ראשי > אקטואליה - כלכלה, צרכנות, חברה > ההסדר ושברו: הציבור ניצח, עכשיו הוא ישלם יותר

ההסדר ושברו: הציבור ניצח, עכשיו הוא ישלם יותר


מבחינה אישית מנכ"לית לאומי עשתה נכון כשהורתה לסגת מההסדר. אבל האם מבחינת האינטרס של הבנק נכון עשתה? האם עכשיו יצליח הבנק יותר בגביית החובות?

בנק לאומי השתפן, קיבל "רגליים קרות" ונסוג מהסדר החוב שתכנן לחתום עם "הטייקון" הקורס נוחי דנקנר. עכשיו ברור גם לבנק כי יצטרך לרשום במאזניו הפסד גבוה יותר בעשרות או אפילו מאות מליוני ₪ ממה שהיה צפוי לרשום אילו היה נחתם ההסדר.

נכון שלצורך כך היה לאומי צריך להסכים למחוק לדנקנר חובות במאות מליונים, אבל בתמורה היה מתאפשר לו לקבל החזר של סכומי חוב גדולים שיוותרו , גם לאחר המחיקה. זה לא היה ודאי, אבל אפשרי. בכל מקרה החייב לא מסוגל כיום להחזיר כמעט שום דבר. ההסדר היה מאפשר ללאומי לקבל חלק מההון שמשקיע חיצוני אמור להזרים לחברת האם של דנקנר, והיתרה הייתה מאפשרת לשמור את החברה כגוף חי שמהכנסותיו היה לאומי אמור לקבל נתח מכובד נוסף.

כל זה כבר לא קיים עכשיו, אפילו לא על הנייר, לאחר שלאומי התקפל.

לא צריך להיות כלכלן גדול על מנת להבין מדוע "ברח" לאומי מההסדר שניסה לגבש. לאחר שדלפו ידיעות על כך לתקשורת התחוללה מהומה ציבורית. מי לא ניפח חזה וגרון והסתער. התקשורת כמובן, הרשת והטוקבקים בעקבותיה, ולא הרבה אח"כ גם הח"כים שאין להם אחריות ישירה לנושא אבל יש להם דעה בכל עניין. הם השחיזו לשון, השתלחו והתלהמו. לא פחות. גם המפקח על הבנקים גמגם משהו. היו גם שתנדבו להודיע ללאומי שהם ידאגו לארגן משיכת פיקדונות המונית בגלל ההסדר.

אז לאומי הבין את הרמז והתקפל.

ההנהלה החדשה לשל לאומי ניסתה להציל חלק ממאות המיליונים של החוב, באמצעות ההסדר. הסבריה לא הועילו הח"כים הריחו דם. שלי יחימוביץ' כבר הייתה על הבריקאדה והזעם הקדוש בפיה. יאיר לפיד שמח קצת שלא מדברים על ה"פייסבוק" שלו וארגן שאלה למפקח על הבנקים, שאין לו שום סמכות עליו, וכך התגלגל הגלגל . אמנם בעיתון "הארץ" (דה מרקר) הודו בחצי כותרת משנה שאמנם יתכן וחלק מהביקורת בעניין נגועה בפופוליזם אבל… פורסם עוד מאמר פה ושם המסביר את ההיגיון הכלכלי שבבסיס ההסדר אבל זה היה בטל בשישים.

מבחינה אישית מנכ"לית לאומי עשתה נכון כשהורתה לסגת מההסדר. אבל האם מבחינת האינטרס של הבנק נכון עשתה? האם עכשיו יצליח הבנק יותר בגביית החובות?

שלי יחימוביץ פרסמה הודעת תגובה :

…" הי זאת שלי, בוטלה העסקה המפוקפקת עם נוחי דנקנר וזה נצחון אדיר שלכם! מתברר שהציבור לא אדיש, לא מנומנם, נבון ומבין גם בהסדרי חוב. בעיקר בכאלה שאי הצדק וחוסר ההגיון הכלכלי זועק מהם…."

תגובה יפה, מחמיאה לציבור. על פניה היא נכונה. ההסדר לא היה צודק . ויתור על חלק מהחוב הוא לא צודק. אבל האם כדברי התגובה היה בו חוסר הגיון כלכלי? עכשיו יותר טוב? אולי ליחימוביץ' , שהשיגה הישג פוליטי בראייתה.

ברור שעכשיו הועמסו על מאזן הבנק מאות מליונים של הפסד ודאי, וזו רק ההתחלה, כי הסכר של חובות חברותיו של דנקנר נפרץ.

מי ישלם בסוף? הציבור ישלם. כולנו. לא יחימוביץ אבל גם הפרשנים הכלכליים ישלמו, גם הטוקבקיסטים ישלמו (גם להם חסכונות והפרשות לפנסיה), ישלמו הטייקונים וחברותיהם( יוכרזו כחדלי פרעון, יאבדו שליטה), ישלמו גם המועסקים בהם (פיטורים קיצוצי שכר), העיתונים? ( האם כש"הארץ" יבקש פריסת חובות/מיחזור תוך מחיקה מסוימת הוא יקבל ?)

עכשיו כשכדור השלג מתחיל להתגלגל צריך נגיד בנק ישראל להתעורר ולפעול להבטחת יציבות הבנקים, שסרחו , לא עכשיו ב"תפירת" הסדר שלא פעל, אלא כשחילקו את הכספים ללא בטחונות. ועכשיו הם חדלי פירעון (החובות).

הבנקים רבותי הם רק חלק. מנהלי בתי ההשקעה ,קופות הגמל והפנסיה נושאים בחלק לא קטן מהאחריות להפקרות. שר האוצר – זה בתחום אחריותך הישיר. ( בבקשה אל תבקש מיעקב פרי לייעץ לך בנושא…)

בארה"ב הבנקאים המופקרים שניפחו את הבועה – הלכו הביתה, גם לכלא. אצלנו הם מקבלים "מצנח זהב", וצוחקים על מחליפיהם שחוטפים את התוצאות, וחוזר חלילה.

 1. 20 באפריל 2013 ב- 11:00

  בסופו של דבר הציבור ניצח.
  עצימת עין לצרכי הצלה לא בטוחה של חלק מהחוב הייתה משדרת ל כ ו ל ם שהציבור שוב נרדם ואפשר להמשיך לחגוג.
  רק לצורך ההתייחסות למשתמע לכאורה מהפוסט, אזי אם מניעת המחיקה הזו היא שתביא למחיקת הכלכלה הישראלית אזי ודאי שטוב שזה יקרה שעה אחת קודם.

 2. angui
  20 באפריל 2013 ב- 14:50

  מנחם, אתה צודק. כבנקאי בעברי, אני יכול לראות את הנזק הישיר והעקיף שיכול להיגרם הן למשק והן לציבור. "צדק", לצערי, לא תמיד מועיל. כמו שנכון בכביש, כך גם בכלכלה, עדיף להיות חכם מאשר צודק..
  מפליא שאין מצבעים על האשמים האמתיים בשמם ובתפקידם, ואולי צריך למצוא דרך להעניש אותם ( בכיסם), על הרשלנות בתפקודם.

  • 20 באפריל 2013 ב- 17:43

   צדק תמיד מועיל. זו צדקנות לטעון שהציבור היה נוהג בחכמה לו שתק.
   הגניבות הגדולות – שמשום מה זכו לכינוי תספורות – התחילו בקטנות שהוסתרו מהציבור ולכן גם לא נעקרו מהשורש.
   עשיית הצדק תושלם כאשר ימצאו ויטופלו האחראיים לקלות הבלתי נסבלת של הפקרת טובת הציבור. אבל… טוב שכבר עכשיו ידעו האחראים שהציבור לו מוכן שימשיכו בדרכם הנלוזה.

 3. נפתלי גוטמן
  20 באפריל 2013 ב- 14:53

  אין מה לדאוג לבנק רואי החשבון מזמן רשמו את החוב הזה כחוב מסופק או חוב אבוד. הבנק לא הפסיד דבר.
  מה שמוזר שתמיד מספרים לנו שמנהלי הבנק מקבלים שכר גבוה בגלל כישוריהם מנכלית הבנק הייתה בזמנו מנהלת מחלקת האשראי של הבנק שאישרה את ההלוואות האלה. טוב היה אם הייתה נמנעת בכלל לנגוע בנושא שהיא מעורבת בו אישית.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: