ראשי > אקטואליה - כלכלה, צרכנות, חברה > עופר עיני צריך שביתה

עופר עיני צריך שביתה


כשעיני אמר "לא הייתה לנו ברירה אלא לצאת לשביתה" הוא עבד עלינו. הייתה לו ברירה. הוא יכול היה להמשיך במהלך ההדברות עם האוצר ועם ראש הממשלה. רק שהדרך הזו לא שרתה את מטרותיו האישיות. כן בפירוש מטרותיו האישיות. הוא צריך שביתה. שביתה עכשיו

הדברים שלהלן נכתבים עוד בטרם ברור אם באמת תפרוץ שביתה כללית במשק היום [שני 7.11.11] ביזמת ההסתדרות. אבל לעניינה של רשימה זו זה לא כל כך משנה.

בין אם תפרוץ שביתה כללית בין אם לאו די ברור שמזכיר ההסתדרות עופר עיני מנצל, לקידום מעמדו, תופעה שלילית מגונה ודוחה שהממשלה וארגוני מעסיקים אימצו. תופעה הנקראת בשם "עובדי קבלן". [השם הזה מצלצל הרבה יותר טוב בטרמינולוגיה המקובלת מאשר בתיאור התופעה האמיתי : "עבדים מודרניים".]

צריך, חשוב ומתחייב לשנות באופן בסיסי את כללי הניצול וההשפלה הנהוגים בשוק זה. צודקת ההסתדרות בתביעתה להכניס שינוי במצב..

אבל פה מתחיל העניין:

יכול מזכ"ל ההסתדרות לחזור על הדברים הצודקים והנכונים בנושא. הוא לא יצליח לשכנע שהתנהלותו והובלתו את ההסתדרות לצעד ההשבתה נובעת מדאגה אמיתית לעובדי הקבלן החלשים והמושפלים, המועסקים גם בגופים הקשורים להסתדרות, ולא מונעת משיקולים אישיים שלו. כל זאת במטרה להחזיר אותו למרכז הבמה וההשפעה.

אין זה סוד כי מעמדו של עיני נחלש ונשחק בחדשים האחרונים במקביל לשחיקת מעמדו הציבורי של אהוד ברק בציבור ובמפלגת העבודה. עיני שנחשב לתומך מרכזי של ברק בעבודה הצליח להכתיב, באמצעות האחרון, את סדר היום הכלכלי שלו. באמצעות מנוף הלחץ של ברק נוצר "השולחן העגול" המשותף לממשלה להסתדרות ולמעסיקים . שם נחתכו סוגיות של מדיניות כלכלית ושם גם הכתיבו לפעמים לשר האוצר בניגוד לדעת משרדו, החלטות כאלה ואחרות.

עם פרישתו/סילוקו של ברק ממפלגת העבודה והיחלשות מעמדו הפוליטי כמי שיכול לקבוע את יציבות הקואליציה, נחלשה גם השפעת עיני. המחאה החברתית חשפה מצידה את כישלון ההסתדרות לספק לציבור סיוע בפתרון הבעיות המעיקות עליו מבחינת יוקר המחיה ,דיור וכיוב'- נושאים שרובם בתחומים הנוגעים לטיפול ההסתדרות. פעילי המחאה אף דחו את עיני שביקש להצטרף ולהנהיג.

עיני, לכן, חש כי על מנת לחזור למרכז הבמה, הוא חייב לאתר נושא שיהיה רחב מספיק, שיהיה מוצדק וחשוב לדרוש בו שינוי ושיצריך מאבק .

לא ממש חשוב שהאוצר מגלה נכונות לשפר את התנאים , להקים מנגנוני אכיפה לשמירת זכויות עובדי הקבלן ועוד. עיני צריך את השביתה. הוא חייב להפגין שיש לו עצמה וכוח ובנפנוף באצבעו הקטנה הוא יכול להפוך את המדינה על פניה . לא חשוב שבכך הוא גורם סבל גדול למאות אלפי אנשים, לא משנה שהוא גורם לנזקים של מאות אלפי ₪ אולי יותר למשק. לא משנה לו שהוא משבש למיליוני אנשים את החיים. הוא צריך שביתה.

כשעיני אמר "לא הייתה לנו ברירה אלא לצאת לשביתה" הוא עבד עלינו. הייתה לו ברירה. הוא יכול היה להמשיך במהלך ההדברות עם האוצר ועם ראש הממשלה. רק שהדרך הזו לא שרתה את מטרותיו האישיות. כן בפירוש מטרותיו האישיות. הוא צריך שביתה. שביתה עכשיו.

גם אם האוצר היה מסכים לדרישותיו, הוא היה ממציא עוד דרישה ועוד אחת על מנת להכריז בכל זאת על שביתה..גם עיני יודע שלא ישיג את כל דרישותיו והמעסיקים לא יקלטו את כל עובדי הקבלן כעובדים מן המניין. הוא בעצמו מדבר על צמצום התופעה לא על חיסולה. מדוע לא ניסה למצות את המו"מ? התשובה די פשוטה: הוא צריך את השביתה. כרגע היא ועצם המאבק משרתים אותו.[אישית].

כך או אחרת הציבור הרחב ישלם את המחיר. יהיה שיפור מסוים במעמדם ומצבם של עובדי הקבלן, אבל את זה ניתן היה להשיג גם בלי שביתה כללית של המשק..

פורסם גם ב"עבודה שחורה" 

 1. שי
  7 בנובמבר 2011 ב- 8:26

  האוצר לא מעוניין בכלום. כבר לפני מספר שנים הוא הבטיח שהוא ישנה את הדברים ויבדוק חברות קבלן. בפועל, אחרי ההבטחות והכותרות בעיתון הוא התעלם מהעניין וככה זה יהיה גם הפעם. קשה מאוד לפקח על התנאים של עובדי הקבלן, הפירמות ידעו לתחמן ולעקוף את הפיקוח בקלות. מה שנחוץ זה העסקה ישירה בלבד ואת זה רק שביתה תוכל להשיג.

 2. 7 בנובמבר 2011 ב- 9:15

  נכון שהאוצר התעלם מהגילויים השליליים של העסקת עובדי קבלן.הוא גם תרם להחמרת הגילויים השליליים. גם ההסתדרות.היא מעסיקה בחברות הבת שלה עובדי קבלן וחתמה על הסכמים קיבוציים המקפחים את זכויותיהם. טוב שנזכרה עכשיו להעלות את הסוגיה ולתבוע שינוי. אבל שביתה כללית לא תפתור את את הנושא. זה תהליך ומכסימום התופעה תצומצם. את זה גם ההסתדרות יודעת ואומרת. לכן, שביתה היום מיותרת. הייתה להסתדרות עוד דרך לעשות במו"מ. אבל עיני רצה ל"נפח שריר".

 3. נפתלי גוטמן
  7 בנובמבר 2011 ב- 11:03

  העובדה שההסתדרות מעסיקה עובדי קבלן היא מגונה אבל אי אפשר להשוות את המשאבים שלה למשאבי המדינה. האוצר עושה זאת כמדיניות כלכלית. החיסכון בשכר ייתכן שנשחק כאשר העובדים מקבלים השלמת הכנסה.
  אני חושב שהסיבה היא אכן מעמד עייני אבל הטריגר הוא לדעתי המחאה החברתית שדחקה את ההסתדרות לשוליים. יש לו גם עוד אינטרס ככל שיש יותר עובדי קבלן כך יש פחות עבודה מאורגנת.
  עייני איים בשביתה כבר לפני חודש והודיע על סכסוך עבודה. האוצר כמו בכל סכסוכי העבודה הקודמים לא מקיים מו"מ אלא בדקה התשעים.

 4. צביקה ארצי
  7 בנובמבר 2011 ב- 17:49

  איך מצליחים לגרור אותנו לפינות חשוכות במטרה לעשות אתנו עסקים אפלים.
  עובדי הקבלן הם עבדים מודרנים? אז לעניות דעתי דינה להיעלם ומיד. מה מיד? עוד אתמול.
  עבדות מקובלת על משהו כאן? אז כן עיני לא עיני למה זה עדיין כאן.
  אותו הדבר בדיוק מנסים לעשות בעניין תנועת המחאה. טוענים שדפני ליף מקבלת מימון מאוייבי ישראל. אמרו שדפני ליף מתחצפת לראש הממשלה. אז מה? זה הנושא? לולא דפני ליף הכל היה בסדר?
  כתוב לא תשים מכשול לפני עיוור.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: