ראשי > אקטואליה - כלכלה, צרכנות, חברה > שלי יחימוביץ נעלמה ונאלמה לעובדי חברות התעופה

שלי יחימוביץ נעלמה ונאלמה לעובדי חברות התעופה


שלי יחימוביץ ומפלגת העבודה אינם מתבטאים בנושא שביתת עובדי חברות התעופה. הם לא יוכלו לחמוק מהנושא.

מאבקן של חברות התעופה ועובדיהן, בגיבוי מוחלט של ההסתדרות, נגד הסכם "השמיים הפתוחים" אליו הגיעה הממשלה עם מדינות האיחוד האירופי , הגיע לנקודת רתיחה. הטיסות הופסקו, כדי ללחוץ על הממשלה לחזור בה מההסכם, או לפחות לתת פיצויים כספיים נדיבים לחברות הטוענות שיפגעו מהתוצאות. העימות מחריף וסופו עדיין לא נראה.

עמדות ה"בעד" ו"הנגד" הושמעו ,ידועות. יש בהן אמת, והרבה סיפורי מעשיות ושקרים. הנושא מצדיק רשימה נפרדת, כי רשימה זו מתמקדת בזווית אחרת של העניין.

אחרי שסוקרים את רשימת הדוברים שהתבטאו בדיון הציבורי שהתפתח בתקשורת בעקבות השביתה והצפת הנושא לסדר היום, בולטת משתתפת שלא השתתפה , אבל שתיקתה לא מוסברת ומצדיקה את השאלה " לאן נעלמת ולמה נאלמת" – יו"ר האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ.?

רק לפני יומיים שלשה שמענו את קולך ברדיו, צפינו בך בטלוויזיה,קראנו בתקשורת הכתובה, באתר האינטרנט שלך וכמובן בדף הפייסבוק שלך. לא היה ברור ממך בשאלת ההסדר להסדרת החובות שניסה לאומי לגבש עם נוחי דנקנר. במידה רבה תגובתך נתנה תנופה להתנגדות הציבורית למהלך. אין מה לעשות יודו אפילו החולקים עליך . את יודעת לעבוד.

"היי זו שלי" – כך את נוהגת לפתוח את ההתייחסויות שלך לנושאים שעל סדר היום. את יודעת להתנסח בבהירות ובחדות – וזה לזכותך.

אבל במאבקם של עובדי חברות התעופה הישראליות נגד הסכם "השמיים הפתוחים" שהם חוששים יפגע בעתידם התעסוקתי – לא שמענו את קולך. ההסתדרות בראשות עופר עיני – נותנת גיבוי לעובדים עד כדי השבתה כללית של התעופה האזרחית של ישראל. עיני מסביר עמדתו, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות מוסיף, שרים בממשלה (אפילו שהם במיעטו) מתבטאים בזכות דרישות העובדים, אפילו עמיר פרץ השמיע קול למענם.

ואיפוא שלי? מתי היא תאמר לעובדים היי?

אבל זו לא רק שלי שנעלמה מהעין. יחד איתה ירדו ל"מחתרת" כל בכיר העבודה. את קולם אין שומעים בדיון הציבורי. כשיש להם מה להגיד הם יודעים איך!

אז מה קורה כאן? האם שלי מבקשת לטרפד לעיני את המאבק? האם היא מסתייגת מצעדי העובדים? האם היא תומכת בהסכם "השמיים הפתוחים"? אולי יש כאן שילוב של כל המרכיבים שהוזכרו.

שלי יחימוביץ ומפלגתה לא יוכלו לחמוק לאורך זמן מהנושא. אולי הפוסט  הזה יעזור להם להשמיע קול בנושא עם שובה היום (ב' 22.4.2013) של הכנסת מה  פגרה.!

עדכון: באתר הרשת הרשמי של יחימוביץ ומפלגת העבודה פורסמה (אמש 21.4.2014בשעה מאוחרת ורק יומיים לאחר השבתת הטיסות..) הודעה דו משמעית בנושא המתחילה בתמיכה ברפורמה ובהסכם השמיים הפתוחים אבל..

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' אומרת כי היא תומכת ברפורמת השמיים הפתוחים, אולם אסור לממשלה להשליך את חברות התעופה הישראליות לתחרות כשהן כבולות באזיקים ששום חברת תעופה בעולם לא נתונה בהם, ולסכן את עצם קיומן. אמנם מדובר בחברות פרטיות החייבות להתמודד בשוק גלובלי, אולם הוצאות הבטחון שלהן עצומות, והן מנועות מלנחות בשדות תעופה רבים ואף לטוס מעל אזורים נרחבים על הגלובוס. חוסנן של החברות הוא צורך בטחוני מהמעלה הראשונה במיוחד בישראל,  שהיא מדינת קצה, מוקפת איומים אסטרטגיים וזקוקה לרכבת אווירית קבועה ובטוחה. את רפורמת השמיים הפתוחים יש לבצע בהדרגה, בהגיון ובהידברות.

לא ברור מההודעה מהי באמת עמדתה של יחימוביץ ובכירי מפלגתה. "מצד אחד ומצד שני" – זו עמדה של "חצי תה וחצי קפה." לא פלא שהם אינם מתבטאים בקולם.

בדף הפייסבוק האישי של יחימוביץ אין זכר להודעה הזו ( עד למועד פרסום פוסט זה) ודי לחכימא..

 1. עידן
  22 באפריל 2013 ב- 12:46

  לא כל מאבק עובדים הוא צודק. אל על היא חברה פרטית, שלא מנוהלת נכון, עם דיבידנדים ענקיים ושכר בכירים מופרז ומערך עובדים מסורבל מדי. היא התנהגה במונופוליות הרבה שנים על חשבון האזרחים, והגיע הזמן שיהיה שינוי במצב.
  להזכירך, גם ההתנגדות של ועד עובדי חברת החשמל להפסקת ההטבות המופלגות שלהם בחשמל חינם זה מאבק עובדים וגם הוא לא מוצדק כשהוא על חשבון האזרח, בחברה לאומית עם חובות של מיליארדים.

 2. 22 באפריל 2013 ב- 13:07

  יש טעם בדבריך, אבל אין תשובה למה שותקת מפלגת העבודה. אין לה עמדה או שהיא מפחדת להשמיע אותה? יש ליחימוביץ מה להגיד על" כל מה שזז" ורק על הנושא הזה אין לה?

 3. 22 באפריל 2013 ב- 14:27

  מנחם אינך מדייק בתגובתך. מפלגת העבודה הגיבה לדבריך אבל לא שלי בפייס שלה.
  התגובה של מפלגת העבודה מאוד ברורה ובמיוחד עניינית.
  השמיים הפתוחים הם צורה אחרת של מתן הרשאה גורפת לכוחות השוק להכריע. זו השיטה המועדפת על מי שגורסים שצריך לעודד תחרות חופשית בין כוחות השוק. לשיטתם הציבור אמור להרוויח מהחופש הניתן לטייקוני (מתחרז לי עם בריוני) השוק. מקרה נוחי דנקנר מראה לאן כוחות השוק יכולים לדרדר אותנו.
  לגופו של עניין הבטחון של אזרחי ישראל ושל המשתמשים בשירותים ישראליים הוא באחריות המדינה. תקציב הבטחון חייב לכסות כל הוצאה כספית לטובת הבטחון.
  אני חי בתוך ההוויה הישראלית. גם לי יש והרבה על הוועדים הכוחניים מצד אחד ועל המנהלים הגורפים משכורות עתק מצד שני. האם יש בכך כדי להצדיק את הסכם השמיים הפתוחים? תנאי הכרחי לכך שהסכם שמיים פתוחים יתן הזדמנות שווה לכל חברות התעופה – ישראליות וגם זרות – הוא כיסוי של 100% מהוצאות הבטחון של החברות הישראליות.

 4. 22 באפריל 2013 ב- 15:08

  כבר סוכם,עוד לפני השביתה כי המדינה תכסה 80אחוז מהוצאות על אבטחת הטיסות. אח״כ הודיעו על עוד תוספת. אז על הפרש של 10-15אחוז משביתים?
  באשר למפלגת העבודה -כנאמר בעדכון לפוסט זה פורסמה תגובה כתובה בלבד. יחימוביץ אינה חתומה עליה. היא גם אינה משמיעה קול בנושא. גם לא בפייס שלה. מה זה אומר? לא הבעתי דעה לכאן או לכאן בנושא ההסכם,ויש לי דעה. הצגתי שאלה ליחימוביץ ולמפלגתה היכן משקלם הציבורי בנושא הזה! האופציה לשתוק ולא להתייחס אינה קיימת לנבחרי ציבור, במיוחד לא למי שמתיימרים להנהיג דרך חלופית מהאופוזיציה.

 5. 22 באפריל 2013 ב- 15:25

  מה רע בתגובה כתובה? דברים שנאמרים אפשר "להוציא מהקשרם" בכתב יותר קשה. לא כך?
  אם איני טועה שלי תמכה בעיני. למיטב ידיעתי היא לא הסתירה זאת. אם היא אישית שותקת זה אולי מעיד שהיא אינה רואה פסול במה שעיני עושה. זה שהיא לא מפריעה לו אולי מרמז על כך שבמפלגת העבודה של שלי רוצים בחיזוק כוחה של ההסתדרות. מה רע בכך?
  אם וכאשר יעלה הנושא לדיון בכנסת תהיה גם העבודה וגם העומדת בראשה חייבים לנקוט עמדה.

 6. 22 באפריל 2013 ב- 15:48

  אין רע בתגובה כתובה. אבל יש משמעות לעיתוי פרסומה, ומי חתום עליה. במקרה הנכחי תגובת מפלגת העבודה פורסמה אתמול סמוך לתשע בערב, (במקרה נבחרה שעה זו על מנת שהתגובה לא תספיק להיכנס לחדשות הטלוויזיה?) ומדוע רק לאחר שעות רבות של השבתה ? ומדוע יחימוביץ לא מפרסמת את התגובה בשמה כשהיא טורחת לעשות זאת כמעט בכל עניין אחר?
  הפרשנות שבכך היא תומכת בצעדי עופר עיני מעניינת מאד. אבל להערכתי עיני זקוק לגיבוי הציבורי של מפלגת העבודה ואת זה לא משיגים ע"י פרסום תגובה מאוחרת המשתמעת לשתי פנים ושאין בה תמיכה במהלכי ההסתדרות.
  נראה לי שאפשר לחתום בכך את הדיון. כמו שנאמר כל אחד לדעתו.

 7. יוסי
  22 באפריל 2013 ב- 18:50

  דווקא ראיתי תגובה של יחימוביץ' לשמים פתוחים. אמרה שהיא תומכת אבל צריך לעשות אותה בצורה אחראית.
  זה גם התפרסם והנה מצאתי חלק מהפרסומים בגוגל:
  http://www.themarker.com/news/1.2000794
  http://www.haaretz.co.il/news/education/1.1999437

 8. 22 באפריל 2013 ב- 19:22

  נכון. אבל זו הייתה תגובה לפני פרוץ השביתה. תגובה של ״מצד אחד ומצד שני״, ובנוסף אין התייחסות לאופן המאבק , להשבתה ולהרחבתו. גם לאופן המאבק יש חשיבות. בתגובה שפורסמה מדברת יחימוביץ ומפלגת העבודה בדיוק כמו לפיד ..

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: