היום שאחרי – מכינים קיצוצים ומיסים ומחכים למינוי "שר הגזירות"

אחרי הבחירות מעניינת הפעילות מאחרוי הקלעים. במקביל למאבקים הפוליטיים, הפקידות הבכירה במשרדי הממשלה "נכנסת לכוננות". הפקידות הבכירה באוצר מכינה בשקט כבר מספר שבועות תכניות מגירה לקיצוצים וגזירות כלכליות.הם מגבשים הצעות לקצץ, להטיל מיסים, לפגוע בכל מה שזז.


הבחירות כבר מאחורינו, ברחובות עדיין מתגוללים שיירי פוסטרים ועלונים שעובדי התברואה עוד לא הספיקו לאסוף. ראשי המפלגות מסבירים איך ניצחו וקיבלו אמון מחודש. גם כאלה שהפסידו מנדטים מסבירים ששמרו על "עיקר כוחנו" וכי נשאר בסיס איתן להסתערות מחודשת על האתגרים בשירות האומה… הפרשנים ממשיכים לברבר מי יצטרף לקואליציה, באיזה מחיר פוליטי ואיזה תיקים….

הכול בשירות הציבור. שום דבר עבור המפלגה, הרשימה והאינטרס האישי.

יותר מעניינת היא הפעילות מאחורי הקלעים. הכי חשוב הוא המאבק על איוש תיק האוצר. וסמכויותיו. מי שיתמנה ולא חשוב מאיזו מפלגה צריך לדעת כי תואר תפקידו האמיתי הוא "שר הגזירות". מעניין אם נתניהו, בהנחה שיצליח לגבש קואליציה, ירצה להחזיק גם להבא בתואר "שר העל לכלכלה" ("שר הגזירות העליון" זוכרים?…" אין בכוונתי להטיל מיסים… הגרעון לא ישפיע על האזרחים… הנהגנו חינוך חינם גם בגני טרום חובה לילדים…וכו'") .

במקביל למאבקים הפוליטיים, לקבלת נתחי השפעה ומעמד לאור תוצאות הבחירות , המתחוללים בין המפלגות וראשיהן , ומעסיקים את התקשורת והשיח הציבורי, הפקידות הבכירה במשרדי הממשלה "נכנסת לכוננות".

הבכירים מחשבים חישובים לגבי השר העתיד להתמנות במשרדם, את מי הוא יביא אתו, מי מהם ימשיך, מי מהם יצא "לעשות לביתו", וכו' . חוץ מזה וזה החשוב , מכינים תכניות מגירה. אגף התקציבים באוצר כבר עוסק בכך ,בשקט , כבר מספר שבועות. הפקידים שבאחרונה ספגו ביקורת ציבורית קשה על כישלונם בהערכת הגרעון בתקציב צריכים לגבש תכניות פעולה להתמודדות עם המציאות הקשה. לא תהייה להם ברירה, הם יגבשו הצעות לקצץ, להטיל מיסים, לפגוע בכל מה שזז. כל הישג שגורם כלשהו הצליח להשיג בשנתיים האחרונות עבור הציבור שהוא מייצג – יפגע, יושהה, ביצועו ייפרס על פני שנים.

על מנת לנסות ולרכך את המהלומה יכינו גם תכנית "הסברה". נקווה שלא תהייה במתכונת ההישגים הכלכליים שמכרה לנו מפלגת השלטון לפני הבחירות . ( אפשר גם לומר את האמת, לשם שינוי ולהיות מוכנים גם לספוג את הזעם הציבורי)

טיפולי שיניים חינם

מכיוון שייקח זמן מסויים עד שישקע "אבק הבחירות" במערכת הפוליטית, ולא יהיה ברור מי יהיה "שר הגזירות" הבא – מעניין גם איזה פוליטיקאי יחפוץ בכלל בתיק הקשה הזה – יכינו באגף התקציבים הצעות לגזירות לכל הרוחב. את אלה יניחו בפני "שר הגזירות" החדש שיחליט על הכיוון. האם "לרדת" בכל העצמה על מעמד הביניים ולצמצם פגיעה בטייקונים על מנת שאלה יניעו את "מנועי הצמיחה במשק". או להיפך. האם "להיכנס" בוועדים החזקים במשק ולנגוס בהטבות שניכסו לחבריהם "להכניס סדר" בסקטור מקבלי משכורות העתק בסקטור הפרטי? אלה רק הכיוונים על קצה המזלג..

במבט לאחור נראה כי "הליכוד ביתנו"  לא הצליח להסיט לגמרי מנושאי מערכת הבחירות, את השבר הכלכלי חברתי במשק . בשבועיים שלשה האחרונים הוא צף ועלה. אי אפשר היה להחביא אותו לגמרי.

אי אפשר היה להחביא את ממדי הגרעון והכשלון המקצועי החמור של האוצר להעריך אותו. זה בעצם היה הגפרור שהצית את הדיון בנושא במערכת הבחירות. נגיד בנק ישראל אמנם ניסה שלא לשפוך "דלק על המדורה" ועיכב סקירה כלכלית קשה על מצב המשק שהבנק עמד לפרסם. כמה ימים לפני הבחירות. מבחינתו, בצדק החליט לעכב את הפרסום. מדוע שיאשימו אותו בהתערבות פוליטית. הסקירה הקשה תחכה כבר ל"שר הגזירות" הנכנס. אלה ינחתו עלינו אין ספק. אפילו ההודעה על מינוי של משה כחלון עטור ההילה הסלולארית ליו"ר מועצת מנהל מקרקעי ישראל לא תרכך את המהלומה.

3 תגובות על ״היום שאחרי – מכינים קיצוצים ומיסים ומחכים למינוי "שר הגזירות"״

 1. תוצאות הבחירות מרמזות על הפנמה של דרישות הצדק החברתי. קואליציה שלא תפנים עובדה זו לא תשרוד.

  המשמעות האמיתית שיכולה לנבוע ממצב חדש זה היא שלא בגזירות סתם יהיה מדובר אלא במאמץ לאומי לישור קו עם המציאות האמיתית.
  גזירות הטילו הפריצים על יהודי החסות. היהודים בארצם היו רגילים להרתם לטובת צרכי המדינה – שלמו ברצון מלוות ותרמו בשמחה ימי עבודה.
  מי יתן ונחווה שוב אווירה כזו.

 2. לשם מה גזרות וקיצוצים? יש כסף. הרבה כסף.
  ויתרו על 30 מליארד שקל למחזיקי הרווחים הכלואים.
  במשך שלושה עשורים הורידו מיסים לעשירים וחברות בצורה דרסטית.
  לא הגדילו את התמלוגים השונים מהגז,הפוספטים ושאר משאבי העם שהופרטו.
  מחקו חובות לכל מיני מקורבים ע"ח הציבור.
  ועוד ועוד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.