ראשי > אקטואליה > מי "שרף" את מנכ"ל משרד הבריאות

מי "שרף" את מנכ"ל משרד הבריאות


לא מעניין מי הדליף את דברי המנכ"ל. הוא כבר "שרוף". לא נראה שיוכל להתמיד בתפקידו זמן רב. אבל לא זה מה שיפתור את הבעיה. גם אם הפרסום שרת את האוצר והרופאים גם יחד, שני הצדדים צריכים לשנות כיוון ומהר.

לא ברור מה הייתה מטרת ה"ספינולוג" [ יחצ"ן   יועץ תקשורת, אינטרסנט שהדליף לערוץ 2] הקלטה מדברי מנכ"ל משרד הבריאות בפני רופאים מתמחים, אבל הפרסום עורר סערה ציבורית ולרגע נדמה כי עשה טוב לאוצר וגם למתמחים.

הרופאים המתמחים "הרוויחו" כי הכותרות הגדולות שפורסמו בתקשורת על דברי המנכ"ל הסיטו במקצת את תשומת הלב מדברי הביקורת החריפים של שופטי בג"צ על התנהגותם שלהם ושל חבריהם המומחים ומנהלי המחלקות, שנטשו לאנחות, את החולים המאושפזים ואת מחלקות בתי החולים.. הרופאים יכולים גם לטעון כי דברי מנכ"ל משרד הבריאות – האיש מ"בפנים", כנגד התייחסות ראש הממשלה –"נביא רופאים מהודו" וכנגד בכירי האוצר – "התנהגות מניפולטיבית כוחנית, מאפיונרית" – מאשרת את טענותיהם על ההתעלמות מדרישותיהם, על רצון לשבור אותם ועל כך שאין לתת אימון בממשלה..

אנשי האוצר "הרוויחו" משום שעתה נחשף כי האיש הבכיר ביותר בצמרת המקצועית במשרד הבריאות אינו שותף לחלק ממהלכיהם, ואף יוצא כנגד טכניקות המו"מ שלהם. גם את אופן המעורבות וההתייחסות של רוה"מ לרופאים, ולא לחיוב, חושף המנכ"ל הסורר. עכשיו הם – באוצר – יכולים לטעון והם עושים זאת בגלוי, כי כוונותיהם הטובות מטורפדות מבפנים. המנכ"ל הוא בעצם "חפרפרת" מטעם הרופאים והוא מסכל את המאמצים להגיע להסדר.

אבל מי שהפסיד באמת מכל ההתרחשות הזו הוא הציבור ואלפי החולים הנאנקים תחת הסבל והמרורים ש"עיצומי" הרופאים גורמים להם.

במקביל, יותר ויותר מתברר כי לאוצר לא תהיה ברירה והוא יצטרך "לרדת מהעץ" שעלה עליו; או שישנה סעיפים במסגרת ההסכם וילך לקראת הרופאים בתוספות שכר שיאפשרו לסיים את הסכסוך, או שיסכים לקצר את תקופת ההסכם, באמצעות בורר, חוות דעת משפטית, או כלי אחר. בסופו של דבר הכוחניות לא תעזור להביא את הסכסוך לסיום.

עוד משהו – לא מעניין מי הדליף את דברי המנכ"ל הוא כבר "שרוף" לא נראה שיוכל להתמיד בתפקידו זמן רב. אבל לא זה מה שיפתור את הבעיה.

והרופאים? אלה צריכים לשנות כיוון ומהר. להפסיק להיאבק על גב החולים, ולהחזיר את בתי החולים לפעילות סדירה. הכלי בו השתמשו במאבקם – פגיעה בשירות ובטיפול בחולים, ע"י שיבוש העבודה תחילה ועד כדי נטישה מוחלטת בימים האחרונים, הוא כלי חד מאוד ופוגע מאוד. כשמדובר בענייני חיים ומוות לא ניתן להתמיד בו לאורך זמן. הרופאים צריכים לשנות את דרך מאבקם. יש להם יועצים, עורכי דין ויחצנ"ים. אם לא יתעשתו הציבור יצא כולו נגדם ,אף שבתחילת המאבק גילה כלפיהם סימפטיה רבה. יש כבר סימנים לכך. או אז תיפתח הדרך שהאוצר מבקש ללכת בה – לשבור אותם.

נכון, ההתנהגות הכוחנית המזלזלת של האוצר כנגדם דחפה את הרופאים  לנקוט בצעדים הקשים בהם נקטו, אבל האם לא זו הייתה כוונת האוצר מלכתחילה? לעורר את הציבור הנפגע כנגדם ולהכשיר את הקרקע לפעולות כוחניות? [צווים, מאסר, גיוס חירום לשירות בעבודה, איסור על עיסוק ברפואה בעתיד, שלילת זכויות סוציאליות , פתיחת אפשרות לרופאים ישראלים שלמדו בחו"ל ועובדים שם אך לא עברו כאן את בחינות ההסמכה, ויש עוד.]

הרופאים צודקים  בתביעותיהם. זה לא מספיק. הם צריכים גם לנהל מאבקם בחכמה.

.

 1. צביקה ארצי
  18 בנובמבר 2011 ב- 16:22

  הייתי שמח לשמוע הצעה לצעד חכם ראשון של הרופאים.

  כולם צודקים. מה שמזכיר את שראיתי כאשר הלכתי לאסוף את נכדי מהגן. בגן הילדים ראיתי כי כאשר כל הילדים דוחפים וצועקים "זה לא אני זה הוא התחיל" הגננת נכנסת לתמונה ומפסיקה את המהומה.
  בגן הילדים בו אני חוזה כרגע מי לדעתך הוא הגננת האחראית? מי משלם זה ברור!!!!

 2. שמעון ויג
  18 בנובמבר 2011 ב- 17:33

  לפעמים, מנחם, כדי להוריד מישהו, שלא רוצה לרדת מהעץ, צריך לכרות את העץ, ואז יש נפגעים. הבעיה היא שאף אחד, בעיקר בית המשפט, לא עזר להוריד את משרד האוצר מהץ.

  • צביקה ארצי
   18 בנובמבר 2011 ב- 19:18

   בית המשפט אינו תחליף לראש ממשלה כושל. בית המשפט נזהר מלהכריע בסוגיה כי אין פה עניין לצדק אלא לסתם שכל ישר.
   עם זה שייך לאוצר צריך לדבר עם שר האוצר. עם זה שייך לבריאות אז ראש הממשלה צריך לדרוש משר הבריאות לקחת אחריות.
   רק רגע. הבנתי אותכם. עכשיו שבת אז אני מבין שאתם לא רוצים להטריד את מנוחתו של ראש הממשלה. אבל רק רגע. הנה בא שר הבריאות. ביבי הוא שר הבריאות הוא זה שצריך לדבר עם שר האוצר. רק בגן הילדים לא מדברים זה עם זה!!!!

   • שמעון ויג
    18 בנובמבר 2011 ב- 23:54

    צביקה אתה צודק. הבעיה מי יזיז את השרים הרלבנטים, רק בחירות, ולזה צריך לחכות זמן רב מדי. כנראה שלא נותרה ברירה. מכריחים את הרופאים להתפטר.

 3. 18 בנובמבר 2011 ב- 18:35

  שמעון – אולי נכון הוא שלפעמים "כדי להוריד מישהו, שלא רוצה לרדת מהעץ, צריך לכרות את העץ" אבל מי רוצה להתנדב ולהיות העץ? אני לא מכיר אחד כזה. בתנ"ך מסופר על שמשון שקרא "תמות נפשי עם פלישתים" אבל גם הוא לא התנדב. מספרים על טרומפלדור שקרא "טוב למות בעד ארצנו" כלל לא בטוח שכך היה. מכל מקום הפיתרון במקרה זה אינו "לשרוף את המועדון".

 4. צביקה ארצי
  19 בנובמבר 2011 ב- 9:31

  כמו הרבה דברים אחרים גם "הבחירות" הן סיסמת הקסם.
  זה לא נושא הבלוג ולכן אקצר.
  השריפה בכרמל. המחאה. דוח העוני.שביתת הרופאים……..והבחירות יוכרעו על מי יחלק את ירושלים. לא על מי מחלק את העם.
  אולי פעם אחת – ואני רוצה לקוות שהיא ממשמשת ובאה – ושרינו הישפטו על מעשיהם בפועל ולא על הבל פיהם במערכת הבחירות.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: