ראשי > אקטואליה כלכלי - צרכנות > רוצה להימנע מתוספת מס –שלם עמלה

רוצה להימנע מתוספת מס –שלם עמלה


האוצר מאפשר לבעלי חסכונות בניירות ערך להימנע מהעלאת מס רטרואקטיבית על רווח ראלי בשנת 2011, אך זאת רק תמורת עמלה לבנק. האם למישהו יש הסבר לשרירות שבכך?

דפי המידע של הבנקים ובתי ההשקעה מוצפים בחודש זה, האחרון לשנת 2011, בהודעות שונות הנוגעות לתנאי הפקדות, זיכויים במס וכדו'.

אחת ההודעות היא, הפניית תשומת לב החוסכים והמשקיעים כי האוצר (הממשלה) החליטו על העלאת המס על רווחי הון מ – 20% כפי שהיה עד כה ל – 25% החל מינואר 2012. לא העלאה שולית. מובא לידיעת הציבור שחסכונותיו מופקדים בתיקי השקעה שונים, כי על מנת להימנע מתשלום עליית המס על הרווחים שנצטברו בחסכונות קיימים עד שנת 2011, התיר האוצר לבצע בהם "מכירה רעיונית". כלומר לשלם על הרווחים הרלבנטיים את המס הקיים כיום שהוא 20% ולא 25% , ומיד לאחר מכן לבצע רישום של קניית אותו תיק מחדש. אבל כל זאת רק עד סוף שנת 2011, כלומר עד סוף חודש זה.

למעשה, מסבירים בבנק/בית ההשקעה, לא מבצעים פעולה ממשית בתיק .רק "כאילו". רושמים מכירה וקנייה בתיק כשבדרך יורד המס הקיים (אותו ממילא צריך לשלם עם מכירת נייר הערך), וכך נמנעים מהעלאת מס רטרואקטיבית. הצעה הוגנת שעוגנה בתקנות ופשוטה לביצוע,לא?

על פניו התשובה חיובית. אבל זה לא כל כך פשוט. כשהתעניינתי בבנק בנושא, התברר כי לא בכל מקרה הפעולה כדאית. מדוע? הנה ההסבר: על כל פעולה בניירות ערך צריך לשלם עמלה לבנק או לבית ההשקעות. לא פעם כדאיות הרכישה או הקנייה מתבטלת מפני שהעמלה מכסחת מהרווח הצפוי אחוז ניכר. בימים אלה של חוסר ודאות וירידות שערים תכופות, הרווח הראלי מצטמצם והעמלות שוות לשחק תפקיד עיקרי.

לעניינינו: הבירור בבנק העלה כי גם על ביצוע "המכירה הרעיונית" שהתיר האוצר ברוב טובו, לחוסכים לבצע, צריך לשלם עמלה. גובה העמלה נקבע בתקנות ע"י האוצר ל – 0.01% לכל כיוון.(מכירה וקניה). לכאורה עמלה נמוכה בהשוואה לעמלות קנייה ומכירה בעסקות רגילות, המסתכמת ב – 0.5% לכל כיוון, וסה"כ בכ-אחוז אחד מהשווי. אבל בכל זאת, מדוע על מנת להימנע ממס רטרואקטיבי, שהאוצר והממשלה הכירו באי הצדק/חוסר הסבירות/אי החוקיות שבו, מוטל על הצרכן קנס שעליו לשלם בהוראת השלטונות, לבנק או בית ההשקעות שהונחו לבצע את המהלך.

הנה דוגמא: הרווח הראלי בנייר ערך מסוים שבתיק החיסכון/השקעה שלי מגיע ל – 100 ₪ . גובה העמלה על מכירה וקניה "רעיונית" יגיע ל – 70 ₪. יוצא אפוא שעל רווח ראלי של 100 ₪ אשלם כתוצאה מהמכירה הרעיונית 20% מס למדינה, כלומר עשרים שקל (במקום 25 ₪), והבנק יגבה ממני עוד 70 ₪ כעמלות. זאת מפני שחישוב העמלה נעשה לא על שיעור הרווח הראלי אלא על שווי הקרן כולה.

"לא כדאי לך כל העניין", הסבירה לי פקידת ההשקעות בבנק. הסכמתי אתה. נשארה פתוחה השאלה מדוע מטיל האוצר על הציבור את נטל ההוצאה שבביצוע ההקלה שהוא עצמו קבע.

לפקידת ההשקעות לא הייתה תשובה חוץ מציון העובדה שזו עמלה נמוכה יחסית.

אולי למישהו מהקוראים יש מענה?

פורסם גם ב"עבודה שחורה"

  1. נפתלי גוטמן
    26 בדצמבר 2011 ב- 11:41

    כלומר זה כדאי רק למי שמחזיק מיליונים
    והשאלה למה בדיוק אנשים שמחזיקים חיסכון של כמה אלפי שקלים בבנק צריכים לשלם מס רווח הון?
    אני יודע שמי שזכאי יכול לבקש החזר אבל למה המדינה לוקחת אוטומטית אבל מחזירה רק לפי בקשה?

  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: