שר האוצר מדבר, מסביר אבל לא עונה

שר האוצר ויו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת התגייסו לשכנע את הציבור שהגזירות הכלכליות החדשות הן הכרח בלתי יגונה. אם לא יוטלו יתרחש אסון כלכלי. לצורך זה התייצבו בערוצי הטלוויזיה על מנת להשיב לשאלות. הם דיברו אבל לא ענו לשאלות


אנשי ההסברה ו"הספינים" של הממשלה חשבו נכון. חייבים לשכנע את הציבור שהגזירות הכלכליות שממשלת נתניהו עומדת להחליט עליהן , הן הכרח בלתי יגונה. שמדובר בהחלטות שאין מנוס מהן. אם לא תתקבלנה – יהיה יותר גרוע.

על כן חשוב שבמהדורות סוף השבוע בטלוויזיה (27.7.2012) ישב נציג הממשלה ויסביר עד כמה מנהיגנו עומדים לקבל החלטות אמיצות שיגנו על כל אחד מאתנו מפני התמוטטות וקטסטרופה כלכלית.

על כן שיגרו לערוץ 2 – שלו אחוזי הצפייה הגבוהים ביותר – את שר האוצר שטייניץ , ולערוץ 1 ששידוריו ייהנו גם כן מצפייה מכובדת לרגל העברת אירועי האולימפיאדה את יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ שמה הכהן.

נתניהו עצמו בחר שלא להופיע. למה לעמוד בפני הצורך לענות לשאלות קשות. שר האוצר חייב להופיע זה הרי בתחום שלו, ויו"ר ועדת הכלכלה – איזה ח"כ ידחה דקות מסך? ועוד הזדמנות להגן על מדיניותו של ראש הממשלה?

מצוידים בתדריכי יועצי תקשורת מיומנים, או כאלה הסבורים שהם מביני דבר, התייצבו השניים, איש איש באולפן שיועד לו, על מנת להשיב ולהסביר . הם דיברו אבל לא כל כך השיבו .

ברשותו של הח"כ יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת נתמקד בהסבריו של שר האוצר.

למרבה הצער, לא למרבה ההפתעה, האיש דיבר ודיבר ולא ענה לשאלות האמיתיות שהוצגו לו. הוא חזר על האמירות השדופות שאם לא יוטלו הגזירות נגיע למצב הקטסטרופלי של יוון או זה של ספרד, שחייבים לסגור ולכסות את הגרעון הגדול בתקציב, ומדובר בהחלטות של מנהיגות אמיצה.

מי הביא אותנו למצב הנוכחי? מדיניות ממשלת ביבי ששטייניץ חבר בה? שר האוצר לא משיב ישירות וחוזר לדבר על המשבר העולמי. מדוע הגזירות על מעמד הביניים ולא על העשירונים העליונים? תמים מי שמצפה לתשובה. (הרי הטילו מס עשירים לא מספיק? אבל שיעור המס הוא כזה שלא יזיז. להם– על כך אין תשובה) מדוע מעלים מס הכנסה למעמד הביניים ולא מעלים את מס החברות שהורד לפני כמה שנים, למה מס החברות הוא 25% מהנמוכים בעולם ולא למשל 35%? זאת על מנת להקטין את נטל הגזירות על הציבור הרחב, כאן יש תשובה – "חייבים להגן על הסקטור העסקי". נו באמת – ועלינו על כלל הציבור לא צריך להגן?

וכך נמשך הראיון כשהשר אינו משיב לשאלות נקודתיות ומדגיש כי קודם כל צריך לראות את התמונה הכללית . הוא חוזר בעצת "המבינים," לדבר על מה שהוא רוצה ,בלי קשר לשאלות , בסוף הציבור "יאכל" את זה.

באותה צורה לא ענה לשאלות גם יו"ר ועדת הכלכלה. כשלחצו עליו "ברח" לתשובה כגון- לא על כל הצעדים יש הסכמה. בדיונים ניאבק נגד מה שאנחנו לא מסכימים לו. על מה תיאבק ומה תרצה לשנות? זה לא לטלוויזיה.

אז יש לי חדשות למסבירים מטעם למיניהם – הציבור לא קונה את ההסברים. הוא רואה גם רואה את התמונה הכוללת. הוא גם מבין על מה מוציאים את הכספים שעכשיו באים לדרוש ממנו. ההוצאות הללו מתאפיינות בבזבזנות ומשקפות כניעה לבעלי אינטרסים רבים ומגוונים. לא נכון שאין כסף לכסות את הגירעון. אבל יותר נח להכניס את היד לכיס של האזרח על מנת להשיג את המטרה…

נכון שלא חידשתי דבר?

פורסם גם ב"עבודה שחורה"

עדכון:

הדברים עד כאן נכתבו במוצ"ש (28.07.2012) ומסיבות שונות לא היה סיפק בידי להעלותם לרשת. הבוקר (30.07.2012) שוב חזר שר האוצר להסביר. הפעם ברדיו . כנראה הבין שדבריו בראיון הטלוויזיה לא שכנעו , יש מי שיחשוב שרק הוסיפו שמן למדורת הכעס של הציבור. הפעם התייצב השר לראיון בתכנית הרדיו "סדר יום" מול קרן נויבך ועודד שחר. הם רצו לקבל תשובות. רצו מאוד. הם שאלו שאלות מתבקשות , והשר אמר שישיב לשאלות. אבל, כך חזר ואמר, קודם שישיב הוא רוצה להדגיש ש…. ועוד פעם חזר לספר על יוון וספרד ועל מה שצפוי לנו אם לא … ועל הישגי הממשלה ומנהיגותה האמיצה. כשניסו המראיינים לחזור ולבקש תשובה לשאלותיהם, נעלב השר. "תנו לי להשיב" חזר ואמר וחזר להרצאתו. ומה יעשו המראיינים, עובדי רשות הציבור ? יפסיקו אותו פעם נוספת? יאמרו משהו בסגנון אדוני השר אתה לא משיב לשאלות? אין מצב. אם יעשו זאת תדאג הנהלת רות השידור "לאזן אותם".

כשהכריזה נויבך בפתיחת התכנית כי תקיים ראיון עם שר האוצר חשבתי כי חשוב לעדכן את הרשומה טרם העלאתה לרשת, שהרי השר יציג בראיון הסברים של ממש לצעדי הגזירות שיוזמת הממשלה. מתברר כי הייתה זו תקוות שווא.

לא היה טעם, כבוד השר לספר שוב על יוון וספרד, כמה הם כאלה ולעומתם כמה ממשלתנו אמיצה ונבונה. לא מספיק לומר שאתה אישית חשבת שיש לקצץ בתקציב הוצאות מערכת הביטחון, אבל הממשלה החליטה אחרת וזו זכותה. לא מספיק לומר כי הצעדים הנכחיים כוללים גם הכבדה על בעלי היכולת כי אנחנו יודעים שהם כלל לא ירגישו בהכבדה זו. הם יכולים לתת יותר. הרבה יותר. לא מספיק למנות הקלות למעמד הבינוני שהממשלה החליטה עליהם בעקבות המחאה החברתית. אנחנו יודעים כי עכשיו כל ההקלות הנ"ל תמחקנה בעקבות הגזירות החדשות ויותר מכך. אז רק יוון וספרד?

שוב לא חידשתי דבר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: