ראשי > אקטואליה - כלכלה, צרכנות, חברה > יאיר לפיד מעצבן. אבל מבקריו מעצבנים יותר .

יאיר לפיד מעצבן. אבל מבקריו מעצבנים יותר .


אי אפשר להימלט מהדיבורים בתקשורת על "ריקי כהן", כן זו מהסטטוס שפרסם שר האוצר יאיר לפיד בדף הפייסבוק של מפלגתו. כל חבורת העיתונאים/הפובליציסטיים/בעלי הטורים התנפלה עליה, על הכנסתה ועל היוצר שלה – יאיר לפיד.

"ריקי כהן" הזו, היא מעמד הביניים, אבל בעצם לא כל כך. היא מהעשירים, מהמבוססים, לא מהמיליונרים/טייקונים אבל מהמבוססים בעם. כך אומרת הסטטיסטיקה ועל כך מצביעים מבקריו של השר. מה פתאום הוא כותב שהגברת הזו היא ממעמד הביניים היא לא. והוא לא מבין כלום.

יש כבר כמה "ריקי כהן" . נשים ששמן הוא באמת ריקי כהן , והן אומרות שאם יאיר לפיד כתב עליהן, אז הן לא כמו שהוא מתאר. איפוא ההכנסה של הריקי הזו ומשפחתה, עליה כותב לפיד ואיפוא הן.

חצי פולקלור כבר צמח ברשת בנושא הזה. ובעוד כמה עניינים שלפיד התייחס עליהם בסטטוסים קודמים ששלח לפייסבוק לאחר שנכנס לתפקידו.

ריקי כהן, מסעודה משדרות

לפיד טועה בכך שהוא מאמץ את הפרקטיקה העיתונאית, שהוא מורגל אליה, לצורך דו –שיח עם הציבור. אמנם זה יותר קל, יותר נח, אבל בסופו של דבר זה לא זה. אי אפשר לזרוק טורים עיתונאיים לחלל ולסמוך על כך שהם יעשה את העבודה. יותר מכך – אם אין לך משהו ממשי, מעשי, להודיע אל תבלבל את המוח עם הגיגים של פובליציסט. זה אמנם חשוב, אבל לא תחליף למה שמצופה משר ועוד בתפקיד שר אוצר. אם אתה חושב שצריך ,עוד לפני קבלת החלטות, לנהל דיון ציבורי בנושא על מנת לרכוש אימון בנכונות ההחלטות שאתה עומד לקבל – למד היטב את החומר הדרוש, (אתה לא צריך לדעת כל דבר) והתייצב מול התקשורת/הכנסת . אבל, אתה לא חייב לעשות זאת לפני שאתה מוכן.

ב"סטטוסים " שלו עושה לפיד את ההיפך. הוא עדיין לא מוכן להחלטה, אבל הוא "עושה קולות" של כ"אילו". זה מעצבן .זה גם מרגיז. הציבור לא מעוניין בהגיגן. הדיבורים על "החלטות אמיצות" "כואבות" רק מעצבנים.

מי שכאן מעצים את התופעה הן "הקולגות" לשעבר של לפיד – אנשי התקשורת. הם כותבים, מפרשנים , מבקרים,מלעיגים – הכול. האמת היא שהם לא יודעים דבר וכל מה שהם כותבים מצוץ מהאגודל שלהם. אפשר לבקר את השר על התנהלותו התקשורתית והימנעותו מתשובה לשאלות, אבל לא יותר. ההתייחסויות והפרשנויות באשר לצעדים שינקוט בתחום הכלכלי תקציבי , אינן מבוססות על מידע אלא על סברות כרס.

ממה שכתב לפיד עולה, שהוא חושב בכיוון שרוב הציבור העובד מעוניין בו. אולי הנתונים שהוא מביא שגויים, אולי ישנם אילוצים שלא יאפשרו לו לבצע מה שהוא חושב שצריך, אבל הכיוון שלו ברור , רוב הציבור מסכים אתו, והסמכות בידיו. למבקריו אין מידע ברור מה בדיוק הולך. הם גם מצוידים במידה לא מבוטלת של קנאה . לכן הם מעצבנים ומרגיזים יותר מהסטאטוסים של שר האוצר.

נעם רשף ותמר בן יוסף כתבו על הדו שיח בין השר והסטאטוסים שלו ,ציבור קוראיו פורשניו.

 1. nachum
  5 באפריל 2013 ב- 15:12

  ולסמוך על כך שהם יעשה את העבודה.-typo

 2. מנחם רבוי
  5 באפריל 2013 ב- 18:30

  nachum :

  ולסמוך על כך שהם יעשה את העבודה.-typo

  1. הם נבחרו ובכך קיבלו מנדט ,לטוב או לרע, "לעשות את העבודה".
  2. לא צריך לסמוך בעיניים עצומות על איש. יש כנסת,אופוזיציה, ודעת קהל
  3. אבל למתוח ביקורת על החלטות לפני שהתקבלו ועוד בטרם ידוע אפילו מה יהיו, זה לא צורה,לא יעיל ולא רציני.
  4. להבדיל מכך – לגיטימי ורצוי לבקר, אפילו בחריפות התנהלות תקשורתית – חד צדדית מנותקת, המונעת דיאלוג, שאלות/תשובות. זה אמנם חוקי אבל לא תקין ציבורית.

  nachum :

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: