ראשי > אקטואליה > חוצפת עורכי הסקרים

חוצפת עורכי הסקרים


בסוף השבוע יגיע הסוף לפרסום סקרי הבחירות. על פי החוק נאסר לפרסם תוצאות של סקרי בחירות, כדי למנוע השפעה על שיקול הדעת של הבוחר. לא נאסר לערוך את הסקרים אך מוטל איסור על פרסומם, כלומר החוק מנסה לנטרל , סמוך למועד הבחירות, את השימוש בסקרים כמכשיר תעמולתי באמצעות הפרסום, שזה למעשה מה שהם.

פרסום הסקרים הללו הפך את המכשיר הזה למגוחך. אמנם עורכיהם מכסים את עצמם ב"סטיית תקן " היכולה להפוך את התוצאה ומתעטפים באצטלה מדעית , כאילו יש להם דרך לחזות, באמצעות כלי מדעי ויכולת ייחודית את התוצאות לפני … שטויות במיץ. לכותרת הזו , של יכולת החיזוי המדעית , יש כל מיני הסתייגויות והחרגות, עד שאין לתוצאה שום ערך, פרט לשימוש תעמולתי.

אבל יש לסקרים עוד ערך. שווי כספי. הם נעשים למטרות רווח של מכוני הסקרים, הצצים אצלנו כפטריות אחרי גשם. כל אחד יכול להיות סוקר, כל אחד יכול לזרוק תוצאות ולברבר עליהן. אולי באמת יש סוקרים רציניים, מומחים באיסוף נתונים וניתוחם. אבל הם לא אלה המסכימים לפרסום הממצאים שלהם ומפרשנים אותן בתקשורת. הניסיון מראה שתמיד יש מישהו שתחזיתו הייתה קרובה לתוצאות האמת, אבל היתר מפספסים, רובם בגדול.

גם עכשיו מוכנות כבר כתבות ורשימות, המופיעות דרך קבע בתקשורת אחר פרסום תוצאות האמת. הכותרת בדרך כלל היא "יום הכיפורים של הסוקרים/הסקרים." יש כמובן הסברים ותירוצים מה קרה . בדרך כלל אחרי כמה ימים , הכל נשכח ושוב נביאי הסקרים ממשיכים ב"מלאכת הקודש" שלהם – יש שם כסף טוב. פרנסה דוחה את הבושה. אם יש מי שמוכן לשלם למה לא ניקח אותו?

ברוח הימים הללו, הסוקרים גם מוכנים לשכוח כללי אתיקה וחוק. עובדים עם מפלגה מסוימת, והנה לפתע התוצאות מחמיאות לאותה מפלגה. לא זו אף זו – אותו סוקר מבצע סקר גם עבור כלי תקשורת וגם אז התוצאה מחמיאה שם למפלגה ששכרה אותו.הנה פלא סוקר אחר שנשכר ע"י מפלגה אחרת מגיע באותו פרק זמן לתוצאות הפוכות – המחמיאות למפלגה ששכרה אותו. הכל על פי מי שמשלם.

אין עורכי סקרים חינם. יש  גם אינטרס לעורכי הסקרים לצמצם בהוצאות ,כדי שהרווח שלהם יהיה מירבי. על כן דרך הצגת השאלות, בדיקתן, איסוף המידע והתשובות והפיקוח על כך – די חרטא. עוד משהו – בדרך חלק מהסוקרים מבצעים עבירות על החוק. הכול הולך.

*****

קיבלתי אתמול סמס.

סמס סקר

לאיזו מפלגה תצביע בבחירות נשאלתי . ענה במסרון חוזר נדרשתי.

מי פונה, למה פנה , האם הוא יודע שההצבעה חשאית והוא מבקש ממני להפר את החשאיות? למה? מי קבע את בחירת המפלגות לגביהן מתבקשת תגובה?. האם הפניה היא מטעם מפלגה? עורך סקרים? "משטרת המחשבות"? זה סוקר רציני ? אין התייחסות אין גם את מי לשאול.

מסקנה על פי השאלות הפונה הוא חלטוריסט, על פי אופן הביצוע הוא שרלטן.

אז למה להתייחס לסקרים? אולי יש כאלה שקיבלו את הסמס והשיבו. האם נשמע סיכומי תוצאות שלו היום ברדיו ? בטלוויזיה ? מחר בעיתוני סוף השבוע? זה רציני? תחליטו אתם.

עדכון: בלי קשר לאמור לעיל, ערוץ 10 ערך תחקיר בנושא. מסקנותיו – לא הכל כשר בתעשיית הסקרים. קיימים הרבה סימני שאלה. הכותרת : "בחברות הסקרים "מעגלים פינות" ומטעים את הציבור".

 1. נפתלי גוטמן
  17 בינואר 2013 ב- 13:31

  שלמדתי קורס בסטטיסטיקה למדתי שסקר צריך להיות אקראי ומייצג אולי הם בוחרים את הטלפונים באקראיות מאזורים שונים אבל צעירים רבים לא מחזיקים טלפונים קווים ולמעט הסוקר הנ"ל ואולי עוד אחד אף אחד לא סופר אותם.
  היום נאמר ברשת ב' שהסקר שלהם הוא על פי 709 משיבים מתוך יותר מ-2000 שהם פנו אליהם כלומר שיעור המתלבטים או מסרבים לענות עומד על אחוז כל כך גבוה שיש פה עוד 10 מנדטים.
  יש עוד בעיה בישראל היום תמיד הימין מקבל יותר בסקר האם בידיעות אחרונות השמאל -מרכז מקבל יותר?

  • 17 בינואר 2013 ב- 13:43

   יופי שמנסים לסקור גם בסלולר. האם כך? בלי לזהות מי שואל? האם אני חייב לפרט למי אצביע לכל שולח מיסרון? לפי מה נקבעת רשימת המפלגות? עוד דבר – סקר כזה הוא לא אנונימי כי בתשובה למסרון נמסר גם מספר הטלפון של המשיב ואילו הטלפון של הסוקר נשאר חסוי.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: