ראשי > אקטואליה - כלכלה, צרכנות, חברה > מי רוצה להיות שר האוצר?

מי רוצה להיות שר האוצר?


אי אפשר לומר על אביגדור ליברמן שהוא תמים או נאיבי. גם לא סביר שהוא משתעשע ככה סתם בהפרחת …."ספקולציות ולא במשהו באמת רציני… " במסיבות עיתונאים.

בדרך כלל אין לאיש אמירות מהסוג הזה. בדרך כלל הכול אצלו מחושב. ברוח זו צריך להתייחס לאמירתו של ליברמן אודות יאיר לפיד והשפעתו העתידית במערכת הפוליטית לאחר שנודעו תוצאות הבחירות 2013.

כך אמר: …"אין ספק ששותף עם 19 מנדטים זה שותף בכיר. אנחנו ננהל משא ומתן ואנחנו מודעים לאותה הצלחה וזה יקבל ביטוי       במידה וירצה להצטרף….. אני חושב שדווקא יאיר לפיד, שדיבר הרבה על מעמד הביניים והמחאה החברתית, טבעי שיתמקד בנושאי פנים וייקח אולי את תיק האוצר", אולם הוא הבהיר כי מדובר ב"ספקולציה ולא במשהו באמת רציני."

על פניו אפשר לומר כי מספר 2 , ברשימת הליכוד ביתנו האיש החזק, אביגדור ליברמן כבר הפנים את תוצאות הבחירות וכנדרש וכמתחייב הוא מעתיר דברי הערכה וכבוד על המנצח כוכב הבחירות יאיר לפיד, שהוא מבקש לשכנע אותו לחבור אליו לקואליציה ולממשלה..

עיון נוסף בדברים מעלה משהו נוסף- ליברמן משליך ללפיד – בשלב זה כ"ספקולציה" את תפוח האדמה החם -משרד האוצר. הוא בעצם אומר לו, דיברת הרבה על מעמד הביניים, על המחאה החברתית, על כך שהממשלה תמיד מטילה את עיקר הגזירות על מעמד הביניים וכו'. הגדרת את עצמך וסיעתך כ"ש"ס של מעמד הביניים" , כרשימה מגדרית שתפקידה לפעול להקלות הנטל הכלכלי על קבוצת אוכלוסיה זו . תוצאות הבחירות שהפכו אותך לשותף הבכיר שלנו בהרכבת הממשלה, מציגות בפניך אפשרות לדרוש ולקבל את תיק האוצר. זה התפקיד שמי שחולש עליו קובע את המדיניות הכלכלית ואת סדרי העדיפויות. מכס שר האוצר תוכל לממש את הסעיף המרכזי בשמו ביקשת את אמון הציבור. דאגה למעמד הביניים. היום נוכח המצב הכלכלי הקשה בו נמצא המשק הישראלי, כשברור שאין מנוס מנקיטת צעדי ריסון וקיצוץ – כשר האוצר תוכל לפעול למען המגזר בשמו התייצבת לבחירות.

לכאורה הצעה מכובדת רצינית ,לאחד משלשת התיקים הבכירים בממשלה. אבל יש בה גם עוקץ, או מלכודת, שזה בעצם אותו דבר. במצב הנכחי הקשה בו נמצא המשק , שאליו גררה את ישראל ממשלת נתניהו –ליברמן, מציע האחרון ללפיד את התיק שאיך שלא יפעל בו – יעורר עליו זעמן של שכבות רחבות באוכלוסיה. אם לא יעשה – יגרום להתמוטטות הכלכלה והמשק. אם יבקש לעשות צעדי תיקון לא יוכל להימנע מנגיעה בשכבות הביניים. בקיצור מתכון בטוח לכישלון פוליטי.

האם לפיד שאין לו שמץ של רקע כלכלי, ואין לו מושג ירוק בניהול מאקרו כלכלי יכול להתמודד עם התיק שליברמן מציע לו בנדיבות כה רבה? אולי עצם ההצעה הזו, הטומנת בחובה מתכון לחורבן פוליטי מחד, ומאפשרת לליברמן להמשיך ולהחזיק בתיק החוץ מאידך – צריכה לאותת ללפיד פעם אחת שלא יזדרז לקפוץ על המציאה. פעם שנייה היא ממחישה שליברמן מתייחס לשותפו העתידי כטירון פוליטי שאפשר למרוח אותו .

המהירות שבה ליברמן מנסה להשליך את תיק האוצר הבעייתי ממפלגתו והלאה, ממחישה היטב כי במצב הנכחי אין קופצים רבים על התיק הזה. אנשי המערכת הפוליטית מבינים היטב כי מי שיקבל אותו קובר למעשה את עצמו מבחינה פוליטית.

 1. נפתלי גוטמן
  24 בינואר 2013 ב- 12:33

  למעט לוי אשכול ואהוד אולמרט כל מי שכיהן כשר אוצר קבר את עצמו.
  ספיר למרות היותו איש חזק לא במערך לא התמודד על ראשותה. רבינוביץ הפסיד ללהט בהתמודדות על עיריית ת"א. ארליך התפוטר. ארידור, כהן אורגד והורביץ המשרה חיסלה את הקריירה הפוליטית. מודעי גם סיים את הקריירה הפוליטית במשרה זו. היא גם לא תרמה לקריירה של פרס. הירשנזון גמר בכלא רוני בראון מחוץ לכנסת, שוחט מחוץ לכנסת, נתניהו סיים באופוזיציה לאחר הכהונה.
  ומי שמאמין במזל רע שיתרחק מהמשרה הזו לוי אשכול לא סיים את הקדנציה שלו שהתקדם לראש ממשלה וכך גם אולמרט (על אף שאולמרט היה מחליף והחיק גם בתמ"ת).

  • 25 בינואר 2013 ב- 15:01

   נכון, אבל לא בדיוק. יצחק מודעי כשר אוצר, זכה להערכה על תרומתו לתכנון וביצוע תכנית החירום הכלכלית לייצוב המשק ב1985 , כך גם פרס שכיהן אז כראש ממשלה ונתן גיבוי מלא לביצוע התכנית. כלל לא בטוח ששוחט נפגע פוליטית במפלגת העבודה על רקע תפקודו כשר אוצר.. אבל נכון שתיק האוצר אינו מהווה תפקיד המעניק לנושאו יוקרה רבה ( להבדיל מעצמה וכוח)בטווח הקצר. להיפך.

 2. nachum
  24 בינואר 2013 ב- 13:13

  רבינוביץ הפסיד ללהט בהתמודדות על עיריית ת"א first he lost to lahat and the come to be minister. sapir didnt want to be the pm.

 3. 24 בינואר 2013 ב- 18:19

  מנהיג אמיתי לא נבהל מקשיים ומוביל את עמו אל חוף מבטחים חרף החששות והפחדים.
  צ'רצ'יל הציע דם יזע ודמעות בדרך לנצחון.

  העם לא כזה טיפש שיאשים סתם כך את שר האוצר.
  יאיר לפיד שאינו מקצוען בתחום הוא הסיכוי ולא הסיכון. כמנהל אמיתי הוא יקח לו יועצים טובים וינווט את הספינה הכלכלית על בסיס הידע והנסיון שלהם ובעיקר על פי דרכו המוצהרת. יעשה כך יסלח לו הציבור גם אם בדרך להחלצות נחווה "דם יזע ודמעות". אני שלא בחרתי בו ודאי שאסלח.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: