ראשי > אקטואליה > להציל את נעם שליט

להציל את נעם שליט


האם המפגש שיזם "ידיעות אחרונות בין אסתר פולארד לנעם שליט היה יותר מתרגיל שיווקי בעטיפת כחול לבן? האם ניתן לנתק את החשיפה לה זכה בעקבות המפגש שליט האב, ממסע הבחירות שלו בפריימריז של "העבודה"?

נעם שליט מהישוב הקהילתי מצפה הילה הוא מהנדס במקצועו . נעם שליט נמצא בימים אלה בעיצומה של מערכת בחירות במסגרת הפריימריז (בחירות מקדימות) האמורות להתקיים במפלגת העבודה. בפריימריז אלה יקבע מיקומם של מועמדי המפלגה בבחירות לכנסת .

נעם שליט מתמודד בפריימריז כי הוא רוצה להיות חבר כנסת, כך הודיע. על מנת להשיג מטרה זו הוא "רץ" בפריימריז כדי להיבחר לרשימת המועמדים כאמור, ובמקום גבוה (מקום ראלי).

נעם שליט התפרסם במקומותינו ,שלא בטובתו ובטובת משפחתו, כי הוא אביו של גלעד שליט, שנחטף לפני יותר מחמש שנים לעזה ע"י החמאס, שם הוחזק בכלא כבן ערובה משך כחמש שנים. לאחרונה שוחרר.

נעם שליט ורעייתו אביבה ניהלו משך השנים, בהן הוחזק בנם בכלא, מסע ציבורי לקידום שחרורו של גלעד. הם זכו לאהדה ותמיכה ציבורית רחבה . כלי התקשורת בישראל התגייסו למטרת קידום השחרור, גם אם הדבר היה כרוך בניהול מו"מ עם החמאס, שהממשלה הודיעה כי לא תקיים, גם אם מחיר השחרור היה גבוה . בציבור התנהל ויכוח לא פשוט: האם נכון לשלם את המחיר ולהסתכן בגל פיגועים בעתיד שיגרור קרבנות ישראליים. אבל גם אלה שהתנגדו ראו בשחרור גלעד מטרה שיש לחתור אליה.

משפחת שליט זכתה לאהדה ציבורית רחבה. הישראלים חיבקו אותם. כולם זוכרים את התמונות וההתרגשות בבוא השחרור.

יונתן פולארד, יהודי אמריקאי, שהורשע בארה"ב בריגול לטובת ישראל נדון למאסר עולם. הוא יושב בכלא האמריקני כבר 27 שנה. צריך לשחרר אותו. מספיק סבל. מתנהל בארץ מסע למען שחרורו. עד כה ללא הצלחה.

באחרונה התערער שוב והורע מאד מצב בריאותו. המסע הציבורי למען שחרורו קיבל תאוצה. 

"ידיעות אחרונות", עיתון חזק ונפוץ, מנהל מאבק איתנים לשמירת בכורתו בשוק התקשורת המודפסת בישראל. מחפש רייטינג בכל מחיר. לקראת החג השני של פסח חג החירות , החל בסוף השבוע, גילה העיתון "מנוף רייטינג". (לטעמם של עורכיו). הוא יזם מפגש בין שני הלוחמים למען פדיון השבויים. הוא יזם מפגש בין אסתר פולארד, רעייתו של יונתן ובין נעם שליט , אביו של גלעד. אסתר מובילה כבר שנים את המסע הציבורי למען שחרורו מהכלא של יונתן. נעם עשה זאת משך שנים למען בנו גלעד. שניהם נהנים מסימפטיה ואהדה ציבורית.

אבל אסתר פולארד לא "רצה" לכנסת. נעם שליט רץ .

אין באמור טענה כנגד גב' פולארד. זכותה וחובתה לנהל מאבק בכל האמצעים החוקיים למען שחרור בעלה מהכלא. אין באמור גם טענה כלפי נעם שליט האב. זכותו להביע הזדהות.

אבל יש גם יש טענה לעורכי ידיעות. הם הפיקו מפגש זול ופתטי, שאינו מועיל לאיש, אפילו לא לתפוצת העיתון. הם אמנם יזמו מפגש בו אמרה אסתר לנעם כי תמיד התפללה לשחרורו של גלעד ונעם מצדו הבהיר כי הוא תומך במאבק לשחרור יונתן ונתן גם עצות להמשך (תוכן העצות לא פורט). לצורך העניין גייס העיתון שני כתבים שידווחו, צלם ואת הכותרת הראשית שלו היום (11.4.2012), תוך הבטחה שכתבה בנושא תפורסם בגיליון ערב החג.

אז מה היה לנו חוץ מתמונה וכותרת? היה מאמץ לשווק את העיתון במעטפת כחול לבן פטריוטי.

ונעם שליט? האם החשיפה שזכה לה מנותקת ממסע הבחירות הפוליטי שלו? בכלל לא בטוח. הוא עצמו כבר אמר שהוא מבקש לא לערב בין המאבק לשחרור בנו, אותו הוביל במסגרת א – פוליטית לחלוטין, לבין שאיפתו להיבחר במסגרת פעילות פוליטית.

אמנם אמר, אך בפועל פעילותו הציבורית המתפרסמת משקפת את ההיפך. הוא אינו מגלה לנו מעבר לאמירות כלליות, את השקפותיו בנושאי ביטחון, חברה, כלכלה, צרכנות, וכיו"ב'. בראיון עמו ששודר לא מכבר בערוץ 10 לא אמר דבר בנושאים אלה אף שהתבקש לכך.

נעם שליט צריך להציג את השקפותיו בפני הציבור . אם הוא נעזר ביועץ תקשורת, מן הראוי שהאחרון ישכנע אותו לעשות כך.

אמנם "ידיעות אחרונות" העניק לשליט האב חשיפה שכל פוליטיקאי מייחל לה. אבל זו הייתה חשיפה מהסוג הלא נכון.

נעם שליט הוא איש טוב, צריך להציל אותו מעצמו.

 1. זרי לפידות
  13 באפריל 2012 ב- 2:21

  מנחם ידידי,

  מסקנתך הסופית נכונה – "איש טוב אבל צריך להצילו מעצמו"…..אבל מה שהקדמת לומר לא כל כך

  רלבנטי בעצם.. זכותו של כל אזרח להציע מועמדותו לבית מחוקקינו, ואמנם ראוי שיפרט המועמד

  את עמדותיו בנושאי חיינו השונים. עד כאן הכל טוב ותקין אבל במקרה של שליט האב יש תחושה

  לא נעימה וניחוח כבד ולא מכובד של ניצול תלאות בנו לקידום קריירה פוליטית. שאביו של גלעד עושה משנים של

  סימפטיה ואהדה ציבורית,

  לו ולבני משפחתו, קרדום לחפור בו.

  ועוד מילה – ידיעות אחרונות הוא רק תת סצינה ב"תיאטרון" הזה. הוא עסק מסחרי שמטרתו

  להגדיל רווחיו בכל מחיר ולפעמים המחיר לא מצדיק את המוצר שמתקבל !

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: