החוצפנים התקפלו


ראשי העיריות החוצפנים שהחליטו לפגוע בתושבים שבחרו בהם, במסגרת מאבקם בממשלה – התקפלו. יותר טוב היה אילו התפטרו – הם ושפע סגניהם – ויתרו על המשכורות, המכוניות, ההטבות והפינוקים ומפנים את המקום לוועדות קרואות או לנבחרים חדשים.

"השביתה הכללית" עליה הכריזו ראשי העיריות בישראל לאחר חזרתם מכמה ימי נופש, חלקם עם משפחותיהם על חשבון הציבור באילת – הסתיימה.

אמנם ראשי המארגנים של השביתה ממרכז השלטון המקומי, הכריזו על הישגים שהשיגו למען התושבים בזכות השביתה, אך למעשה לא השיגו כמעט כלום. הם נאלצו "להתקפל" מפחד זעם התושבים ומחשש שרבים מחבריהם יודיעו כי הם חוזרים בהם מהמהלך ומחזירים את המנגנון העירוני שבתחומם לעבודה מלאה .

לא נעסוק כאן בשאלה מה השיגו ומה לא,  גם לא ניכנס לדיון בנושא המחלוקות הפנימיות בין ראשי העיריות . רשימה זאת מבקשת להצביע על החוצפה ועזות המצח של ראשי העיריות – גם הגדולות – שנתנו ידם למהלך של השבתת כלל השירותים העירוניים' על מנת להגיע להישג בחילוקי הדעות שלהם עם הממשלה. כל זאת על גב התושבים.

ראשי העיריות שכחו כנראה את ההבדל בין נבחרי ציבור לעובדי ציבור. ראש עירייה נבחר לתפקיד. הוא אינו עובד בו הוא משרת בו. זכות השביתה השמורה על פי החוק לעובדים ככלי במאבק למניעת קיפוח, שימור ושיפור תנאי עבודתם ושכרם – אינה שמורה לנבחרי ציבור. ראשי העיריות נבחרו על מנת לספק , על פי חוק, לתושבים שירותים שונים . חובה זו היא מוחלטת. השלטון אינו יכול לשבות נגד עצמו על גב נתיניו.

מה עשו כאן ראשי העיריות? יש להם טענות ,רובן מוצדקות כנגד הממשלה וחברי הכנסת על שהם מחוקקים ומחליטים בנושאים שונים שיש להם השלכה כספית לרעה על תקציבי העיריות. במקביל דורשים מהן באותה נשימה לקיים ואף להוסיף לשירותים העירוניים שתקציביהם הופחתו באותן חקיקות והחלטות. על מנת להיאבק בתופעה החליטו ראשי העירית על ההשבתה הכללית של השירותים העירוניים. המימוש של ההחלטה אומר:

נגרום למפגעים תברואיים ע"י השבתת שירותי איסוף האשפה. נגרום למחלות, למגפות בקב התושבים –כמחאה על קיצוץ שרירותי בתקציבי הפעילות ע"י השלטון המרכזי. נפגע בילדים ובהוריהם ע"י השבתת חלקים חיוניים ממערכות החינוך. נגרום לנכים, למוגבלים ולמשפחותיהם – נשק וכאב ע"י השבתת החינוך המיוחד .

בקיצור "יאללה בלגן" (מאורגן). שידעו לא להתעסק איתנו.

ועל מנת שלא יבואו אליהם בטענה הם מוסיפים הצהרה – באמת שאנחנו לא רוצים לפגוע בתושבים. אנחנו לא אשמים. זה הם – הממשלה, הכנסת – תצעקו כנגדם.

ולאחר הדיבור האלה – הם ראשי העיריות תוקעים את "סכין ההשבתה" – בגב התושבים שבחרו אותם לנהל את העיר ותושביה. איזו ציניות, איזו אטימות.

לא הייתה להם ברירה ? לא נכון. הייתה גם הייתה. אינכם מסוגלים בתנאים שנוצרו למלא תפקידכם כראוי? – תתפטרו. אתם הסגנים שלכם, וכל יתר הנבחרים תחזירו את מפתחות השלטון לממשלה. תשאירו את המכוניות כורסאות המנהלים ויתר אביזרי הנוחות במקומם ולכו הביתה. כן עוד דבר – תפסיקו למשוך את המשכורות הנאות שלכם מהקופה הציבורית. "תחליפו פאזה". תפסיקו להיות נבחרים ותתחילו להתרגל למעמד של עובדים, במגזרים השונים במשק על פי יכולתכם.

אל תדאגו בבקשה מה יהיה. לא יקרה שום אסון. ימנו במקומכם ועדה קרואה ויו"ר – פקיד ציבור – ממונה ולא נבחר. האחריות תוסר מכם ותועבר למשרד הפנים ולממשלה. התושבים יתחשבנו כבר עם אותם אחראים, אם לא "יעשו סדר" במערכות הקורסות שתשאירו מאחוריכם.

  1. נפתלי גוטמן
    19 בינואר 2012 ב- 18:28

    כפי שציינת הדרישות צודקות, הממשלה מסירה אחריות ומטילה את הנטל על הרשויות.
    אני הייתי שם את הדגש על כך שמספר רשויות לא היססו להעלות את הארנונה מעל שיעור המדד ולעתים משרד הפנים עוד אישר העלאה פחותה ממה שהם דרשו.
    בעבר הם קנו את המים ממקורות ומכרו לנו תוך כדי רווח בנוסף לתיעול וביוב שהם גובים. לצאת למאבק על מחיר המים רק לאחר שהוציאו את זה מידם זו אחיזת עיניים.

  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: