ראשי > אקטואליה > לא אחתום על העצומה הזאת

לא אחתום על העצומה הזאת


מישהי בעלת דעה ויוזמה החליטה לצאת להגנת הפרקליטות נוכח הביקורת הציבורית שספגה בעקבות הכרעת הדין במשפטו של אהוד אולמרט וזיכויו בשני סעיפים מרכזיים מבין שלשת סעיפי האישום כנגדו בכתב האישום. ואני החלטתי שלא. לא אחתום על העצומה הזו. 

כל משתמש ממוצע בתכנת מייל מכיר את התופעה. לתיבת המייל האישית מגיעות הודעות שונות, רובן מאנשים שאיכשהו מוכרים למשתמש שלנו. לפעמים אלה ממש חברים או מכרים, ולעיתים די קרובות הם מכרים של חברים מיד בשנייה או שלישית.

ההודעות הללו מפרסות על פני תחומים רבים, לעיתים יש בהן עניין. לפעמים זו דרך יעילה ל"הרים" מאבק ציבורי, לגייס תמיכה או להתגייס להגשת עזרה דחופה. פעמים הרבה זו דרך להעביר הודעות משעשעות, קטעי נוסטלגיה, והמלצות שונות. לא פעם "נדחפים" למערכת גם גורמים מסחריים אינטרסנטים המנסים לשווק מרכולתם בצורות שונות.

התופעה המוכרת אינה בהכרח שלילית. יש גם דרכים לחסות גורמים המנסים לנצל למטרות מסחריות את הרשת ומאגרי תיבות המייל שהם מגיעים אליהן לעיתים גם באופן בלתי חוקי.

במסגרת התופעה המתוארת – נחתה בתיבת המייל שלי הודעה/בקשה. לא הייתה זו הודעה מסחרית, גם לא הודעה המכונה "דואר זבל", שולחיה ומכותביה חלקם מוכרים לי ,אפילו היטב , וחלקם קרוב לודאי מוכרים למי מהמכותבים המוכרים לי. כלומר – יש כאן מעין "דואר שרשרת " המתגלגל להערכתי כבר כמה ימים ברשת.

מישהי בעלת דעה ויוזמה החליטה לצאת להגנת הפרקליטות נוכח הביקורת הציבורית שספגה בעקבות הכרעת הדין במשפטו של אהוד אולמרט וזיכויו בשני סעיפים מרכזיים מבין שלשת סעיפי האישום כנגדו בכתב האישום.

כך נאמר בעצומה:

"אנו החתומים מבקשים להביע את תמיכתנו בפרקליטות המדינה ולחזקה לנוכח ציד המכשפות שמתנהל כנגדה.
אנו מגנים את אוירת ה"עליהום" שיצרו גופים אינטרסנטיים נגד פרקליט המדינה לדור, וקוראים לו ולעובדיו שלא להרתע מהגשת ערעור אם הם סבורים שיש לעשות כן על פי אמות הצדק, המשפט והשוויון"

{היעד הוצג בעצומה היה להגיע ל -50.000 חותמים. בינתיים ישנן עשרות בודדות של חתימות 36 – בעת הכנת רשימה זו)

דרך הפעולה שנקטה בה בעלת היוזמה היא לנסח עצומה ציבורית ולהפיצה בין כל ידידה ומכריה שיש להם כתובת מייל ולבקשם להיכנס לאתר בו מופיעה הפטיציה הזו ולצרף חתימתם. ככל שירבו החותמים כך יהיה ברור שלמרות הביקורת והקריאה כנגד הפרקליטות להסיק מסקנות מהכישלון שספגה ,לכאורה, בהכרעת הדין – שהיא, הפרקליטות נהנית מגיבוי ציבורי.

במייל שהופץ לרשימת כתובות ראשונית התבקשו המקבלים מלבד חתימה על העצומה להפיץ את הקריאה בין כל חבריהם ומכריהם.

הקריאה הזו הגיעה אלי בסבב השני או השלישי – ואני החלטתי שלא. לא אחתום על העצומה הזו.

קוראי הרשימות באתר זה לבטח יודעים עמדתי בנושא . בכל זאת אבהיר: אהוד אולמרט אינו צדיק . בכלל לא. בהכרעת הדין במשפטו ,חרף הזיכויים נמתחת ביקורת קשה על התנהלותו (אף שלדעת השופטים לא הגיעה לכלל הרשעה) בודאי שיש ביקורת על התנהלות בנושא שבו הורשע.

החלטת הפרקליטות להגיש את כתבי האישום – הייתה מוצדקת. יש לשבח אותה על כך. התוצאה המשפטית לא צריכה להרתיע, וגם לא נמצאת בה מילת ביקורת אחת בנושא.

הביקורת היא על הפרקליט המדינה שניהל את מהלכי התביעה והחליט עוד בטרם הסתיימה החקירה ובטרם החלטה על הגשת כתב אישום ליזום עדות מוקדמת של עד בפני בית המשפט ובפתיחת הליך מוקדם זה גרם במישרין או בעקיפין לסילוק ראש ממשלה מתפקידו. כל זאת כאמור אף טרם קבלת החלטה אם יש לתביעה מספיק ראיות להעמדה לדין.

אין זו הפעם הראשונה שפרקליט המדינה נכרך בהחלטות מעין אלה. גם לאחר הכרעת הדין הוא מתעקש שלא נעשתה שום טעות, ואף מנסה להתנער מהטענה שפעולתו בנושא זה (ההחלטה ליזום הלךי של עדות מוקדמת) הביאו לסילוק ראש ממשלה בטרם עת מתפקידו – הוא מגלגל את הכדור למערכת הפוליטית. נו באמת…

חוסר הנכונות להודות בטעות, גם אם ההחלטה בסופו של דבר להגיש כתב אישום הייתה נכונה, וסדרה של הסתבכויות מצד בעל תפקיד בכיר היא זו העומדת בבסיס הביקורת.

אין שום צורך בעצומה הנותנת גיבוי לפרקליטות ולפרקליט המדינה. יש להפריד: גיבוי לפרקליטות כן. בצידו של גיבוי זה תביעה מפרקליט המדינה לקחת אחריות על החלטותיו, להעביר את סמכות ההחלטה אם להגיש ערעור על הכרעת הדין לפרקליט אחר, יש רבים וטובים בפרקליטות, ולזרז הקמת גוף ביקורת חיצוני על הפרקליטות שיבדוק גם תלונות של אזרחים.

מסיבות אלה – לא אחתום על העצומה שנזקה רב מתועלתה.

 1. צביקה ארצי
  20 ביולי 2012 ב- 13:19

  אין צורך לחתום על עצומה מסוג זה מסיבה מאוד פשוטה. אין צורך.
  זה שיש מי שהיה רוצה שלדור יילך עוד לא מצדיקה בניית חומת מגן.
  זה שלדור העומד בראש הפרקליטות "כשל" בהרשעות אינה סיבה שלא לצאת להגנתו.
  בקיצור כדאי לשמור ערנות אזרחית. חובה להגיב כאשר באמת צריך. בשאר הזמן להתנהג כאזרחים מעורים.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: