ראשי > אקטואליה > יחימוביץ והתחמנות עושים כותרת

יחימוביץ והתחמנות עושים כותרת


משה גולדבלט כותב בבלוג שלו כי שלי יחימוביץ' עברה לכאורה עבירה פלילית בשעה שפרסמה את המייל ששלח נתן אשל, ליועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה ואשר הגיע אליה בטעות. הנימוק שלו הוא כי יחימוביץ עברה בכך לכאורה על חוק הגנת הפרטיות .

חוק זה קובע כי פגיעה בפרטיות היא גם "העתקת תוכן של מכתב או כתב אחר שלא נועד לפרסום, או שימוש בתכנו, בלי רשות מאת הנמען או הכותב…"

יכול להיות שגולדבלט צודק בניתוחו המשפטי. אבל לא נעסוק כאן בפן המשפטי של המעשה. (גולדבלט יכול להגיש תלונה ליועץ המשפטי לממשלה, שיבקש מהכנסת להסיר את חסינותה של חברת הכנסת על מנת להעמידה לדין….)

מעבר לעניין המשפטי עומדת כאן השאלה מה ביקשה מנהיגת מפלגת העבודה להשיג במעשה שעשתה.

אבהיר מייד גם אני סבור שציבורית לא היה ראוי שאשל יהיה חבר בצוות המו"מ הקואליציוני של הליכוד ביתנו. זאת בשל נסיבות פרישתו/אילוצו לפרוש מתפקידו ומהשירות הציבורי.

אבל במקרה שלפנינו , גם אם הייתה לאשל, או למישהו אחר כוונה/רצון לשלבו בצוות המו"מ, הרי שהדבר כבר הוסר מעל סדר היום בעקבות התנגדות ומחאה מצד נציגי ציבור ורשימות כמו "יש עתיד", ומר"ץ.

אז מה עושה שלי – היא קופצת, אחר כך, על עגלת ההתנגדות לאשל באמצעות פרסום המייל שלו שהגיע אליה בטעות, ומקווה לעשות בכך כותרת, הרי מדובר במידע עסיסי. שלי צדקה. כותרת היא קיבלה.

אבל מה השיגה במעשה הזה? לנהל מו"מ קואליציוני עם הליכוד ביתנו היא לא תנהל ואינה מתכוונת לנהל, עם אשל או בלעדיו. לאור ההתנגדויות שהושמעו, אשל עצמו לא נכלל בצוות המו"מ עוד לפני הפרסום שיזמה יחימוביץ.

אז מה נשאר? מציצנות ושימוש בתכתובת שהגיעה בטעות ליעד לא נכון? לצורך עשיית כותרת? לשם הסחת הדעת מביקורת והסתייגות ציבורית מההתנהלות האישית של יו"ר העבודה בניהול קמפיין הבחירות של המפלגה? קשה להבין.

עוד דבר. יש הבדל בין חיפוש כותרת של ח"כ "מהספסלים האחרונים" של הכנסת הנלחם על תשומת לב ציבורית ולא חשוב באיזו דרך, העיקר הכותרת – קחו לדוגמא את מירי רגב – לבין התנהלות תקשורתית של מנהיגת מפלגה גדולה המבקשת להתמודד על תפקיד ראש הממשלה.

אם כל כך היה חשוב להרחיק את אשל מהמו"מ הקואליציוני , למה שתקה יחימוביץ עד עכשיו, לאחר שהתברר לה על כוונותיו של האיש? עכשיו היא טוענת שלא עשתה בזמנו בחומר דבר, כי אז היה מדובר "בביצה שלא נולדה" .אבל מדוע לא פנתה לאשל מיד, הודיעה לו כי המייל ששלח הגיע אליה בטעות, היא לא תעשה בו שימוש פומבי ,  אבל אם יתמיד בחתירתו לחזור לשירות הציבורי היא תצא נגדו?

במקום לעשות זאת, היא העדיפה לשתוק ולשמור את החומר "בתיק החומר השחור" על יריבים ואולי גם שותפים לדרך,  שהיא צוברת לעת מצוא.  מי במערכת הפוליטית יכול להיות בטוח שאין אצל שלי הדוגלת ב"פתיחות ובשקיפות" חומר פוגע נגדו ,שאותו תשלוף כשייראה לה.  צריך להיזהר בקשרים איתה.

שלי ודאי תגיב לביקורת ,אם תושמע כנגדה בנושא הזה, בחזרה על כל הנימוקים הצדקניים שהיא נוהגת להשתמש בהם. אבל היא צריכה להפנים כי גם בפוליטיקה ישנם "קוים אדומים" .

מילה לסיכום: ליחימוביץ נחישות,כישרון, ורעיונות שובי לב. יש לה גם התנהלות מציצנית קטנונית ובעלת מאפייני נכלוליות. הכול לכאורה, רק לכאורה…..

נעמה כרמי כתבה גם היא בנושא זה – "שלי התבלבלה".

 1. 28 בינואר 2013 ב- 22:08

  "מדוע לא פנתה לאשל מיד, הודיעה לו כי המייל ששלח הגיע אליה בטעות, היא לא תעשה בו שימוש פומבי , אבל אם יתמיד בחתירתו לחזור לשירות הציבורי היא תצא נגדו?"
  זו בעצם סחיטה, מה שאתה מציע לה לעשות.

 2. מנחם רבוי
  28 בינואר 2013 ב- 22:25

  בפירוש לא! הייתה צריכה להודיע לו כי לא תשתמש במייל, אבל להבהיר שהיא תתנגד לחזרתו לשירות הציבורי. זו עמדה ציבורית וחובתה הייתה להעמידו על כך משהגיע אליה מידע שהוא מתכוון לחזור, אבל תוך הבהרה שאינה מתכוונת לחשוף מסמך ששלח אישית למישהו אחר. למי זה מועיל לפרסם את המייל הזה היום , פרט לעובדה שצריך להיזהר בטכנולוגיה הזו..

 3. נפתלי גוטמן
  29 בינואר 2013 ב- 1:05

  צר לי לאכזב את משה גולדבלט אבל האדם שואל על מו"מ קואליציוני, על שירות ציבורי, אלו אינם "ענייניו הפרטיים של אחר" ויש גם אינטרס ציבורי שאדם שהתפוטר בשל חשד להטרדה מינית ממשיך ראש הממשלה לבקש את שירותיו.
  ושלי פרסמה את התוכן של המכתב כלומר במה הוא עוסק ולא ציטטה ממש מתוכו.
  ולבסוף האלמנט השלישי אין שום הכחשה שהמכתב נשלח למייל של שלי גם אם בטעות. כיוון שכך היא יכולה לטעון שהמכתב ממוען אליה כי מבחינה טכנית מכתב לא מגיע למי שלא שלחנו, גם אם עשינו זה בטעות.
  כבר פוטרו בארה"ב אנשים ששלחו מייל לא ראוי למישהו שלא היה צריך להגיע.
  מכיוון שהיועץ המשפטי ויתר על העמדה לדין על עבירות חמורות יותר בטענה שהוא לא בטוח בסיכוי להרשעה, ודאי שלא יגיש כתב אישם נגד שלי יחימוביץ'.
  אגב היא גם יכולה לטעון שיש לכך קשר לביקורת על ממשלה וראש הממשלה שזה תפקידה של אופוזיציה ולכן עומדת לה החסינות המהותית.

 4. 29 בינואר 2013 ב- 5:00

  אני חושש שהתגובה שמוצעת כאן אף היא בלתי חוקית ומהווה סחיטה באיומים. מה כל כך קשה להשלים עם העובדה שלהתייעץ ביחס לאפשרות ניהול מו"מ קואליציוני זה צעד חוקי לחלוטין ואם רוצים להילחם נגד כוונה כזו רו נגד השתתפות אשל יש לעשות זאת בדרכים כשרות ובגלוי ולא תוך שימוש במייל לגיטימי שלא נועד אליך.

  • 29 בינואר 2013 ב- 8:41

   הבעיה עם משה גולדבלט היא השתמטותו העקבית מעשיית מעשה (אני עוקב אחרי הדברים שהוא מעלה בבלוגים שלו).
   טוב יעשה אם יטפל עניינית ובצורה מקצועית בסוגיה במקום לשבת על הגדר ולהודיע על פשעים וחטאים.

 5. עידית
  29 בינואר 2013 ב- 9:09

  הוא שלח את המייל הזה? שייקח אחריות. ושנדע כולנו. וזה אומר משהו גם על נתניהו. מן הראוי שיפורסם. במקום להתגולל על שלי, תגידו משהו על הנושא עצמו!

 6. 29 בינואר 2013 ב- 17:05

  יחימוביץ' פירסמה את המייל הזה לא כדי לקפוץ על העגלה, אלא כדי להוכיח שההכחשות שיצאו מכיוון נתניהו אינן אמת.

  • מנחם רבוי
   29 בינואר 2013 ב- 18:57

   נכון שבלשכת נתניהו וגם אשל עצמו הכחישו כי מונה כחבר בצוות המו"מ הקואליציוני של הליכוד ביתנו, אמנם זה נכון כי הוא לא מונה, אבל לא נכון שלא היו דיבורים על כך. אז כדי להוכיח שהדיבורים על כוונה למנות את אשל היו נכונים ושלא הייתה אמת בהכחשות בעניין זה- הלכה שלי ופרסמה מייל פרטי שלא היה מיועד אליה ושקיבלה אותו בטעות? אם זו המדיניות מעתה ואילך, אז שתגיש הצעת חוק לפיה תכתובות המייל של הציבור, של כל אחד, לא רק של אשל של כולם, גם שלה תהיינה פתוחות לעיון ונגישות לכל אחד, על מנת שתהייה שקיפות מלאה ….

   • 29 בינואר 2013 ב- 19:18

    אינני יודע מה אומר החוק והאם המעשה שלה תקין, אבל כן, החצי הראשון של מה שכתבת הוא בדיוק הנקודה. הגיע אליה מייל שמוכיח אחרת ממה שמנסים להציג ע"י נתניהו ואנשיו.
    אתה טענת ששלי פרסמה את המייל כדי לקפוץ על העגלה ואולי ממציצנות לשמה, אני תיקנתי שלפי דבריה, היא הוציאה את המייל הזה כדי להראות את השקרים.

 7. מנחם רבוי
  29 בינואר 2013 ב- 18:45

  עידית :
  הוא שלח את המייל הזה? שייקח אחריות. ושנדע כולנו. וזה אומר משהו גם על נתניהו. מן הראוי שיפורסם. במקום להתגולל על שלי, תגידו משהו על הנושא עצמו!

  הנושא בפוסט הזה היא השימוש שעשתה יחימוביץ במכתב – והודעת דואל היא מכתב- שלא היה מיועד אליה ושקיבלה אותו בטעות, לצרכים פוליטיים שלה. השימוש הזה היה לא תקין ולא הולם . העובדה שהיא צודקת בהתייחסותה הציבורית למעשיו של אשל, אינה מצדיקה את הפעולה שעשתה לצרכי תפיסת כותרת וטפיחה עצמית על השכם.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: