ראשי > אקטואליה > מבצע 'עמוד ענן": הבכיר היחיד שאין לו מה להפסיד

מבצע 'עמוד ענן": הבכיר היחיד שאין לו מה להפסיד


יש מגעים להפסקת אש, לא בטוח שיעלו יפה. יתכן וישראל תיגרר למבצע קרקעי והפעולה תסתבך.

מבלי להיכנס עכשיו לדיון אם היה מקום במבצע או לא, ואבנר עפרת צודק ברשימתו האחרונה, (אף שכנראה לא היה מנוס מתגובה צבאית חריפה נוכח ההדרדרות במצב הביטחון בדרום.) מבלי קשר לכך אפשר לומר :

לא יעזור – אי אפשר לנתק את "עמוד ענן" מההשלכות הפוליטיות. גם אם לא הייתה כוונה, הרי ברור כי יש לפעילות השלכות כאלה אפילו חשובות.

נתניהו יודע היטב כי כל הסתבכות יכולה לגרום לו ולמפלגתו נזק גדול בבחירות. אם יצא בלי לעלות על "מוקש" הצלחתו מובטחת והוא יבסס עוד יותר את מעמדו.

לראשי מפלגות האופוזיציה – פרט לזהבה גלאון ומר"צ אין בעצם מה לעשות. כרגע הם משמשים כמקהלת מעודדים לנתניהו ו"ליכוד ביתנו". פרט לדברי תשבחות אין להם רצון/יכולת להציג עמדה שונה. כעת "שקט יורים". אם הפעולה לא תיכשל, לפחות לא בטווח קצר, הם יאבדו תמיכה ומצביעים בבחירות.

הבכיר היחיד שאין לו מה להפסיד מתוצאות המבצע הוא מיודענו שר הביטחון אהוד ברק. טרם תחילת המבצע היו הוא ומפלגתו בשפל המדרגה מבחינה פוליטית. חלק גדול מהסקרים המקדימים ניבאו שאפילו לא יצליחו לעבור את אחוז החסימה.

בכל מקרה לרדת לשפל עמוק יותר ממה שברק נמצא בו ערב הפעולה לא ניתן. על כן לברק יש רק מה להרוויח מתוצאות הפעולה.

נתניהו צריך לקוות,להתפלל שלא יהיה צורך ב"וועדת וינוגרד "2 לאחר סיום המבצע. ברק יכול להצטרף כי התפתחות כזו תסתום את הגולל על פעילותו הפוליטית, והוא יוכל להתפנות שוב "לעשות לביתו". (אישית אני מצטרף לתפילה ולתקווה, לא בגלל תמיכה פוליטית, בפירוש לא. פשוט בגלל שאני אזרח במדינה הזו)

 1. 18 בנובמבר 2012 ב- 19:37

  כמות הרקטות המשוגרות אל מרכזי האוכלוסיה נועדו למטרה אחת בלבד – להרוג אזרחים והרבה. כמות עצומה זאת לא נוצרה יש מאין. משהו אסף מתוך כוונה להשתמש.
  כמות הרקטות מצדיקה את הפעולה.
  איני מתכוון לסנגר על אף אחד. אין פה רשע מוחלט אחד.
  הכיבוש הוא כיבוש. אסור היה להתחיל אתו ומוטב לסיימו ובהקדם. הבעיה שאלה שקוראים לסיימו מתעלמים מהפחד הקמאי של אזרחי ישראל. אלה שרק יוצאים כנגד הכיבוש יוצרים משטמה נגד "יפי הנפש". מי שרק יוצא נגד הכיבוש מספק סיבות ותירוצים לאלה שמעוניינים בחימום הגזרה – זו הדרך שלהם למנוע פתרון.
  בקיצור המשך הכיבוש מתאפשר על ידי שני צדדים העויינים זה את זה: המתנחלים שרואים בכיבוש מצווה והסמולנים הרואים בו את ארץ ישראל ואזרחיה. אלה גם אלה מתעלמים מהרוב. אלה גם אלה מצליחים להנציח את הכיבוש על כל צרותיו.
  הגיבור האמיתי בסיפורנו הוא עמיר פרץ. לולא החלטתו היינו כבר בעיצומו של מרחץ דמים. כמות ההרס וההרוגים בצד הישראלי – אם לא הייתה כיפת ברזל – הייתה גורמת לצד הישראלי להגיב במלוא העוצה וחוזר חלילה. אלפי ישראלים ואלפי פלשתינים חבים לעמיר פרץ את חייהם.
  שר הבטחון עמיר פרץ עולה – במבחן התוצאה – באלפי מונים על שר הבטחון הגנרל האסטרטגי אהוד ברק. אני מאמין שעם ישראל רואה ומבין.

 2. nachum
  19 בנובמבר 2012 ב- 10:02

  באוגוסט 2006 – שר הביטחון עמיר פרץ, סיכם שכיפת ברזל הוא "הפרויקט החשוב ביותר כרגע ועל כן יש לשקול להגדיר את תוכנית הפיתוח כ'תוכנית חירום' ולזרזה ככל האפשר".

 3. 19 בנובמבר 2012 ב- 22:06

  לפני מבצע עמוד ענן, הגביר החמאס במידה ניכרת מאד את מספר הטילים שהוא ירה על ישראל. נוסף לכך, החמאס לא הסתתר מאחורי אירגונים אחרים, זוטרים, והודיע והודה שהוא יורה את הטילים על ישראל.
  התנהגותו של החמאס הראתה בבירור שהוא מגרה את ישראל לפעול והוא מעוניין בפעולה אלימה. אז צה"ל יצא למערכה, שראשיתה בסיכולו של ג'עברי. ההמשך ידוע.
  אותי, עדיין מטרידה ההתחלה. מה מטרתו של החמאס בחימום הגיזרה.
  כל עוד לא נדע את הסיבה לכך, לא נוכל למצוא פתרון אמיתי לבעיה.
  הפתרון לשאלת התנהגותו זו של החמאס, עשויה לפתור את השאלה אם אנחנו צריכים להיכנס לעזה בכוח קרקעי או אנחנו צריכים "לרדת על הברכיים" כאמרתו השחצנית של אהוד ברק לחמאס.

 4. מנחם רבוי
  20 בנובמבר 2012 ב- 10:21

  צודק. קרוב לודאי שהתשובה לשאלה תהיה בפרטי ההסכמה על הפסקת אש, ובאילו תנאים יסכים החמאס לקבלה.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: