ראשי > אקטואליה > המטריד,המוטרדות,המתלוננות והעיתונאיות

המטריד,המוטרדות,המתלוננות והעיתונאיות


באשמת המחאההעיתונאיות שהציפו את הנושא חייבות להציג את העדויות בפני גורמי הבירור והחקירה . וגם צריך לדעת מתי להפסיק ולהניח לגורמי הבירור לעשות את העבודה. כותרות כמו "היעד הבא: בכיר נוסף בערוץ 10" היא כותרת "פרומו" שאין לה מקום.

לאחר "שהאבק התקשורתי" , בפרשת ההטרדות כלפי נשים בהן הואשם העיתונאי עימנואל רוזן, כבר שקע במקצת ניתן להעלות מספר שאלות לדיון בהקשר זה. (שתי שאלות וספיח.)

חובה לחקור ולהציג עדויות

בדיון הציבורי תקשורתי בהקשר הזה הוצגו הסתייגויות מאופן העלאת הפרשה וחשיפתה: העדר תלונות במשטרה או לממונים על פי חוק בנושא במקום העבודה, וגם צורת החשיפה – איסוף עדויות ותשאולים כנגד רוזן, ע"י קבוצה של חברות בתא העיתונאיות, פרסום רמזים והאשמות כלפי רוזן בפייסבוק תוך כינויו "איש תקשורת בכיר" – מה שעורר ניחושים וגם התעניינות במי מדובר , וגם סטטוסים מצד עיתונאים בהם נאמר משהו "כמו נשבע לכם זה לא אני…" בשלב השלישי ייזום תחקיר עיתונאי שבו ייחשף שם העיתונאי ותובאנה טענות/עדויות של נשים הטוענות כי רוזן הטריד אותן אבל בעילום שם ותוך "הדבקת" אותיות כינוי לשמות הטוענות. (א, ב,ג,ד,ה ו,ז', – כנראה שאלה אינן האותיות האמיתיות המופיעות בשמן והדבר נעשה על מנת לגונן על החשאיות) רוזן לא הגיב בתחקיר – גם לא יכול היה להתייחס לטענות ספציפיות אנונימיות, אלא רק לרצף.

חרף הנטען כנגד העיתונאיות על פעילותן ואופן החשיפה – אפשר להבין ולקבל את הפעולה בה נקטו, גם אם נדרשו ל"יצירתיות משפטית" בנושא כדברי אחת מהן.

עכשיו לאחר שהאיש הושעה מעבודותיו, בעקבות ההאשמות (עד לבירור), מתחייב צעד נוסף לפחות מצד תא העיתונאיות.

גם אם אפשר להבין את הנימוק שנשים נרתעות , מסיבות שונות, מהגשת תלונה למשטרה בנושא, או מפניה לממונה על מניעת הטרדה מינית במקום העבודה, העיתונאיות שהציפו את הנושא חייבות להציג את העדויות בפני גורמי הבירור והחקירה . החוק אינו מחייב הגשת תלונה ע"י נפגעת ספציפית. אם לא נוח להתלונן במשטרה ( לעיתים הדבר כורך אחריו עדות בבית משפט (שיש עמה בעייתיותו למתלוננת גם אם שמה חסוי) ,חובה להגיש לממונים על רוזן בעבודה, את העדויות שהעיתונאיות טוענות שאספו בלווי משפטי. הדבר יאפשר בירור ומסקנות. גם אם כפי שמסתמן עכשיו ייתכן שלא מדובר בעבירות פליליות, אבל יתכן מאוד שמדובר בהתנהגות לא נורמטיבית או בלתי מקובלת.

הימנעות מהצגת העדויות, ולא חייבים לפרסם אותן ב"פייסבוק", תאפשר לקיים בירור ומסקנות. יש לזה חשיבות ציבורית. הימנעות מכך ,ולא חשובים הנימוקים, לא תאפשר בירור מתאים וגם תחשוף את מעסיקי רוזן ,שהשעו אותו , לדרישה להחזירו לעבודה לאחר שלא קיימו בדיקה ואין להם מסקנה.

העובדה שאדם מושעה מעבודה על רקע האשמות כאלה ואין אפשרות לקיים בירור בנושא, כי הראיות/עדויות מוסתרות , אינה משרתת דבר. ההיפך הוא הנכון וגם תא העיתונאיות יוצג כמי שממהרות לשלוף ואינן יכולות לגבות את הטענות , גם אם ין מדובר בראיות משפטית טהורות.

כל יום שעובר מבלי שנמסרו ראיות/עדויות פועל כנגד תקפות הטענות.

תוספת ועדכון: לאחר שהושלמה כתיבתו של פוסט זה ובמקביל לעלייתו לרשת, פורסם כי המשטרה החליטה לקיים בדיקה  בנושא, על מנת להחליט בסיומה אם לפתוח בחקירה פלילית. נכון עשתה המשטרה. נכון עשה תא העיתונאיות ששלח את היועצת המשפטית שלו בנושא,  לדרוש חקירה של המשטרה. נותר לקוות שתא העיתונאיות יעביר למשטרה את כל העדויות  שאסף, על מנת לאפשר לה למצות את הבדיקה.

מה בין "ציד מכשפות" למניעת הטרדות מיניות

לאחר שפורסם התחקיר נגד רוזן באו "הפולואפים " בתקשורת. חלקם יזומים ע"י העיתונאיות . הרי צריך להמשיך את המומנטום. אני לא מדבר על "הטוקבקים" והרשימות הפובליציסטיות. אני מדבר על חשיפת פיטוריו בזמנו מערוץ 2 והרקע. וגם ראיונות הסבר של פעילות תא העיתונאיות.

בהקשר הנדון זו פעילות לגיטימית וראויה.

אבל צריך לדעת גם מתי להפסיק ולהניח לגורמי הבירור לעשות את העבודה. לפני יום יומיים פורסמה באתר "וואלה" (אולי גם במקומות אחרים) ביזמת העיתונאיות, ידיעה תחת הכותרת "היעד הבא: בכיר נוסף בערוץ 10; אחת המתלוננות תיפגש עם יוכפז" .

צריך להיות ברור גם לעיתונאיות: "לא כל יום פורים". יש תלונה/עדות/טענה תקראו לזה איך שאתן רוצות, תציגו בפני הממונים על הנושא. כלי הבדיקה והסמכות בידם. תפקידכן לתמוך להנחות לייעץ, אבל לא לפתוח בסדרת שמועות על "בכירים" כאלה או אחרים. המטרה היא מניעת התופעה. לא "קביעת יעדים" (לחיסול?) מאמינים לכן שאחת ממטרותיכן היא מניעת/מזעור התופעה. בבקשה לא להשתמש בכך לצורך קידום תא העיתונאיות או גם לצורך הקדום העצמי. (יש לכן גם מתראיינות קבועות בנושא –כך זה צריך להיות? מאשימות ומתראיינות) כותרות כמו אלה (ואל תגידו "זה לא אנחנו זה עורכים תאבי הסנסציות") הן כותרות של "פרומו" . זה לא צריך להיות בנושא כזה.

מי שיש לו חמאה על הראש ומסתובב בשמש.

· תחקיר "הארץ" בפרשת עימנואל רוזן" גרם "להעלאת זיכרונות" לא סימפטיות במיוחד כלפי העיתון. אנשים בעלי זיכרון, אולי גם בעלי עניין הזכירו ש"הארץ" עצמו, לא נקט שום פעולה כנגד אחד מכותביו הבכירים היום ועורך בכיר בדסק החדשות של העיתון בעבר, שכנגדו העלו האשמות על הטרדה מינית ע"י כמה מעובדות העיתון. הן הזדהו בשמן כתבו על הנושא ניסו להגיש תלונה (אך מתברר שהתיישנה ) אך העיתון ועורכיו (בעבר) העדיפו לא לנקוט בפעולה של ממש והיום האיש, יצחק לאור, הוא בין כותבי הדעות הבכירים של העיתון. זה לא אומר שהעיתון פעל לא נכון בפרסמו את התחקיר על רוזן, להפך. אך בסוגריים מצביעים המבקרים על האיפה והאיפה שהעיתון נוהג בה לטעמם, בנושא זה.

· אחת מהעיתונאיות שהובילה את המאמץ לחשיפת ההטרדות של רוזן כנגד מספר רב של נשים, היא כתבת הפלילים של גל"צ הדס שטייף. (כותבת גם בישראל היום). שטייף, היא עיתונאית ותיקה ובעלת מעמד. היא בלטה בפעילות תא העיתונאיות בנושא של רוזן . בהקשר הזה חזר ופרסם בעל האתר "פוסטה" אמיר זוהר ,בעבר כתב פלילי, פוסט מעניין על "העיתונאית שהפילה את עימנואל רוזן" שכותרתו מאורי בר לב ועד עמנואל רוזן ובו הוא מספר על פעילותה של שטייף בפרשת תלונתה של אורלי אינס כנגד ניצב אורי בר-לב שנאלץ לפרוש בסופו של דבר מהמשטרה. זוהר, העלה לאתרו פוסט בנושא בעבר והוא אינו מחמיא לשטייף בלשון המעטה. כל זאת לא בא להמעיט מחשיבות פעולתה של הכתבת היום, אבל שני פרטים אלה הזכירו לי את הביטוי המתאר מה קורה למי שמסתובב בשמש וחמאה על ראשו. לא תמיד נעים…

 1. nachum
  30 באפריל 2013 ב- 10:04

  כל זאת לא בה להמעיט// לדרוש חקחרה של המשטרה=typos and there are more

 2. 22 במאי 2013 ב- 3:20

  במהלך סוף השבוע הודיעו חברת החדשות של ערוץ 10, הטלוויזיה החינוכית ותחנת הרדיו 103 רדיו ללא הפסקה, על יציאתו לאלתר לחופשה של רוזן. זאת בעקבות פניית תא העיתונאיות ואיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית בדרישה לבדיקת עדויות על התנהגות בלתי הולמת ומטרידה לכאורה של רוזן כלפי נשים צעירות שעבדו עמו, כפי שנחשף בתחקיר "הארץ" . בתחקיר נחשפו עדויותיהן של יותר מעשר נשים שעבדו עם רוזן במשך השנים, המתארות מסכת חיזורים אובססיבית תוך ניצול מעמדו.

 3. 23 במאי 2013 ב- 3:17

  פעילות מכוערת במיוחד מתרחשת ממש עכשיו ברשת – תא העיתונאיות , תא רציני בדרך כלל – עוסק באיסוף עדויות כנגד איש תקשורת בכיר על הטרדה מינית. עד היום נאספו לא פחות מ-40 עדויות. זו כמובן לא הבעיה. ממש לא. הטרדה מינית חייבים לחשוף ומהר, הכי מהר. הבעיה היא הדרך. שבועות שטורח התא לפזר אין סוף רמזים על אותו אדם, אבל לא לומר את שמו. ברור שהוא גבר, ברור שהוא מערוץ 10, ברור שהוא פופולארי מאוד, ברור שהוא מוכר לכל אחד מאיתנו. מי הוא? שקט מוחלט. חרושת השמועות פועלת כמובן. אישית כבר שמעתי חמישה שמות אפשריים, וכלי תקשורת אחד גם נקב בשם.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: