ראשי > אקטואליה - כלכלה, צרכנות, חברה > מבקר המדינה כבר לא צוחק (ב')

מבקר המדינה כבר לא צוחק (ב')


משרד מבקר המדינה 1מבקר המדינה, השופט המחוזי בדימוס, יוסף שפירא , יוצא לחופשה, אבל הביקורת שנמתחה עליו בזמנו על שפיטר את יועץ המבקר הקודם למלחמה בשחיתות כבר לא מצחיקה אותו, בניגוד לדבריו בראיון שהעניק ערב פסח ל"ידיעות אחרונות." הוא גם מתנצל ובכתב על דבריו בנושא בפני מר נחום לוי , אותו יועץ למלחמה שחיתות.

לפני היציאה לחופשה מתנצל יוסף שפירא – שוב בכתב – בפני מבקר המדינה הקודם , גם הוא שופט מחוזי בדימוס, מיכה לינדנשטראוס, על הדברים העולבים שהטיח בו באותו ראיון .

רבים "הרימו גבה" למקרא דברי המבקר החדש בראיון הראשון שלו לאחר כניסתו לתפקיד. גם באתר זה . (ראה הרשימה "מה הצחיק את מבקר המדינה" )

מיכה לינדנשטראוס הגיב בחריפות, גם נחום לוי. התקשורת פרסמה. הפעם לא נקטו עמדה. בעניין זה הם "היו מהאו"ם", כמו שאומרים.

מבחינה פורמאלית – העניין נסגר. הייתה התנצלות, פומבית, בכתב , התנצלות כפולה. "מודה ועוזב ירוחם" – לא? .

רק ממבחינה פורמאלית. אי אפשר למחוק את הדברים, גם אם מתנצלים עליהם. טלאי, אפילו אמנותי, שמטליאים על חור בבגד , נשאר טלאי אפילו אם התפרים מוצנעים.

לסיכום – הדברים נאמרו. אפילו אם חלקם צודקים עניינית, האופן בו נוסחו מקשה על התמודדות אתם. לא ניתן למחוק את הפגיעה במוסד מבקר המדינה שכך הגדיר אותו הממונה החדש.

יותר חשוב – מה עם שיקול הדעת? אם כך מתבטא המבקר הנכנס, שופט מחוזי בדימוס, האמור לדעת חשיבותה של מילה , האמור להיות אמון על ניסוחם של דברים, ועל ההקפדה עליהם ? אם כך התכונן לראיון הראשון שלו עם כניסתו לתפקיד, שבו אף השתבח שהמתין תשעה חדשים עד שנעתר, בעוד שקודמו כבר התראיין עוד לפני שנכנס לתפקיד ? אם כך הוא, איך נעריך את קביעותיו והמלצותיו בעתיד? האם גם עליהן יתנצל בפני המבוקרים? (בפני לוי הוא התנצל כבר פעמיים .)

אחרי הדברים האלה, ההגינות מחייבת לתת למבקר שפירא את כל האפשרות לבצע תפקידו בלי הפרעה ועם כל הגיבוי הנדרש. אבל הוא צריך לדעת כי עכשיו נגמרו "ימי החסד" של כניסתו לתפקיד.

מילה אחרונה – עם כל ההסתייגות מתופעת הטוקבקים (תגובות) האנונימיים , שחלקם פרועים ומשתלחים, רוב המגיבים לפרסומים  בנושא לא יסכימו לשתי השורות המסיימות רשימה זו. קראו בעצמכם ,אם נותרה בכם סבלנות לכך. (יש לגלול כלפי מטה).

 1. יונתן
  29 במרץ 2013 ב- 22:12

  אתה נשמע אדם אינטיליגנטי בלשון המעטה , ובכן הכיצד לא הבנת איך פעלה מכונת השקר במקרה זה?…
  אז ככה ה׳חתן׳ נ. ברנע שלו חשבון עקוב מדם עם לינדנשטררוס (אולמרט וכו׳…) זימן את שפירא במטרה אחת בלבד: לייצר מהראיון כותרת ׳סנסציונית׳ כנגד לינדנ. – ויהי מה…
  במלאכת עריכה לא קשה במיוחד הבליט ועיוות הנחום את דברי שפירא הנאיבי (יחסית) והציג איזה שהוא משפט שנאמר בערך כך או אחרת כאילו הוא הוא ליבת הראיון. ושפירא כלל לא ידע שזה מה שהוא עצמו חושב… עוד מניפולציה של נחום בגיבוי ׳ידיעות׳. אני! כבר לא קונה את זה !  

  • מנחם רבוי
   29 במרץ 2013 ב- 22:54

   ספקולציה מעניינת, אבל לא כל כך סבירה ולא מתקבל על הדעת להטיל את כל העניין על ברנע, עם כל הכבוד ליכולותיו. שפירא היה מודע למה שאמר, גם לא הכחיש את הפרסום . אם פורסמו דברים שלא נאמרו,עוותו או ״הוצאו מהקשרם״, היינו שומעים על כך ובגדול. חוץ מזה, בדרך כלל ראיונות מסוג זה מוקלטים. אם שפירא היה יכול לטעון שלא צוטט נכון, או משהו דומה, היה לו קל ונח יותר לטעון כך, מאשר לשגר שתי התנצלויות בכתב על מה שאמר, פרט ונימק. כנראה שלא הייתה לו ברירה, אחרת היה נגרר לדיון ציבורי שלא היה מצליח לעמוד בו.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: