קצרים בחדשות: סטנלי פישר,אשכנזי – ברק, לפיד והתקשורת

סטנלי פישר לא צריך את תפקיד שר החוץ; האם בחקירה הפלילית נגד אשכנזי טמון גם בולען עבור ברק? העיתונאים המקטרים כנגד יאיר לפיד


סטנלי פישרשוק ההון והתקשורת התרגשו לכמה שעות, עם פרסום ההודעה בדבר פרישתו הצפויה של  סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל – נגיד עטור תהילה – בצדק, מגיע לו .

כמצופה הגיע גם תור השאלות לגבי התפקיד הבא. לא כל כך האמינו לפישר כשאמר : "אין לי תכניות לעתיד. אין לי תפקיד חדש." לאחר שאישר בדרכו המנומסת, בפני עיתונאים שהציקו לו בנושא, כי אכן דחה הצעות להתמנות כשר אוצר , הגיב באופן שונה לשאלות נוספות. "האם אתה מעוניין/הוצע לך? לכהן כשר החוץ בממשלה? פישר אמר בתשובה: "אני אף פעם לא מגיב על שאלות בעניין תפקידים שלא הוצעו לי."

התשובה, ככל שהיא מתונה ומהולה בקורטוב של הומור אפייני, אינה שוללת את האפשרות שהנגיד הפורש עשוי לשקול בחיוב אפשרות כזו אם תוצע לו.

על פניו מינוי כזה יש בו יתרונות. המעמד הבין לאומי של סטנלי פישר יכול לסייע בהסברת עמדותיה של ישראל בחזית הבין לאומית. הוא בטח יזכה להקשבה רבה יותר מאשר שר החוץ הנכחי ,שהביע עמדות שלא פעם לא עלו בקנה אחד עם "ישראל הרשמית" ,ובסגנון שהוא ההיפך ממה שמקובל בדיפלומטיה.

אבל פישר לא צריך להסכים לקבל על עצמו את התפקיד, גם אם יוצע לו. בניגוד לתפקיד של נגיד בנק ישראל, שהוא בראש וראשונה תפקיד מקצועי, וניתן לומר זאת , במידה מסוימת, גם על תפקיד של שר אוצר – שר החוץ צריך להיות איש פוליטי. הוא צריך לייצג קו מדיני – הנשען על תפיסה פוליטית.

פישר הצליח לא לגלות בפומבי השקפות פוליטית במהלך תקופת שירותו כנגיד, טוב שכך. ובכל זאת, בדבריו במסיבת העיתונאים שכינס לרגל ההודעה על פרישתו, הדגיש באופן בולט את חשיבותו של השלום לחוסן הכלכלי של המשק הישראלי. אפשר לראות בכך גם רמז להשקפה פוליטית השונה ממדיניותה המעשית של הממשלה עד כה.

כך או אחרת שר החוץ צריך להיות איש פוליטי. לא מספיק להיות בעל נימוסים וקשרים ולדעת אנגלית ושפות אחרות. פישר אינו אדם פוליטי. הוא זוכה להערכה וכבוד בזכות מקצועיותו. הוא לא צריך את התפקיד הזה.!

  • אהוד ברק -גבי אשכנזיאשכנזי – ברק

סוף סוף, החליט היועץ המשפטי שאין ברירה וחייבים להורות על חקירה פלילית, מוגבלת, בפרשת הרפז, נגד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי ועוזרו ארז וינר. שר הביטחון הפורש אהוד ברק השיג סוף סוף את היעד אליו חתר. חקירה פלילית נגד הרמטכ"ל אותו שיגע משך שנה ויותר – על מנת להצר צעדיו,  ולסלקו מהתפקיד.

לא פשוט מבחינת אשכנזי , גם לא מבחינה אישית – חקירה פלילית היא לא עניין של מה בכך,  גם לא מבחינה ציבורית. עוד nספר חדשים תסתיים "תקופת הצינון" שהחוק גזר עליו ופורמאלית הוא יוכל להתמודד על מקומו במערכת הפוליטית , אם ירצה בכך, ולנסות לתפוס מקום בהנהגת המדינה. יקשה עליו לעשות זאת כשענן חקירה פלילית ואולי יותר מרחף מעליו.

מבחינת ברק – הרי לכאורה הוא יכול להיות שבע רצון. עם פרישתו מהתפקיד הגיש לו היועץ "מתנת פרידה" . חקירה פלילית נגד שנוא נפשו. אבל רגע אחד, קיימת אפשרות לא מבוטלת שבמהלך החקירה יתעורר צורך לבדוק גם את התנהלות ברק ואנשיו בפרשה. ברק לא צריך להיות תמים והוא לא- כדי לבטל את האפשרות הזו. הרי לא מתקבל על הדעת שאשכנזי ווינר ידברו בחקירה דווקא בשבחו…

כאן טמונה הסכנה לברק. החמרים הקשים נגד אשכנזי ווינר נחשפו זה מכבר ע"י מבקר המדינה. חמרים נגד ברק לא כל כך משום שחלקם נעלמו. למבקר המדינה אין סמכויות חקירה כפי שיש בחקירה פלילית. הייתכן ששום דבר "מהאוצרות הנעלמים" של ברק ולשכתו לא יתגלה?

מספיק שמשהו ייחשף. אשכנזי הוא כבר "חדשות ישנות" לעומת זאת חמרים נגד ברק יהיו מעוררי סקרנות. ברק צריך לדעת כי מבחינתו החקירה הפלילית החדשה מהווה אדמה בוצית, מאד.  האם חבוי שם בולען?

  • לפידלפיד והתקשורת

הבלוג "חדר 404" מדווח על תלונות עיתונאים שונים כנגד הימנעות יאיר לפיד ואנשי רשימתו ממתן ראיונות לתקשורת. התייחסות לכך הייתה גם ברשימה שהופיע באתר התקשורת "העין השביעית".

תכניות האקטואליה ,אתרי החדשות ברשת והעיתונים המודפסים , דורשים את "ליטרת הבשר" בתכיפות גוברת. לכן מובן תסכולם של העיתונאים המתלוננים.

חרף האמור – יש לחזק את ידיהם של לפיד ואנשיו, ולקוות שיעמדו בלחץ וישמרו את הופעותיהם בתקשורת למועד בו יהיה להם באמת מה להגיד .

האמונה של חלק מאנשי הציבור אצלנו כי ככל שיופיעו בתקשורת, יתראיינו וידברו, כך יעלה משקלם הציבורי ויוקרתם תגבר – שגויה. לא כל המברבר עצמו לדעת הוא איש חשוב. לעיתים היפך הוא הנכון. מינון הדברת של אנשי הציבור אצלנו גבוה ומוגזם. הנבחרים שלנו צריכים להבין כי הם אינם עובדים אצל אנשי התקשורת. לאלה האחרונים קל מאוד לצלוח בשלום את אתגר מלאכת יומם אם יביאו מרואיין שימלא עבורם את מכסת המילים או את נפח זמן השידור. לכן, פעמים הרבה אנו מקבלים לעיסה של חומר שדוף שאין בו מאומה שכל כולו נועד לשם עצם האמירה.

בנושא הזה, לא תזיק דיאטה מסוימת מצד הנבחרים על דיבוריהם עם התקשורת. זה לא אומר שהעיתונאים פטורים מעבודה. להיפך. שיעבדו,יתאמצו ויביאו לנו חומר ראוי . השימוש ב"זכות הציבור לדעת", שהם מטיחים בפני מי שמסרב להתראיין על פי רצונם, אינו ראוי. לא כל קיטור עיתונאי ראוי לתשומת לב.

צאו לעבודה! אל תקטרו.

2 תגובות על ״קצרים בחדשות: סטנלי פישר,אשכנזי – ברק, לפיד והתקשורת״

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.