרשמית של המשטרה היא לטפל בחריגות על מנת שלא יחזרו על עצמן.

ובכל זאת….

בימים האחרונים היינו עדים לפעילות מוגברת של המשטרה בתחום הפרסום התדמיתי (לשון מכובסת לשימוש ב"ספינים" ופרסומים שמטרתם להקרין דימוי חיובי ולחפות על כשלים…) האם פעילות זו הייתה הכרחית כולה?

דוגמה: בשבוע שעבר הודה מפקד מחוז הדרום של המשטרה כי אחד השוטרים שנכנסו לסניף בנק הפועלים בבאר שבע – ירה לעבר תא השירותים בו התבצר הרוצח כשהוא מחזיק איתו בת ערובה שחטף במהלך הרצח שביצע בסניף. למרבה המזל השוטר פיספס והירייה לא פגעה באיש. לשאלה מה הייה קורה אם מישהו היה נפגע מהירי – השיב מפקד המחוז : "זו הייתה עלולה להיות תקלה מצערת".

(יחד עם זאת מכל מה שפורסם עולה כי המשטרה המקרה זה פעלה כמתחייב. אמנם מסע ההרג לא נמנע, אך פרט לטעות של אותו שוטר וקשה להבטיח בזמן אמת שלא יהיו מקרים כאלה לא עשו השוטרים טעויות בזמן האירוע, אף שלא הם גרמו לסיומו. )

בכל זאת נוכח התוצאות הקשות עולות שאלות, התנהלות גורמים שונים סביב האירוע, נבחנת ע"י התקשורת ובדיון הציבורי.

מה לעשות ובסמיכות מקרים מצמררת בוצע רצח שתי הפעוטות בשבט הבדואי אל פורעה. שם ברור כי המשטרה כשלה באופן בלתי נתפס. התקשורת שהייתה עסוקה באותו זמן בסיקור התוצאות הטרגיות של הרצח בסניף הבנק לא הבליטה תחילה את רצח הילדות, אך נוכח ממדי הכישלון של המשטרה במקרה זה, צפוי היה כי הנושא יתפרץ לכותרות הראשיות.

מה עושים יחצני המשטרה? מספקים לאמצעי התקשורת גרסא ערוכה של צילומי הוידאו ממצלמות האבטחה בבנק בבאר שבע שם בוצע מסע ההרג. כמובן שזה דחק את הסיקור על רצח הילדות. אבל מה נתן הפרסום הזה. למה לחשוף שוב את האימה?

הפרסום הביא רייטינג לאמצעי התקשורת והקנה מרווח של זמן לצמרת המשטרה , להודיע כי כל פיקוד משטרת ערד יודח בעקבות מחדלו לפעול מיד לאחר שהתקבלה תלונת אם הילדות שנרצחו.

כך יוצאת המשטרה עם שוטרים גיבורים מצילומי הסרטון ועם פיקוד הפועל נמרצות לביעור מחדלים.

עכשיו מתנהל ספין נוסף: במפקד המודח של משטרת ערד טוען כי לא הודח .מייד אחרי שנודע דבר הרצח הוא הבין את גודל הכישלון וביקש לפרוש מתפקידו. הוא לא הודח ! זה היה ביזמתו.

פיקוד המשטרה מתווכח אתו. הייתה הדחה. על מה מתווכחים על "הכבוד" ?

אז מה היה לנו? יתר פעילות תקשורתית/ יחצנית מטיבה למען המשטרה ומטעמה. אבל בשטח תוצאות האירועים היו קשות.

הערה: בפרשת רצח הילדות- במשטרת ערד היו הדחות, אבל שוטרי משטרת מעלה אדומים שגם שם הגישה האם תלונות ולא אחת וגם הם זרקו את התלונה לפח , כנגדם לא ננקט שום צעד. הם יצאו חלק. לא שייך אליהם.

  1. 25 במאי 2013 ב- 16:48

    כאן טמון הכלב: "בפרשת רצח הילדות- במשטרת ערד היו הדחות, אבל שוטרי משטרת מעלה אדומים שגם שם הגישה האם תלונות ולא אחת וגם הם זרקו את התלונה לפח , כנגדם לא ננקט שום צעד. הם יצאו חלק. לא שייך אליהם." זהו עצם העניין.
    אנחנו מטפחים אלימות ומכבסים אותה. החל בכיבוש נאור והמשך במבצעי תג מחיר העלומים. מה למשטרת מעלה אדומים ולטיפול בבעיה של מי שאינו יהודי. הריבון "שם" הוא הצבא ולא המשטרה. המשטרה "שם" היא רק עבור צרכי הישראלים/היהודים.

  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: