ראשי > אקטואליה > אתר אנטישמי מקודם וגוגל ספק מסבירה/מתנצלת

אתר אנטישמי מקודם וגוגל ספק מסבירה/מתנצלת


יclip_image002.jpgום ב' (8.4.2013) נקבע "כיום הזיכרון לשואה". בכל שנה מוקדש יום לציון האירוע המחריד בתולדות העם היהודי והאנושות. נאומים ,תערוכת,אזכרות טקסים. לזכור. לזכור ולא לשכוח.

לרגל יום הזיכרון חיפשתי ב"גוגל" את המונח "יהודי" . מסיבה לא מוגדרת הקלדתי בתיבת החיפוש את המונח "יהודי" באנגלית: jew"". תוצאות החיפוש המחישו לי שלהיות יהודי זה לא פשוט, ובלשון המעטה. לא שלא ידענו את זה קודם. אבל תוצאות החיפוש הזה ב"גוגל", חיפוש שאמור להיות נייטרלי ומבוסס על נוסחאות מתמטיות מורכבות חשף תופעה שחלק מאתנו מדחיקים אותה. – אנטישמיות.

מנוע החיפוש "גוגל" מדרג כידוע, בדף התוצאות את האתרים השונים על פי מספר הצפיות בהן בהתאם לנוסחאות מורכבות המהוות את סוד ההצלחה שלו.

תוצאות החיפוש של המושג "יהודי", ליתר דיוק "jew" נותנות את התוצאה הבאה: בראש העמוד (אחרי קישור ממומן) קישור למונח באינציקלופדיה האינטרנטית ויקיפדיה (בשפה האנגלית) . השני בראש עמוד החיפוש הוא קישור משונה/מוזר. לא נתקלתי בו עד כה מעודי. כותרתו: "הסבר של גוגל לגבי תוצאות החיפוש" (Google: An explanation of our search results) פתחתי . מופיע עמוד שלם בעברית החתום בשם "צוות גוגל" והמשפט הפותח הוא:

" אם השתמשתם בזמן האחרון ב-Google בכדי לחפש את המילה "Jew", יתכן שראיתם תוצאות מטרידות ביותר. אנו מבטיחים לכם כי Google אינה עומדת בשום צורה מאחורי העמדות המובעות באתרים המופיעים בתוצאות החיפוש שלכם. ברצוננו להסביר מדוע אתם רואים תוצאות אלו בזמן החיפוש."

יהודי 1

הקישור המופיע במקום שלישי בראש תוצאות החיפוש של מנוע "גוגל" למונח יהודי (jew ) הוא קישור לאתר בשם " משמר יהודים". פתחתי את הקישור. זה הלוגו שלו clip_image002  .

אפשר לאפיין כבר בכותרת שמדובר באתר אנטישמי מובהק . בכותרותיו האתר הוא מתפאר שהוא מהווה פרוייקט גדול למחקר, ולמתן מלגות לחקר שקרי הציונות, הבנקאות של היהודים, הזיופים…ומה לא. באתר, על פי עדותו 1.5 ביליון עמודי תוכן המשקפים את הרצינות והמקצועיות שבה הוא מתמקד במשימותיו. לא המשכתי לקרוא שם. סרתי.

מיקומו של האתר האנטישמי הגדול הזה, בראש סולם התוצאות שגוגל מעניקה למונח "יהודי"פותר את חידת  "ההסבר " המתחמק והמטשטש של חברת גוגל, בכל הקשור לעמדת החברה בנושא האנטישמיות.  גוגל מיקמה את "ההסבר" שלה לפני הקישור לאתר האנטישמי, וכתוצאה דחקה אותו למקום השלישי. אין ספק שהחברה ספגה גל של מחאות ותלונות מצד גולשים ומשתמשים וגם מצד ארגונים יהודיים, על שכללה בתוצאות אתר מסית , פוגע ומלבה שנאה וסיכונים כלפי אוכלוסיה שלמה. המחאות הספיקו כדי לאלץ את גוגל להנפיק הסבר חמקמק ולמקמו במקום בולט.( "רב המשתמשים המחפשים מידע בנושא משתמשים במונח יהדות ולא יהודי..".) זה לא הספיק על מנת להביא את חברת הענק "גוגל" להסיר את הקישור מדף התוצאות שלה.

האם חברת "גוגל" עוצמת עיניה בפני אנטישמיות גלויה במנוע החיפוש שלה? ישפוט כל אחד. אבל כדאי לזכור במיוחד ביום הזיכרון לשואה, גילויי אנטישמיות יכולים ומופיעים במקומות בלתי צפויים.

שתי הערות שוליים:

 • תוצאות החיפוש המתוארות מופיעות בחיפוש בשפה האנגלית . חיפוש מונח "יהודי" בעברית נותן תוצאה אחרת.
 • ממשלת סין דרשה לפני זמן לא רב, מ"גוגל" שלא לאפשר במנוע החיפוש, תוצאות למונחים שלא נשאו חן בעיני הממשל שם. "גוגל" סירבה בשם חופש המידע וחירות האינפורמציה. סין הודיעה כי תחסום את כל יישומי "גוגל" בתחומה. "גוגל" נכנעה לכל הדרישות
 1. נפתלי גוטמן
  7 באפריל 2013 ב- 9:52

  מנחם אתה לא יכול להשוות את העוצמה הכלכלית של סין לשלנו. סין לפי פרסומים יש לה אלפי האקרים בשירותה לא תרצה להסתבך איתה. אגב זה לא בגלל השוק הסיני כי בסין מחפשים בביידו מנוע מקומי ולא בגוגל.
  יש לומר שזו לא הפעם הראשונה לפני מספר שנים אתר אנטישמי היה במקום ראשון וגוגל לאחר לחץ הורידה אותו.
  אנשים שפנאטים באידאולוגיה שלהם מכונים להשקיע הרבה זמן וכסף. הם מבצעים קידום אתרים נרחב ולכן הם בראש. יש גם אתר גזעני שמתחזה לאתר על מרטין לותר קינג שמדורג גבוה בגוגל.
  אני יוכל לומר לך שגוגל ומיקרוסופט (מנוע החיפוש בינג קצת יותר נפוץ בחו"ל) משקיעות כסף לא רק בשיפור האלוגריתם אלא גם בבחינה של אתרים באמצעות אנשים.

  • מנחם רבוי
   7 באפריל 2013 ב- 13:33

   נפתלי- באמת אין מקום להשוואה בין העצמה הכלכלית של סין לשלנו, גם לא בין מספרי ואיכויות "ההאקרים". העובדה היא ש"גוגל" הסירה/חסמה גישה לאתרים לפי דרישת סין ובמקרה הזה בחרה להשאיר ולפרסם מעין הבהרה שלפיה החברה אינה עומדת מאחורי הדעות הנכללות באתר. כלומר -הם משאירים אותו, ואינם מזדהים עם תכנו. הם מהאו"ם, כמו שאומרים. (הארגון שקיבל החלטה בגנות הציונות בצרוף עוד ביטויי גנאי..)
   אם, כפי שאתה כותב, הם ומיקרוסופט משקיעים זמן וכסף בבחינת אתרים, והתוצאה היא פרסום "הבהרה" בלבד ולא חסימה, זה בודאי מלמד על השלמה עם התופעה וישנם שיגידו גם תמיכה עקיפה בה.

   נ.ב מספיק שפלוני ישלח בקשה לחסימת סרטון ביו-טוב, שבבעלות גוגל, בטענה של פגיעה בזכויות יוצרים , ומיד מתבצעת החסימה המתבקשת. וכאן המירב שהחברה יכולה לעשות כלפי אתר המטיף בגלוי לאנטישמיות,שנאה והסתה זה פרסום "הבהרה"?
   גם אם בעבר הסירו אתר אנטישמי, כנראה שהיום הגיעו זמנים אחרים לחברה.

 2. רובי
  8 באפריל 2013 ב- 2:00

  כפי שניחשת, הנושא עורר בעבר מהומה לא קטנה, והיו על כך דיונים מעניינים, בישראל ובארה"ב.
  הנה למשל תגובת גוגל בזמנו: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3470550,00.html
  עם כל התיעוב שיש לי לגוגל (מסיבות אחרות לגמרי) אני נוטה לקבל את עמדתה.

  • מנחם רבוי
   8 באפריל 2013 ב- 9:08

   הטענה כי אין לדרוש מגוגל לחסום אתר מסוג זה משום שמנוע החיפוש שלה אינו המקור אלא רק כלי, וכי את המאבק להסרת האתר יש לכוון לאתר המאכסן אותו או לתיקוני חקיקה – מוכרת. הטענה כי אם יחסמו אתר כזה, תעלנה מיד תביעות לחסום אתרים אחרים כמו אתרים תומכי טרור,פדופילים, הימורים והשד יודע מה – גם היא ידועה.
   אנטישמיות אינה צריכה להיות מסווגת כ"עוד נושא" השנוי במחלוקת. היא צריכה לעמוד לבדה כנושא שלאור תוצאותיו אסור לכלול אותו בין יתר הנושאים וצריך לעקור אותו בלי פלפולים ותירוצים.

 3. רובי
  8 באפריל 2013 ב- 12:05

  אוקיי, פה אנחנו לא מסכימים.
  ראשית, גוגל לא טוענת שאנטישמיות היא נושא שנוי במחלוקת.
  שנית, אני לא חושב שהאנטישמיות צריכה לעמוד לבדה. אם אסור שיופיע בגוגל אתר אנטישמי, אז גם אסור שיופיע כל אתר גזעני אחר.

  • מנחם רבוי
   8 באפריל 2013 ב- 12:21

   נכון, גוגל אינה טוענת שאנטישמיות היא נושא שנוי במחלוקת. היא גם מבהירה שאינה תומכת בהשקפות כאלה. אבל בכך שאינה חוסמת אתרים אנטישמיים, היא נותנת יד בעקיפין ובשתיקה למה שהיא מסתייגת פורמלית ממנו.
   האם צריך לחסום גם אתרים גזעניים אחרים? בוודאי. אבל העובדה שלא מצליחים/נרתעים מלעשות כך אינה צריכה להביא להשלמה, אפילו בשתיקה לתופעת האנטישמיות ברשת. אתה צודק, אנו חלוקים בנקודה זו.

 4. Sam
  8 באפריל 2013 ב- 22:55

  Humans , in general, are continuously manipulated into positions of hatred and racism , as means of control by leaders who are chosen/elected, in turn, by the racist human mobs to advance full expression of the mobs' deep desires to terminate the other and the different
  .
  This pathology of the human race is much more fundamental than the special case of antisemithism . It certainly applies well to many members of the semite race as well
  .
  Proliferation of the mob's expression by the awesome electronic media, with help from Google among others, has to do with the choice of billions of surfers who get great satisfaction from top speed exchange of all types of dirty stuff, thereby enriching Google, among others

  These primal forces are so much more powerful than calls to stop visious racism, that even the two wonderful JEWISH young men who made Google happen will not for a moment consider these protests as grounds for change of policy. . .. . . .

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: