ראשי > אקטואליה > לא אשם – not guilty

לא אשם – not guilty


 לקיחת אחריות ונשיאה בה אינה מקובלת בישראל. לא בדרגים הבכירים ולא בדרגים האחרים. זה תמיד – אני לא אשם. זו השיטה. השר אלי ישי דורש בתגובה לדוח המבקר דיון דחוף בממשלה.. וגייס לעזרת חוסר אשמתו, בשכר מלא, שופט בדימוס. השר יובל שטייניץ קבע שהדו"ח הזוי, וגייס לעזרת חוסר אשמתו 20 כלכלנים בכירים, רובם אנשי האוצר בעבר.  ועוד האם יימצא האחראי בין השוטרים או הפקחים ששבר ביום שישי את ידה של דפני ליף ומנע ממנה טיפול רפואי ? לא אשם כבר אמרנו?

"המבקר פיספס" , "המבקר טעה", "הדו"ח הזוי", אלה מקצת הכינויים שהוטחו במבקר המדינה עם פרסום דו"ח הביקורת שלו על הדליקה ואסון הכרמל שגררה. המבוקרים אצלנו לא "לוקחים אחריות", גם לא מסיקים מסקנות. ודאי שלא בתחום האישי. בתחום הארגוני הם לוקחים מה שקל ונח להם וממסמסים את השאר.

ההתנהגות הזו אינה אפיינית לתגובות על דו"ח אסון הכרמל. אבל לגבי זה האחרון היא חזקה יותר וחוצפנית יותר.

לקיחת אחריות ונשיאה בה אינה מקובלת בישראל. לא בדרגים הבכירים ולא בדרגים האחרים. זה תמיד – אני לא אשם. זו השיטה. אני לא אשם המצב הזה קיים שנים. אני לא אשם זה הוא, והוא והוא. אני לא.

"המבקר עשה עבודה יסודית, עבודת קודש, הפך כל אבן והגיש דו"ח קשה ומצמרר" – כך תיארו כל המגיבים, הפרשנים וגם חלק גדול מהמבוקרים את הד"וח הזה. אבל לשאת באחריות? מה פתאום.

השר אלי ישי דורש בתגובה דיון דחוף בממשלה.. וגייס לעזרת חוסר אשמתו, בשכר מלא, שופט בדימוס. השר יובל שטייניץ קבע שהדו"ח הזוי, וגייס לעזרת חוסר אשמתו 20 כלכלנים בכירים, רובם אנשי האוצר בעבר. ראש הממשלה מצידו מודיע באמצעות דובריו כי אין הוא מכוון להעביר מי מהשרים מתפקידו. יתר השרים שותקים .בלעו את לשונם. וביטאון ש"ס מחרף ומגדף את המבקר.

מן הראוי להפנות תשומת לב הקוראים רשימה זו לשני מאמרי דעה שהתפרסמו השבוע בעתון "הארץ" . האחד מאת עורך העתון אלוף בן המתייחס לאחריותו של השר אלי ישי, השני מאת הפרשן הפוליטי של ערוץ עשר רביב דרוקר , המתייחס לאחריותו של השר אלי ישי.

חלק, אולי חלק גדול, מקוראי רשימה זו אינם רואים את העיתון הזה. מעת לעת יש עליו גם ביקורות חלקן בהחלט מוצדקות. אבל אין מה להוסיף אחרי קריאת שתי רשימות אלה.

הקישורים:

למה ישי צריך להתפטר מאת אלוף בן

גם שטייניץ אחראי לאסון הכרמל מאת רביב דרוקר

אגב, זה האחרון, דרוקר , צריך להיזהר בדבריו,  גם הוא עלול "להתקצץ" מערוץ 10 תחת מטריית ההתייעלות והחיסכון כמו שקרה לכל קודמיו המעורבים בפרשת התחקיר על שלדון אדלסון.

עוד הערה לסיום:

בסוף השבוע פזרו המשטרה ופקחי עיריית ת"א באלימות ובכח פעילים ומפגינים שבאו לשד' רוטשילד בת"א על מנת לחדש את "המחאה החברתית" . 12 פעילים נעצרו, חלקם הוכו , אח"כ שוחררו בתנאים מגבילים. בין המוכים והעצורים גם דפני ליף ממנהיגי המחאה אשתקד. במהלך פעילות השוטרים והפקחים שבר אחד מהם או יותר מאחד את ידה של דפני. לטענת פרקליטתה נמנעה ממנה עזרה רפואית למרות תחינותיה ובקשת עורכת דינה- משך שעות . רק אחרי שיצאה ממעצר הובאה לחדר המין וקיבלה עזרה.

תגובת המשטרה והעירייה : להפגנה לא היה אישור (לפעילים טענה שונה) הם  – המפגינים – הפעילו כח ירקו וקללו לכן היה צורך בהפעלת כח.

מבלי להיכנס כאן לויכוח איזה כוח הופעל כאן ,כח סביר או אלימות קשה עולה שאלה- מי החליט למנוע עזרה רפואית מדפני, האם מישהו ייקח אחריות ויישא בה. אסתכן ואשיב: אף אחד לא .

אולי המשטרה תודיע על בדיקה שלא תמצא אחראים ובודאי לא תסיק נגדם מסקנות. החבלות נגרמו מן הסתם בגלל מזג האוויר. אין אחראים לעניין . ובכלל המפגינים האלה, השמאלנים האלה ,הפרובוקטורים האלה- צריך ללמד אותם לקח.

למדנו את הלקח – לכן נשלם בשמחה עוד מיסים והיטלים, ונברך את הממשלה על נפלאותיה.

 1. נפתלי גוטמן
  23 ביוני 2012 ב- 18:29

  ניתן גם להזכיר את כתב ההגנה על שטייניץ של ארי שביט שהוא מעין גרופי של נתניהו ושות'

 2. צביקה ארצי
  23 ביוני 2012 ב- 21:40

  לצערי אין פה כבר עניין לא של ימין ולא של שמאל. מדובר בסימנים ברורים של קריסת מערכות טוטלית.
  מדינת "כאילו כזה" בהתגלמותה.
  גם הציבור כבר לא לוקח אחריות על תוצאות מעשיו. מי הוא השלטון שמפשל? זה אותו השלטון שנבחר על ידי אותו הציבור המיילל כבר ביום שאחרי הבחירות.

 3. צביקה פלדמן
  24 ביוני 2012 ב- 10:40

  מבלי להתייחס להיבט ההאשמות האישיות ואי לקיחת אחריות אישית ע"י פלוני או אלמוני מה שמדאיג הרבה יותר היא העובדה שאין הסקת מסקנות והפקת לקחים במערכות עליהן מתבצעת הביקורת. ממשיכה שיטת ה"סמוך" וה"יהיה בסדר".זה יותר חשוב וקריטי מעריפה של ראש זה או אחר. מה שמעניין את התקשורת והציבור זה ההבטים הפרסונליים . בארה"ב כבר התבגרו מזמן : אף אחד אינו מתפטר (אלא אם כן מדובר בארוע פלילי) אך מפיקים לקחים מערכתיים.

  • צביקה ארצי
   25 ביוני 2012 ב- 21:50

   לא מדוייק לומר שבארה"ב אף אחד לא מתפטר. בארץ הפוליטיקל קורקט פשוט מודיעים שהנשיא קיבל את בקשתו של פלוני לפרוש מתפקידו או לחילופין מודיעים שהנשיא ביצע חילופים.
   אם הם היו מפיקים לקחים מערכתיים לא היו שוקעים פעם אחר פעם באיזו ביצה חדשה. החל בויאטנאם והמשך בעירק ואפגניסטן.
   לא כדאי לפזול לצדדים. כדאי להסתכל במראה שלנו. כל אחד ואחת מאתנו חייב להפיק לקחים ולא להחליף מנהיג שפישל במנהיד שכבר הוכיח שאינו ראוי. איני מדבר על עריפת ראשים אלא על החובה למנוע ממי שפישל להמשיך ולפשל ועוד על חשבוננו

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: