"לכתיבתך יש יכולת המשמרת עניין"

בסיכומים הסטטיסטיים של בלוג זה לשנת 2012 מצאתי כמה רשומות שנכתבו לפני זמן ומושכות עד היום כניסות וצפיות גולשים . בחרתי שתיים: על טיול קבוצתי לדרום אמריקה ועל גילוי מפתיע ליצירתו של ש"י עגנון "תהילה" . לשתי הרשימות,במנותק ממועד פרסומן,כבר חיים משלהן.


"כתיבתך היא בעלת יכולת המשמרת עניין Your writing has staying power! – המשך בכתיבה בנושאים אלה. אין לענות למייל זה." את הקומפלימנט הזה קיבלתי במייל שנשלח ללא מגע יד אדם – אוטומטית – על ידי המערכת הטכנולוגית המשרתת את פלטפורמת WordPress שעל בסיסה בנוי האתר של בלוג זה.

היה זה מייל שנשלח בראשית החודש שעבר, ע"י המערכת הסטטיסטית המוטמעת בפלטפורמת הוורדפרס, לכל משתמשי היישום הזה, לסיכום הפעילות של כל אחד מהם בשנת 2012.

הניסוח מחמיא ומכוון להמחיש לבלוגר – המעלה את כתיבתו לרשת האינטרנט האין סופית בתקווה שמישהו ישים לב – כי יש קוראים, שכתיבתו מעניינת אותם וראוי שימשיך . (כי יש רבים שמוותרים ופורשים).

כידוע, אפשר להציג נתונים סטטיסטיים בצורות ובמשמעויות שונות. כך גם המערכת של "וורדפרס" בכל זאת הנתונים הנצברים בה בעקבות כל הקלקה יכולים ללמד משהו.

מעבר לנתונים על האלפים הרבים שנכנסו וקראו את הרשימות שהעליתי ( אני מתייחס לסיכומים האלה עם "קצת מלח" כפי שאומרים, כלומר בזהירות) מצאתי עניין בממצאים אחרים שעלו מהסיכומים לגבי העניין שגילו הגולשים ברשימות השונות.

בדרך כלל "אורך החיים" של רשומה , מבחינת הכניסות אליה קצוב לכמה ימים. ביום הראשון והשני לפרסום מספר הצפיות הוא הרב ביותר, א ח"כ הוא יורד בהדרגה וכעבור מספר ימים הוא מתאפס.

אבל לא בכל מקרה.  במקרה שלי, אני מניח שגם אצל אחרים, ישנן רשומות המושכות כניסות לאורך זמן. אין לי מושג מי נכנס אליהן ואיך הגיע לשם.

כאן אספר על שתיים האוספות דרך קבע צפיות וכניסות גולשים לאורך זמן. (יש עוד כמה).

כותרתה של הרשומה האחת היא:

פגסוס"חוויה דרום אמריקאית בחסות חברת "פגסוס" (ב') אחת מבין כמה רשומות בהן סיפרתי על חוויות טיול בכמה מארצות דרום אמריקה. טיול קבוצתי. הייתה חוויית מסע של ממש. נופים מרהיבים, אירוע חריג ומטופש שהתרחש כבר בטיסה הראשונה וגרר אחריו עיכוב של יום בתכנית, חברותה נחמדה עם קבוצת אנשים שלא הייתה היכרות מוקדמת בינהם וגם, ביש מזל: כשל לא נעים בהדרכה של הטיול. עובדה שגררה בעקבותיה התרחשויות נוספות .

הרשומה  הזו, השנייה בסדרה , התייחסה לעניין של ההדרכה הלקויה. התקבלו תגובות רבות ממטיילי הקבוצה, גם ממטיילים אחרים שרובם סיפרו על ליקויים שחוו בטיוליהם, גם החברה המארגנת הגיבה. כל זה הניב מאות רבות של צפיות הנמשכות עד היום. (אפשר כבר לומר כי מספר הכניסות והצפיות מסתכם ביום באלפים)

הרשומה פורסמה בחודש מרץ 2012 . גלוי נאות : קבוצת המטיילים הגיעה בסופו של דבר וכעבור מספר חדשים לאחר הפרסום, להסדר עם חברת הטיולים. פורסמה רשימה נוספת  בה נסקר מהלך המו"מ וצוין במפורש שהושג הסדר החותם את הפרשה. חרף האמור הרשומה  הקודמת ממשיכה לצבור כניסות וצפיות.

יש לה כבר חיים משלה.

הרשומה השנייה פורסמה כאן בנובמבר 2007. עד היום נצברות בה כניסות של גולשים . מספרם מגיע לאלפים . כותרת הרשומה :

"סבתי – תהלה גיבורת ש"י עגנון" / סיפרה של נורית וודיסלבסקי לבית רף    סבתי תהילה

וזה הפתיח של הרשימה:

המשפט "הידעת נורית שסבתא שושה היא תהלה של ש"י עגנון?" מופיע בעמודים הראשונים בספרה של נורית. ומשפט שני הכרוך בראשון: "תוכיחי לי שסבתך תהלה". שני משפטי מפתח אלה נוטלים את הקורא הסקרן למסע מרתק שתולדות הישוב העברי בארץ ישראל וסיפורה של "תהלה", מהידועות ביצירותיו של חתן פרס נובל, הסופר ש"י עגנון, שלובים בו ואין להפרידם.

אני מכיר את נורית שנים רבות. לפני מספר שנים סיפרה לנו שהיא משוכנעת כי לפי תולדות משפחתה הסבתא רבא שלה היא היא הדמות של "תהילה", בספרו של ש"י עגנון. נורית הקדישה מספר שנים לתחקיר מפורט בנושא ואת ממצאיה ריכזה בספר שכתבה "סבתי תהילה – גיבורת ש"י עגנון".

מאז שפרסמתי את הרשומה אודות ספרה של נורית ,כניסות גולשים ממשיכות להצטבר במערכת הסטטיסטית.

גם לרשומה זו חיים משלה.

כאמור, אלה לא הרשומות היחידות. יש עוד כמה. אלה  מן הבולטות . מדוע יש לרשומות חיים גם לאחר שחלף זמן מאז פרסומן? יש  הסברים שונים , טובים יותר וטובים פחות. ימצא כל אחד את ההסבר המתאים לו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.