ראשי > אקטואליה - כלכלה, צרכנות, חברה > הנשיא פרס מבקר בחו"ל

הנשיא פרס מבקר בחו"ל


נשיא המדינה סיים ביקור מוצלח בווייטנאם שעלותו מיליוני שקלים מתקציב המדינה

"נשיא המדינה שמעון פרס סיים ביקור היסטורי בווייטנאם במסגרתו שודרגו היחסים האסטרטגיים בין המדינות, נחתמו הסכמי שיתוף פעולה כלכליים וקודמו עסקאות רחבות היקף בין חברות ישראליות לחברות וייטנאמיות כחלק מפעילותם של 70 אנשי העסקים שהתלוו לביקור הנשיא בווייטנאם." – כך מכריז בגאווה אתר נשיא המדינה [27.11.11] בידיעה לסיכום ביקורו של הנשיא שם.

פרס עצמו מצוטט בידיעה הרשמית כך:

"אני מסכם ביקור היסטורי מוצלח בווייטנאם, התקבלתי בכבוד ובחום רב על ידי ההנהגה הווייטנאמית המעוניינת לפתוח פרק חדש ביחסיה האסטרטגיים עם ישראל" .

הדיווחים על ביקור שמעון פרס, נשיאנו, התפרסמו באתר בית הנשיא, ומודגשים בהם ההישגים בקידום הקשר בין שתי המדינות. לנשיא התלוותה משלחת של עשרות אנשי עסקים שתחת "מטריית הביקור" של הנשיא ופמלייתו עסקה בקידום הקשר המסחרי עסקי.

עושה רושם שהייתה כאן הצלחה רבתי. הנה למשל הודעה לתקשורת שפרסם דובר התאחדות התעשיינים במהלך הביקור: "פרק חדש ביחסים הכלכליים של ישראל ווייטנאם". להלן כותרות ההודעה:

"נשיא המדינה וסגן ראש הממשלה של וייטנאם סיכמו על הרחבת שיתופי הפעולה הכלכליים בפתיחת הפורום הכלכלי ישראל וייטנאם. שרגא ברוש, יו"ר לשכת התאום של הארגונים הכלכליים: "ישראל יכולה וצריכה להשתלב בכלכלה הווייטנאמית הדוהרת. אנו שמחים להוכיח בכל פעם מחדש כי ישראל היא מקור של חדשנות וידע, צמיחה, וכר פורה להשקעות ולשיתופי פעולה"

ועוד: הסכם לשיתופי פעולה עסקיים נחתם בין שרגא ברוש, יו"ר לשכת התאום של הארגונים הכלכליים וד"ר וו טיאן לוק, נשיא לשכת המסחר והתעשייה בוייטנאם.ב- 2011 עלה הייצוא של ישראל לוייטנאם ב-145% והייבוא ב-38% נוספים."

מעודד ואפילו משמח לשמוע על קבלת הפנים החמה לה זכו האורח ומלוויו. בימים אלה בהם אנו מוצפים בידיעות קודרות על הסכנות הביטחוניות המתעצמות ומאיימות, על המשבר העולמי בכלכלה שעוד מעט קט ידרדר את המשק הלאומי שלנו, על הבידוד הבינלאומי של ישראל – והרשימה ארוכה ומתארכת ואין צורך לפרטה… – טוב שידיעות חיוביות ואופטימיות קוטעות את הרצף העכור הזה.

אמנם כלל לא ברור מה המשמעות המעשית של ההצהרות וההסכמים הכלליים שנחתמו ברוב עם. הניסיון מלמד כי המרחק בין ההצהרה והיישום המעשי בעסקות מסחריות ובתמורה כספית רחוק. אבל ישנה גם חשיבות לכוונות טובות ולמילים אופטימיות.

אחרי כל הדברים האלה מעניין להתבונן גם במה שלא פורסם.תחילה הצטרפות של 70 אנשי עסקים לביקור הממלכתי של הנשיא. ליווי כזה של אישיות רמת דרג משמש ככלי עבודה מקובל בעולם העסקי. כל מצטרף כזה משלם את ההוצאות, מקבל בתמורה את הכבוד להימנות על הפמליה הנשיאותית, ומקווה ש"המטריה הממלכתית" תסייע לו לבסס ולהרחיב את עסקיו המסחריים במדינת היעד. כך גם במקרה שלפנינו.

המדינה מצידה מכסה את עלויות הביקור של הנשיא ופמלייתו [עוזרים,מזכירות,יועצים,דוברים, מאבטחים וצלמים] הוצאות הטיסות – כאן מדובר בחכירת מטוס מיוחד וכיוב'.

כאן מתבקשת הערה חשובה: מתחייב שהנשיא יקיים את מסעו בתנאים טובים כיאה למעמדו. אין כלל ספק בכך. גם לפמלייתו יש להבטיח תנאי עבודה מתאימים וסבירים.

אבל ח"כ דניאל בן סימון [עבודה] שאינו חשוד ברצון לקלקל, ולעשת "דווקא" בדק ומצא כי ההוצאות על ביקורו זה של הנשיא ופמלייתו הגדולה הסתכמו בכ 3 – 4 מיליון ₪. [סכום זה מתייחס רק להוצאות מתקציב המדינה על ביקור הנשיא ופמלייתו, אין הוא כולל את הכספים ששולמו ע"י אנשי העסקים לכיסוי הוצאות נסיעתם הם.] הסכום האמור גבוה בכל קנה מידה. במכתב ששיגר לבית הנשיא ביקש בן סימון, בלשון עדינה [סוף סוף מדובר בנשיא המורם משכמו ומעלה] קצת יותר זהירות רגישות ותשומת לב בהוצאת כספי ציבור.

שלום ירושלמי , הפרשן הפוליטי של "מעריב" פרסם קטע ביקורתי בנושא. אבל לא ב"במעריב" עצמו. רק במקומון הירושלמי " זמן ירושלים".  25/11/11 [הטור מתפרסם גם במקומונים נוספים של העיתון, אבל לא עלה לרשת]:

"הנשיא פרס יצא לביקור בווייטנאם היפה. הוא לקח עימו משום מה גם שני שרים בממשלה – דניאל הרשקוביץ ואורית נוקד. ביקור התענוגות הזה עולה לנו 4 מליון ₪. לאף אחד זה לא מזיז אולי רק לחבר הכנסת דניאל בן סימון. שהוציא מכתב נזעם לנשיא בנדון אבל איש לא התייחס אליו "אני דורש מנשיא המדינה להפגין יותר רגישות לכספי הציבור ולשמש דוגמא לאנשי הציבור" – כתב בן סימון לנשיא.

"לא די לדבר על צדק חברתי ועל הצורך להפגין רגישות הוסיף בן סימון במכתבו "על הנשיא לצמצם את עלות נסיעתו לממדים סבירים. שום ביקור אפילו לא ביקור נשיאותי בוייטנאם האקזוטית,לא מצדיק בזבוז כספי ציבור כזה לאור היום."

ירושלמי מוסיף מצדו כמה משפטים על מפעולותיו של פרס, על הישגיו, תרומתו למדינה ועל המעמד הנכבד שהוא נהנה ממנו עוד לפני שנבחר לנשיאות וקל וחומר עכשיו, וגם על הסניוריטי והכבוד שהוא נהנה ממנה בעולם. הוא מסיים את הקטע כך:

"כל אלה אינן סיבות להתנהג כמו קיסר ולהסתובב בעולם עם פקידות, עוזרים ודוברים, שרוצים לנצל כל רגע נשיאותי כדי למצות כמה שיותר רגעי כיף והנאה על חשבון המדינה."

בן סימון צודק. גם שלום ירושלמי.

פרסם גם ב"עבודה שחורה"

 1. נפתלי גוטמן
  29 בנובמבר 2011 ב- 10:02

  לא מבין מה זה שייך
  מה שחשוב זה כמה הוציאה המדינה כמה אנשי העסקים הוציאו מכיסם זו בעיה שלהם.
  4 מיליון ש"ח הם התקציב שעולה לנו כל שר פיקטיבי בממשלה (ויש מספיק מאלו)
  אני משער ששרת החקלאות ושר המדע הם שרים הגיוניים כאשר חושבים על שיתוף פעולה בין ישראל לוייטנאם.
  הנתון על עלייה של 145% ביצוא לוייטנאם יכול בהחלט להצדיק הוצאה של 4 מיליון שהיא קיסם שיניים בהוצאה התקציבית של המדינה.

 2. 29 בנובמבר 2011 ב- 10:15

  הוצאות המדינה על הביקור היו כ – 4 מליון ש"ח.

 3. צביקה ארצי
  29 בנובמבר 2011 ב- 17:22

  צריך להזכיר שבין נסיעותיו לחו"ל יש גם גיחה למפגש מלכותי עם מלך ירדן. מחכה לשמוע כמה זה עלה לנו. אבל מול זה יש לשים גם תקציבי ההסברה ובמיוחד את הישגיה!!!!

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: