ראשי > אקטואליה - כלכלה, צרכנות, חברה > היכונו! מסע הגזירות הכלכליות/חברתיות מתחיל בעוד שלשה שבועות!

היכונו! מסע הגזירות הכלכליות/חברתיות מתחיל בעוד שלשה שבועות!


אפילו נגיד בנק ישראל המאופק , כבר לא יכול היה להתאפק ובדבריו בפני כנס של מחלקת המחקר של הבנק המרכזי (אתמול יום ד'26.1.2012) הודיע לציבור להתכונן לגזירות הכלכליות שיתחילו לנחות עליו מיד לאחר הבחירות, בעוד כשלשה שבועות. הנגיד גם טרח להדגיש כי "הבור התקציבי"/ הגירעון הוא לא 14 -15 מליארד ₪.הוא יגיע על פי הערכתו ל – 25 מליארד ₪. על מנת להתמודד עם המצב (הקטסטרופה) תצטרך הממשלה להעלות מיסים, ולא מעט. "זה יהיה קשה" – אמר הנגיד המאופק.

"אין מצב" שהנגיד הפתיע מישהו במסר המרכזי שלו. אולי היקף החור התקציבי (25 מליארד ₪) שנקב בו, גרם למישהו באוצר אי נוחות כי הרי הם שם נוקבים במספר נמוך יותר. אבל זה באמת לא משנה. הכול עניין של הגדרה. כך או אחרת כל אחד במדינה כבר יודע שיהיו "גזירות" אחרי הבחירות, עוד פחות משלשה שבועות.

כשהכריזו על מועד הבחירות היה נדמה כי מועד "הגזירות" רחוק, "מעבר להרי החושך". לא צריך להתעסק בזה , הרי הנושא מרכזי הוא הביטחון, המו"מ המדיני , איראן – הכול, רק לא ענייני כלכלה.

הדברים הללו עמדו אפילו במוקד תעמולת הבחירות של המפלגה הגדולה – "הליכוד ביתנו" , מפלגה שיש לה אחריות מובילה ומכרעת בהידרדרות הכלכלית. מבחינתם הם צדקו. אין להם תשובות. יותר נוח להלעיג על ראשת העבודה יחימוביץ , הממקדת את מסע הבחירות של "העבודה" בנושא הכלכלי/חברתי.

תקופה מסוימת זה הצליח להם. הפלסטינים עזרו לטקטיקה הזו בפנייתם לאו"ם והליכוד המשיך אחריהם בעמדה "לאומית זקופה". כל יום הודעה בתקשורת, על "קידום הליכי תכנון לבניית יחידות דיור" במקומות שידוע מראש כי יש לכך התנגדות בין לאומית רחבה. (להבדיל ממעשים של ממש כאן מדובר ב"קידום הליכי תכנון" , כלומר עד לתחילת ביצוע "אלוהים גדול".) הכול כדי להחזיר "מענה ציוני הולם" ולהרחיק את הדיון הציבורי מהשבר הכלכלי/חברתי ומהגזירות שבדרך. אפילו עמיר פרץ מצא הצדקה לפרישתו ממפלגת העבודה בצורך להניף את "הדגל המדיני" מעל נושא הכלכלי.

עכשיו, ככל שמתקרב מועד הבחירות , ה"ספינים המדיניים" ממצים את עצמם, ובצל ההכרה כי לאחר הבחירות נתעורר עם העלאות מס הכנסה, מע"מ ייקור מים וחשמל, ביטול הישגי המחאה החברתית בתחום החינוך והרשימה ארוכה. מתחילה עצבנות במשק.

אנשי מעמד הביניים חוששים מאוד כי המכה שתונחת עליהם תהייה קשה מאוד. הטייקונים, והתאגידים הגדולים מרכזים מאמץ להבטיח שאף אחד לא יתבלבל ויטיל עליהם, חלילה, צורך להשתתף בנטל.

מוסכם על הכול שיש צורך בצמצומים ובהעלאת מיסים. השאלה כיצד יחולק הנטל. הליכוד מנסה ככל יכולתו למנוע דיון ציבורי בכך. העבודה בהנהגת יחימוביץ' נוהגת הפוך. יתר הרשימות לא רוצות להתחייב ויושבות על הגדר. הזמן משחק לטובת העבודה, כי ככל שמתקרב המועד , החרדה והעצבנות של הציבור מחשש "הגזירות" והקיצוצים מתגברת.

השאלה היא עד כמה יצלחו מאמצי הליכוד להצניע את הדיון הכלכלי עד שגם אם יתעורר, כבר לא יספיק להשפיע על הלכי הרוח בציבור , כי השינוי במגמות ההצבעה הוא תהליך שאינו מתרחש מהיום למחר. מפלגת העבודה ויחימוביץ מצידם , ינסו ככל יכולתם למקד את הדיון הציבורי בנושאים הכלכליים חברתיים לתקופה ארוכה ככל האפשר. עד כה לא כל כך הצליחו, אבל בהשפעת העיתוי של תחולת הגזירות והחשש הציבורי אולי יצליחו יותר. רק שהשלטון לא ישלוף איזה "מצב חירום בטחוני".

  1. שמעון
    28 בדצמבר 2012 ב- 23:42

    אם שלי הייתה נשארת עם התפיסה המדינית המסורתית של מפלגת העבודה בנוגע לשלום ולשטחים, אז אולי, המצע החברתי/כלכלי שלה היה מושך קולות. לצערי, לשלי נדמה שכל החוכמה נמצאת אצלה, והיא סוחבת את מפלגת העבודה, בתחום המדיני, אפילו ימינה לציפי לבני ויאיר לפיד, (כמעט תואמת ביבי). אין פלא שאיבדה לאחרונה 4 מנדטים לטובת "התנועה" ו"יש עתיד"

  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: