שידורי "רשת" ו"קשת" – לכו "קיבינימט"

זכייני ערוץ 2 לא יגידו זאת, אבל אם ההסדר עם ערוץ 10 לא יאושר או ביצועו יידחה הם יהיו מרוצים. יהיה להם פחות מתחרה. בכל מקרה אחרי שרכבו על גב המשבר בערוץ 10 הם מקבלים הכרה ממשלתית שאכן יש צורך לדון בהקלות שהם מבקשים. יש לקוות שהניסיון לטרפד את הסדר ערוץ 10 לא יצליח.


זכייניות ערוץ2 קשת ורשתמחר (יום ה' 20.12.2012) אמורה הכנסת לדון בהסדר שגיבשה הממשלה עם ערוץ 10 ולאשר את הוראות החוק הדרושות על מנת לעגן את ההסכם בחקיקה כמתחייב.

אם באמת יאושר ההסכם וייקבעו הוראות החוק הדרושות על מנת לתת לכך תוקף , יתאפשר המשך פעולתו של הערוץ שיקבל רישיון הפעלה, לאחר שתוקף רישיון השידור שלו יפוג בסוף 2012. רשיון השידור החדש יהיה מוגבל לשנתיים בלבד. אפשר יהיה להאריכו, אם הממשלה תסכים לכך ואם לא יתעוררו מכשולים . לך תדע עכשיו מה יהיה.

כפי שזה נראה עכשיו, כנראה שההסדר שהושג עם ערוץ 10 יאושר והחשכת המסך תימנע. אולם על פי התנהלות הממשלה עד כה , במקרה זה ראש הממשלה , הדבר כלל לא בטוח. קיימת אפשרות, לא בלתי סבירה, שהדיון יידחה. ברגע האחרון יכול לצוץ איזה סעיף כזה או אחר, וכל העסק ייתקע. התוצאה תהייה שעד סוף החודש לא יושלם ההליך וערוץ 10 , שתוקף רישיון השידור שלו יפוג בסוף 2012 יסגור את שעריו.

איך התגלגלו הדברים שגורל ערוץ טלוויזיה בישראל תלוי ועומד על השאלה אם יאושר הסכם שסוכם בינו לבין הממשלה ? התשובה ברורה . כי הערוץ הזה "מקפיץ את הפיוזים" לביבי ועוד יותר לשרה אשתו. במספר תחקירים ששודרו שם, הוצגו ראש הממשלה ורעייתו באופן בלתי מחמיא בעליל. אם כתוצאה מכך השניים "הוציאו חוזה" לחיסולו של הערוץ לא ברור ואין גם ראיות, אבל ההתנהלות בשטח מובילה למסקנה מסוג זה.

אלא שזה לא כל כך פשוט. התחילה מערכת לחצים ומחאות, ובעל הון אחד,דווקא מידידי ראש הממשלה בעבר, הסכים להתחייב להזרים כספים לערוץ ולסלק את חובותיו לממשלה, אם יתנו לו להמשיך ולשדר. אבל הדרך לא אצה לראש הממשלה , עד שבימים האחרונים הוא כנראה הבין שאם ימשיך "לתקוע מקלות", הנזק האלקטורלי שייגרם לו, ואנחנו הרי בקופת בחירות, יהיה רב יותר מאשר הסיפוק שיפיק מסגירת הערוץ "הסורר".

בנקודת זמן זו קפצו זכייני ערוץ 2 למהלך שיכול לספק לראש הממשלה עילה שלא לסיים את הליכי האישור, שערוץ 10 נזקק להם לשם המשך פעילותו.

הזכיינים – חברות "קשת" ו"רשת" העלו את הטענה,הנכונה לעצמה כי מצבם הכלכלי הורע לעומת שנות הרווחים שלהם בטלוויזיה המסחרית. מכיוון שהם עתה "בקשיים תזרימיים", הם מבקשים הקלות במחויבויות התשלום שלהם לממשלה.

"גם ערוץ 10 קיבל הקלות ", הם טוענים, "גם אנחנו רוצים ועכשיו. אם לא נקבל ממש במקביל לערוץ 10 לא נוכל להחזיק מעמד. נצטרך לקצץ בשידורים. הנה כבר עכשיו אנחנו מבטלים תכניות אקטואליה. כי צריך לקצץ בהוצאות . "

הזכיינים אינם מתייחסים לשאלה האם התחלקו ברווחים שהיו להם עם הציבור, שעכשיו הם דורשים הקלות ממנו.הם אינם מוכנים לקצץ בתכניות הריאליטי המטופשות והרדודות המציפות את המסך שלהם במקום הורדת תכניות האקטואליה –הכל הם מטילים על כתפי הממשלה. זה הכי נוח.

מבחינה מסוימת זה דווקא עיתוי נוח לראש הממשלה – עכשיו הוא יכול להורות לפקידיו לעצור את הליכי האישור לערוץ 10, בטענה כי צריך לגבש "חבילה כוללת" להסדרת מעמד השידור המסחרי בטלוויזיה ולבדוק גם מתן הקלות לזכייניות ערוץ2.

תהייה זו גם תשובה נאותה לבג"צ האמור לדון בעתירה לחייב את ראש הממשלה להסביר מדוע אינו פועל לאישור ההסדר עם ערוץ 10, שגובש עם גורמי מקצוע , היועץ המשפטי לממשלה ושרי האוצר והתקשורת, ודוחף בכך לסגירתו. כמובן שבאותה הזדמנות , ועל מנת להסיר את הבג"צ מגב השלטון, אפשר יהיה להציג לו תקנות ביניים המאשרת את המשך שידורים עד לאחר הבחירות ולטעון שבתקופה זו גם יגובשו עמדות בקשר לתביעות זכייני ערוץ 2.

התוצאה – ערוץ 10 אם יבחר להמשיך לשדר, ישוב ויהיה תלוי ברצונה הטוב של הממשלה/ראש הממשלה . הוא יידע כי אם יסטה מהשורה ולא ירקד לפי חליל הממשלה – דינו נחרץ. אפשר גם שבעלי השליטה בערוץ יחליטו שנמאס להם ויחשיכו את המסך. אבל תשובת הממשלה ( ביבי) תהייה שהשלטון דווקא אפשר את המשך השידור .

וערוץ 2 – הם לא יגידו את זה אבל יהיו מרוצים. דרישותיהם סיפקו תירוץ לממשלה "לתקוע" שוב את ערוץ 10, ואם ייסגר בסופו של דבר, זה ייטיב איתם. יותר טוב להם בלי מתחרה. חוץ מזה, בין אם יאושר ההסדר עם ערוץ 10 בין אם לאו, הם,זכייני ערוץ 2 מקבלים הכרה ממשלתית שאכן יש צורך לדון בהקלות שהם מבקשים.

הקלות = כסף לטייקונים, בעלי השליטה.

והמידע העצמאי לציבור, כן זה שאינו תלוי בממשלה? כן נכון זו בעיה.

אז "רשת ו"קשת" לכו קיבינימט ואל תטרפדו את ערוץ 10.

תגובה אחת בנושא “שידורי "רשת" ו"קשת" – לכו "קיבינימט"”

  1. לו באמת הם היו רוצים לחסוך הם היו מורידים תוכניות יקרות דוגמת המירוץ למיליון ששם מצלמים בחו"ל כמו כן הם קנו את X פקטור מסיבה לא ברורה שכן בחו"ל הרייטינג של התוכנית הזו בירידה.
    החדשות הן זולות בין כה וכה הם מעסיקים את המגישים ויש להם אולפנים. צילומי חוץ תלבושות ואביזרים הם יקרים כלומר ערוץ 2 עושה דווקא.
    למי שזוכר בהתחלה החדשות של ערוץ 2 היו חצי שעה לכן כולם עברו מהחדשות הארוכות של ערוץ 1 לחדשות בערוץ 2, כאשר הם ראו שהם נצחו הם האריכו את החדשות כדי שיוכלו להוסיף עוד שני מקבצי פרסומות. האייטמים האחרונים בחדשות לרוב הם יחסי ציבור, פרומואים או סתם רכילות
    אז למעשה ברוך שפטרנו מעונשו של זה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: