ראשי > אקטואליה - כלכלה, צרכנות, חברה > המבקרים, הצבועים, הנפוחים והספרים

המבקרים, הצבועים, הנפוחים והספרים


לטענות הפסילה של המנכ"ל החדש של "עם עובד" משום עברו כקצין משטרה וחקירות בכיר – אין מקום. מקומן בפח האשפה. לעומת זאת הביקורת על התנהלות מזכ"ל ההסתדרות במינוי מקורבים ל"חצרו" – ראויות להישמע ולהיבדק.

מינויו של מר יעקב ברי , על ידי מזכ"ל ההסתדרות עופר עיני לתפקיד של מנכ"ל הוצאת הספרים "עם עובד" – שבבעלות ההסתדרות – עורר תגובות נזעמות שלוו במחאות והתפטרויות. מינויו לתפקיד של ברי, בעבר תנ"צ במשטרה שכיהן כסגן ראש האגף לחקירות ומודיעין במשטרת ישראל וראש היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית, לא נשא חן בעיני גורמים בתוך ההוצאה ועורר הסתייגות גם ממי שמגדירים עצמם כחברי הקהילה התרבותית ספרותית .

מקור ההתנגדויות בשני עניינים: הנושא הפורמאלי –מינהלי: יו"ר מועצת המנהלים של ההוצאה עו"ד רוני פיינשטיין טוען כי המינוי הונחת על ההוצאה, בלי התייעצות, מבלי בחינה של מועמדים שיוצעו על ידי ההוצאה ליו"ר ההסתדרות ומתוכם צריך להיבחר המנכ"ל. מכל אלה התעלם מזכ"ל ההסתדרות עופר עיני. משום כך המינוי ותהליך המינוי הם "שערורייה רבתי", טען פיינשטיין והתפטר כמחאה מתפקידו כיו"ר. עורכת בכירה בהוצאה הגב' אילנה המרמן – כך פורסם – התפטרה מעבודתה ב"עם עובד" כמחאה על מינוי של קצין משטרה כמנכ"ל הוצאת ספרים. שני הדברים לא "הולכים יחד" –טענה. זכותה לעשות כך.

התגובות לא אחרו לבוא: מה לקצין משטרה, אפילו הוא בדימוס, לניהול הוצאת ספרים. אין לו רקע ספרותי, הוא לא כתב מימיו ספר או שיר, לא יעלה על הדעת שאיש משטרה ינהל הוצאת ספרים ויחליט מה יפורסם, לא משנה מהם הכישורים הממשיים של האיש. ראשית, כלל לא בטוח שיש לו כישורים מתאימים ושנית האקט הסמלי במינוי איש משטרה בעבר לתפקיד, הוא הקובע והוא הפוסל אותו.

טענות מסוג אחר – עופר עיני מזכ"ל ההסתדרות נוהג כדיקטאטור, מתנהל כאילו אין כללים ונהלים וממנה את אנשי שלומו, שאין להם כישורים מובהקים למילוי התפקיד. מינה את בת זוגו לתפקיד מנכ"ל רשת בתי הספר המקצועיים "עמל" ואת אחיו כראש הסיעה בהסתדרות. בקיצור – עופר מקים לעצמו "חצר מקורבים" תוך חריגה מכל כללי הנוהל התקין וכך יש לראות גם את המינוי האחרון.

על כך יש לומר שני דברים: הטענות נגד מינויי המקורבים של מזכ"ל ההסתדרות ראויות לבחינה ולביקורת. גם אם אין בהם פגם חוקי, לא כל מינוי הנעשה באופן כזה הוא מינוי ראוי מבחינה ציבורית. יהיה זה נכון אם המסתייגים לא יסתפקו רק בקיטורים בתקשורת. יש דרכים מעשיות לסיכול פעולות כאלה.

אבל לטענות הפסילה של ברי משום היותו קצין משטרה בעבר – אין מקום . תפקיד מנכ"ל הוצאת ספרים, שהיא גם עסק כלכלי, מצריך בראש ובראשונה יכולת ניהול והנהגה של מערכת גדולה והובלתה כך ש"תעמוד על רגליה". מה שאי אפשר לומר כיום על הוצאת "עם עובד".

"…כן היה סופר או לא היה משורר, קצין משטרה כמנהל הוצאת ספרים, לא יקום ולא יהיה …"– וכל הטענות ממין אלה – לא ראויות, מקומן בפח האשפה. מי שטוען כך מעלה טענות של צביעות ונפיחות.

 1. צביקה ארצי
  12 בינואר 2012 ב- 7:28

  על נפוטיזם צריכים לשלם וביוקר. ראה מה קרה למובארק.
  כנ"ל על כל הדרה – כל שלילת זכות מהפרט על בסיס השתייכות לכלל היא פסולה אם לא לומר בזויה.
  לגופו של העניין אין ידיעתי מספקת ולכן אניח למקלדת.

 2. 12 בינואר 2012 ב- 9:02

  שאול סלע

  כדי שחלילה לא יזהו אותי עם מי שתומך בממסד הישראלי בכלל ובנתניהו בפרט, אז אזכיר שאני תומך בועד לסולידריות עם שייח' ג'ראח, בתעאיוש ובכל מי שנאבק בכיבוש.

  לעניינינו , אילנה המרמן בת 67, נילי מירסקי בת 68 ,משה (מוקי רון) יצא לגימלאות מהאוניברסיטה ב 2007. לא שחלילה אנשים ש/מתקרבים לגיל 70 לא יכולים לעמוד בראש הוצאת ספרים, אבל השמות שהזכרתי הם לא ענקים בשיעור קומתו של ישראל זמורה, שנכון לא היה איש עסקים אבל מחברות לספרות הוא המפעל האיכותי ביותר שקם אי פעם.

  מי שנאמן בעיני כאחד שיודע על ספרות הוא המבקר אמנון נבות. אמנון נבות טוען שעם עובד כשלה הן בספרות מקור והן בספרות מתורגמת ב 3 העשורים האחרונים והצדק איתו. דוד שחר הוא הסופר הגדול ביותר , המשמעותי ביותר ,והמעניין ביותר לאחר עגנון. נכון שעם כעובד הוציאו חלק מההיכל הלוריאני. מאידך עם עובד דחפה במקביל למנחם פרי ספרות שהיא לא ספרות. נוצות,עת הזמיר ורומן רוסי של מאיר שלו.רומן רוסי הוריד את הדרישות מהתמודדות עם העברית של של זלמן וולפיסקי ומרדכי אבי שאול לישראלית רזה",וזה רק בתחום השפה. מבחינה ספרותית דוגמאות אלה הן לבינוניות ללא ערך מוסף.

  האחים קרמאזוב תורגם הן על ידי זלמן וולפובסקי,הן על ידי צבי ארד ונילי מירסקי השקיעה בתרגום מיותר.

  קצין מודיעין במשטרה אמור ללמוד ולעסוק בנושאים סבוכים שהוא לא מכיר , בדרך כלל בחקירות כלכליות, לי המינוי של קצין מודיעין במשטרה נראה ראוי

 3. נפתלי גוטמן
  12 בינואר 2012 ב- 9:17

  העורכת הראשית התפטרה גם בגלל פוליטיקה שמינו קצין בכיר בדימוס מהמשטרה שהיה במחוז ש"י שהשתתף לפי דבריה "בריי – בלי שום קשר לאישיותו ולכישוריו – מייצג מעצם התפקיד הבכיר שכיהן בו במשטרה, הזדהות עם אידיאולוגיה ומוסד שפועלים זה זמן רב לאכיפת חוקים לא מוסריים וגם לא חוקיים, בייחוד בגדה המערבית ובירושלים המזרחית".
  קודמו גם לא בא התחום ההוצ"ל והספרות וממה שקראתי יש לו תואר בחינוך.
  כזכור קודמו של עייני, פרץ עשה בדיוק אותו דבר – מינוי מקורבים.
  ובטוח שכך עשו כל מזכ"לי ההסתדרות שמינו את "אנשי שלומנו".
  אגב סופר יכול להיות איש ניהול גרוע.
  כיום יש הוצאות לאור קטנות שהקימו מתרגמים, עורכים סופרים ומשוררים למעט דביר של ביאליק קשה לי לזכור אחת גדולה ובכל מקרה שאגו למנות לתפקיד המקצועי עורך ראשי איש מקצוע לדוגמה אוריאל אופק היה עורך ראשי בהוצאת הקיבוץ המאוחד.

 4. 12 בינואר 2012 ב- 11:53

  שום דבר כבר לא מפתיע. עומס הגמלאים של מערכות בטחון מנופחות גורם לבעיות קשות. כבר תפסו את כל משרות הניהול והפוליטיקה, אחרי כן ניהול בתי ספר, ועכשיו חושקים גם בניהול האמנות, והמחאה נגדם עצמם. ברור שיש בעיה תעסוקתית לכל הגנרלים, ובאמת נגמרו האינדיאנים ונותרו רק צ'יפים, שינהלו זה את זה. לא, אין מקום למנות קצין משטרה בכיר להוצאה לאור של ספרים מטעם ארגון עובדים. זה לא מריח טוב, ובהיותו קצין בכיר אין שום הוכחה לכושר ניהול.

 5. 12 בינואר 2012 ב- 11:55

  יש נושא נוסף, שודאי בעייתי. מדוע שרק חלק מהגנרלים והקצינים יקבלו פנסיות כפולות ולא כולם? ודאי צודק כמו הניצב הניכבד, וגם הוא זכאי לפחות לשתי פנסיות, ואילו סופרים, אין צורך בהם, אפשר היום לתרגם עם תוכנת בבילון מה שיוצא בחו,ל.

 6. 12 בינואר 2012 ב- 12:18

  אירית – "לא מריח טוב" המינוי? עכשיו יפסלו אדם בגלל שמישהו מדביק לו תווית? האם יש רשימה של עיסוקים שקצינים בכירים פסולים מלכהן בהם?
  נפתלי -זכותה של המרמן להתפטר כפי שעשתה (אם כי ממה שהתפרסם עולה כי ממילא היא לפני פרישה וגם הודיעה כי את הנושאים הנמצאים בטיפולה תשלים) בכל מקרה עורך בהוצאת ספרים המסרב לערוך ספר של מי שהשקפותיו אינן נראית לו (לעורך) מציג עמדה בעייתית לבית ההוצאה. האם הם אמורים לשכור עורך לכל השקפת עולם של כל סופר וסופר?

 7. צביקה ארצי
  12 בינואר 2012 ב- 16:28

  אירית את מגיבה כנראה מתוך משטמה. לא ברור למה את יוצאת בהכללות, נגד אנשים שרובם עשו להגנת המדינה. מה הקשר בין פנסיות כפולות לבין סוגיית ההדרה. האם לשיטתך יהיה זה תקין אם הרבנים ויורקיהם יחליטו שמדירים רק נשים עובדות שמשתכרות כפול מגברים?
  האם לדעתך אין מקום לתמוך בסופרים? הטיעון הציני שלך מביא למחשבה כזאת, משום שאינך מגינה על זכותם אלא משתמשת בהם כשוט כלפי מי שמתי שהוא מאיזה סיבה שהיא הכעיס אותך.
  אם באמת אכפת צאי ובדקי כמה גנרלים וקצינים מקבלים פנסיות כפולות. את עלולה להיות מופתעת. להמשת השאלה אציין את שמה של גליה מאור. הפוסל במומו פוסל. את לא אוהבת הדרת נשים ולכן את גם לא אוהבת. בלי משים את מצטרפת למחנה מצדיקי העושק. הרי התרגיל החביב על נערי האוצר ל"תפוס" תלוש שכר שמן של בכיר באיזה שהיא מערכת ולנפנף בו אל מול כל שאר השובתים/המוחים/המשתכרים אל צרור נקוב. לא מזמן שבתו הרופאים המתמחים. האם כעסת גם עליהם בגלל שידעת על פרופסור בכיר ש"עושה בוכטות".

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: