ראשי > אקטואליה > דני איילון – "בלשון אין עצמות"

דני איילון – "בלשון אין עצמות"


דני איילון ואביגדור ליברמןעדות שהוגדרה כעדות חשובה מסר החודש (מאי 2013) סגן שר החוץ לשעבר דני איילון בבית המשפט בירושלים. זאת במסגרת התביעה הפלילית שהגישה פרקליטות המדינה נגד אביגדור ליברמן שר החוץ לשעבר.

ליברמן כזכור, הדיח את איילון מרשימת ישראל בתינו לכנסת והוא כבר לא מכהן בסגן שר במשרד החוץ, ובכלל לא בתפקיד כלשהו בשירות המדינה. גם ליברמן עצמו התפטר מתפקיד שר החוץ בגלל כתב האישום הפלילי שהוגש נגדו. אם יצא זכאי ישוב לתפקיד.

על רקע הדברים האלה איילון מעיד כנגד ליברמן ומצהיר כי זה דרש ממנו למנות את פלוני לתפקיד של שגריר, וכידוע, הפלוני הזה עשה מעשה שלא יעשה כשמסר בזמנו לליברמן מסמך סודי שהגיע אליו, ובו מפורטים חשדות הנחקרים נגד השר.

באמצעות איילון מנסה הפרקליטות להוכיח, כי ליברמן היה בניגוד עניינים בפעילותו למינוי אותו פלוני לתפקיד של שגריר.

עדותו של איילון והסבריו לציבור, באמצעות גל של ראיונות והצהרות, הן מלאכת מחשבת של מי שלשונו חלקה ושוטפת, שמשפטיו בנויים היטב . על פניו הוא נשמע אמין ומשכנע.

אבל כדאי לעצור רגע.

לפני שסולק מהרשימה לכנסת ובעודו מכהן בתפקידו הרם, הצהיר איילון בהופעות פומביות שהוא לא זוכר שהתקיים דבר ממה שמיוחס לליברמן. הוא לא זוכר שהשר ביקש לקדם מינוי מסוים, הוא לא זוכר שהשר שוחח איתו בנושא.. לגופו המינוי הזה היה מינוי טוב. ובכלל שרי חוץ נוהגים להביע תמיד דעה על מועמדים לתפקידים בכירים . ( באותו זמן לדברי איילון הכל היה גן עדן, אם נשתמש בלשונו הציורית של ליברמן….)

אבל אחרי שסולק, נזכר איילון לפתע שהשר דווקא כן פעל לקידום המינוי, הוא מעיד, שהשר דרש זאת ממנו במפורש בשיחה ביניהם, שהשר דיבר בנושא גם עם בכירים אחרים במשרד החוץ והם סיפרו לו על כך.

איילון הסביר שהוא זכר כל הזמן , אבל מתוך נאמנות לתפקיד ולשר לא גילה זאת בפומבי כפי שהוא עושה זאת עכשיו. מדוע לא התריע בזמן אמיתי על הפעילות החריגה של השר? מדוע לא חשף זאת כשנשאל במפורש על כך בראיונות עיתונאיים? איילון משיב כי הוא לא יפליל את השר בעודו בתפקיד. מבחינתו יש הבדל בין עדות בבית המשפט ובמשטרה, לבין התייחסות לאותו נושא בשיח הציבורי. בפני בית המשפט אומרים את כל האמת. בשיח הציבורי אומרים גם כן אמת אבל לא תמיד את כל האמת. הנה בראיונות שבהם לא גילה שהשר עשה מעשה אסור הוא – איילון השיב שלא זכורה לו פעילות כזו של השר. שימו לב הוא לא טען שהשר לא עשה את המיוחס לו. הוא אמר שהוא לא זוכר דבר כזה כי לא רצה להפליל את השר. אז למה בכלל השיב לשאלות האלה? אם הייתי אומר שאיני רוצה להשיב לשאלה זה היה מחריף את המצב משיב, איילון לכן התחמקתי.

ועכשיו? עכשיו אתה אומר את האמת? האם המניע לזיכרונך שהתרענן הוא נקמה לאחר הדחתך? מה פתאום נעלב איילון. אני דבק באמת. אני לא חושש, לא נוקם, איך מעלים טענה כזו נגדי?

איך מסביר איילון את העובדה שעובדים בכירים של משרד החוץ, שאף הם נקראו לעדות, אמרו בבבית המשפט, שהשר לא שוחח איתם, כפי טען איילון בעדותו בנושא, והם לא יודעים על פעילות של השר לקידום המינוי. איך זה שרק איילון זוכר דבר כזה ? גם לזה יש לאיילון תשובה הנשמעת הגיונית: החברים הללו מכהנים בתפקיד במשרד החוץ. הם חוששים שאם יצאו נגד השר בעדותם יבולע להם, אם וכאשר יחזור ליברמן למשרד החוץ.

אז לדברי איילון בכירי משרד החוץ לא אומרים אמת היום בבית המשפט כי הם חוששים מנקמת ליברמן. רק הוא שומר על העיקרון הקדוש שלבית המשפט אומרים את כל האמת.

ואני אומר כי מי שטוען שבניגוד לעדות בבית המשפט, מותר לא לומר את האמת בשיח הציבורי, כפי שאיילון מסביר, צריך להתייחס לכל אמירותיו עם ״הרבה מלח״ . כלומר בזהירות ובספקנות. אין לדעת מתי הוא אומר את כל האמת ומתי בשם "מטרות נעלות" שהציב לעצמו ,הוא אומר משהו שונה.

דבר אחד בטוח: איילון הדגים יפה את הביטוי כי "בלשון אין עצמות״. אפשר להסביר דבר והיפוכו באופן הנשמע משכנע.

עדותו של איילון ועוד יותר הסבריו אח״כ , הזכירו לי כי לפני שנים בעת חיפוש אחר דירה, הביאה אותנו מתווכת נדל״ן לדירה יפיפייה גדולה, מאווררת כניסה נפרדת , נוף מרהיב וגניה גדולה צמודה. כל זאת בבניין מדורג. הדירה הייתה במפלס התחתון של הבניין המדורג והובילו אליה 35 מדרגות . "איך הדירה" שאלה המתווכת, "מקסימה לא"? כן השבנו , אבל מספר המדרגות רב מידי. די קשה לטפס 35 מדרגות מהדירה ליציאה לחנייה ולכביש הגישה לבית. על כך הייתה למתווכת תשובה ניצחת: זה בכלל לא בעיה כי הרי המדרגות הללו הן בירידה מהכביש לדירה….

גם היא וגם איילון הדגימו כי "בלשון אין עצמות".

הערה: כל האמור אינו בא להביע דעה כלשהיא על ההאשמות כנגד ליברמן. גם לא ברור כלל מה משקל עדותו של איילון בנושא, ואם היא חיונית להוכחת האישום. אבל זה כבר דיון אחר.

הקישור הוא לראיון עם איילון יום 4.52013 בתכנית פגוש את העיתונות. (החל מהדקה ה-23- למי שיש סבלנות….)

http://www.mako.co.il/news-channel2/Meet-the-Press/Article-6d0a7a161417e31004.htm

 1. 7 במאי 2013 ב- 10:26

  אילון הוא דוגמא רעה להרבה היבטים
  עצוב שהשר ליברמן ייצא נקי בגלל עדות של איש כזה

 2. נפתלי גוטמן
  7 במאי 2013 ב- 10:56

  כפי שכתבת כאשר חשב שיהיה ברשימה אמר לא זוכר שזו שיטה טובה לא לספק עדות מרשיעה ולא למסור עדות שקר. ראו איזה פלא שאר המעורבים העובדים במשרד החוץ ויודעים שליברמן אולי יחזור למשרה לא זוכרים.
  נשאלת השאלה האם הם ראויים לתפקידם אם יש להם בעיות זיכרון אולי כדאי שיצאו לגמלאות מסיבות רפואיות???

 1. 18 בספטמבר 2013 ב- 18:54

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: