ראשי > אקטואליה > מה לא הגיע לדו"ח הרפז

מה לא הגיע לדו"ח הרפז


דוח-הרפז1אחרי גועל הנפש שפרץ, עלה והתיז לכל הכיוונים ועל כל המעורבים שנחשפו בדוח מבקר המדינה בפרשת הרפז, אחרי שכלי התקשורת והפרשנים טחנו את האמור מכל הכיוונים הייתה צפייה טבעית שאחרי ניקוז כל המוגלה מהפצע, תהייה תחושת רגיעה.

אחרי חקירת עומק של קרוב לשנתיים, נבירה בארגזי חמרים, מסמכים ותמלילי הקלטות, תדפיסי שיחות טלפון, מסרונים ומה לא, ופרסום דו"ח של כ – 250 עמודים — המחשבה הטבעית היא שעכשיו אחרי שהכול נחשף, אפשר לגבש דעה, אפשר לקבוע עמדה מי כאן "הטובים" ומי "הרעים". אפשר גם לקבוע שאין כאן "טובים" בכלל אלא רק "רעים" מי פחות ומי יותר. אבל, חשבנו שהכל יהיה ברור ושדו"ח הביקורת יהיה כאור השמש החושף פגעים , מכשלות ומחטא את החולי והנגע.

זה לא קורה. ספק אם יקרה.

נניח בצד את הדיבורים על וועדת חקירה ממלכתית ועל חקירות פליליות. מה אלה יגלו? רוב הסיכויים שיחזרו ויטחנו את מה שכבר נאמר. כדי לחשוף את הדברים שמבקר המדינה לא רצה, או לא יכול היה להגיע אליהם, דרוש הרבה יותר מאשר מה שמוצע לנו .

מתוך מה שפורסם עולה תמונה כזו : "החמרים הקשים" , "הבשר" ששימש בסיס למסקנות החמורות כנגד הרמטכ"ל אשכנזי ועוזרו נמסרו למבקר המדינה על ידי המבוקרים עצמם. אנשי הביקורת הפכו לא השאירו אבן שלא הפכו אותה במטכ"ל, פשפשו בתמלילי שיחות טלפון קיבלו הקלטות מלאות וכל אלה אפשרו חשיפה של תמונה עגומה .

זה לא טוב. זה חמור. אבל לא הייתה הסתרה, לא הייתה השמדת חמרים והייתה גם נטילת אחריות, ולא מדובר בנטילת אחריות בנושאים שוליים.

בלשכת שר הביטחון קרה ההיפך הגמור. הקלטות נמחקו (בתום לב) לא ידוע אם תמלילי שיחות טלפון נבדקו, ומה שידוע, כלול בתכתובות רשמיות ובפעולות המוסברות לכל היותר ב"חוסר נחמדות". פעולות שאולי לא היה מקום לנקוט אותן כנגד הרמטכ"ל אבל " הן לא הצדיקו " וכו' וכו'. אם המבקר העיר על כך הוא עשה זאת בשפה רפה, כזו שלא שומעים אותה. הוא לא באמת התמודד עם התופעה הזו.

וכך נשארנו עם ערימת זבל שצד אחד הגיש לביקורת ו"חור שחור" בצד השני. החור השחור הזה מדאיג אותי יותר. מי כול עכשיו לחשוף באמת מה שהוסתר אחרי שנתיים ויותר בהן ניתן להעלים ולטשטש.

לא בסדר שברק פעל והצליח להוציא את אשכנזי מדעתו. לא טוב שאשכנזי נפל למלכודת הזו.

אם תשאלו אותי אני מעדיף את זה  שאני יכול לראות את הידיים המלוכלכות שלו, לאחר  שכשל, לכלך ולוקח אחריות כשברור שלא הפיק רווחים לכיסו ופעולותיו השגויות באו כתגובה לפרובוקציות מכוונות. אני מעדיף אותו על מי שמסתיר את ידיו מאחורי הגב בטענות שונות ולכן אי אפשר לבדוק ממה מורכב הלכלוך שצבר שם. אולי באמת יש שם סתם זבל, אבל אולי יש משהו יותר. זה מדאיג וזה מטריד.

 1. 7 בינואר 2013 ב- 15:40

  אתה מתמקד משום מה ב"בחינת אחות" לידי התלמידים, בבעל הידיים "הנקיות" אל מול בעל הידיים המלוכלכות שלא התבייש לחשוף אותן.
  לא זה מה שחשוב. גורלנו הוא שחשוב כי גם בעל הידיים הנקיות וגם הישר שחשף את ידיו הפקירו שניהם את בטחוננו. במצב עניינים זה היה חובה על שניהם – ביחד וכל אחד לחוד – לצאת ולחשוף את הדברים בפני הציבור. כל מי שידע (שני האחראים הישירים ואחראי העל רוה"מ ביבי) אשמים במחדל אסוני שבמזל לא קרה.
  עדיף שתקום ועדת חקירה שתחקור מחדל זה שלא קרה מאשר המקרה הבא בו לא נהיה ברי מזל והמחדל יהפוך לאסון.

 2. מנחם רבוי
  7 בינואר 2013 ב- 22:12

  ועדת חקירה לחקור מחדל אסוני שעוד לא קרה – זה רעיון מעניין….אני. מסתפק בכך שיבדקו את מה שלא הגיע לדו״ח המבקר.

  • 7 בינואר 2013 ב- 22:38

   כנראה שלא הצלחתי להבהיר את החשש האמיתי שעולה ממה שכבר ידוע.
   הגיע – דבר זה או אחר – או לא הגיע לידי המבקר והוכנס או לא לדוחו זניח.
   מה המשמעות של "ברוגז" בצמרת מערכת הבטחון כאשר ראש הממשלה או לא יודע – חמור דיו – או סתם לא מגיב?
   אם תוסיף לכך את מה שאמר בזמנו דגן ואחריורק לאחרונה דיסקין ותבין שאנחנו במצב אסוני שאם לא נתמודד אתו עכשיו אנחנו עלולים למצוא עצמנו בק ט ס ט ר ו פה.
   לא פרשת הרפז היא הבעיה אלא התנהלות הצמרת כ ו ל ה והבטחונית בפרט.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: