ראשי > אקטואליה > גלעד שליט חזר[ 2]: על המגעילים המטרידים והצבועים

גלעד שליט חזר[ 2]: על המגעילים המטרידים והצבועים


על התקהלות הטרדנים, רשעות "זייפני הפוטושופ" וניסיונות ההונאה בפייסבוק
הרשימה שפורסמה כאן לפני יומיים [יום ד'19.10.2011] גלעד שליט חזר: על התמונה והמסר עוררה מספר תגובות וזכתה למספר גדול של צפיות.
רשימה זו אמנם התמקדה באופן צילומה והפצתה של תמונה אחת מאירוע חזרתו של גלעד שליט, אך היא לא הייתה היחידה. היו גם רשימות ומאמרים אחרים בנושא, ברשת ובעיתונות המודפסת ,אם כי מזווית אחרת מעט. בכלל, על צורת סיקור חזרתו של גלעד שליט מהשבי, במיוחד הכתבת אופן הסיקור והצילום לערוצי הטלוויזיה והרדיו ע"י לשכת ראש הממשלה ודובר צה"ל, התנהל דיון ציבורי והועלו נימוקים שונים בעד ונגד. היו חששות שמא חזרת החייל השבוי תנוצל ע"י מקבלי ההחלטות לצרכיהם הפוליטיים, וגלעד ומשפחתו יצטרכו לשאת גם בנטל הזה.
הדרגים המחליטים נימקו את החלטתם להטיל מגבלות על הגישה למשפחה ולגלעד השבוי החוזר, בצורך לשמור על פרטיות ושקט הכל כך נחוצים להתאוששות מהירה. אבל בציבור עדיין היה חשש למניפולציות פוליטיות.
בסופו של דבר אירוע החזרה עבר חלק . הנאומים היו קצרים. החייל החוזר הובל מיד למשפחתו ולבדיקות רפואיות והוטס הביתה. בתוך כך היו הצילומים. הם סיפקו את רעבונו של הציבור לאות חיים ומידע על החוזר, אבל הורגשה יד מכוונת שמטרתה הייתה להדגיש בדיבור ובצילום את "המנהיג" הלא הוא בנימין נתניהו. הייתה ביקורת על כך. אחד ממוקדיה היה צילום החיבוק החם של האב נעם שליט לבנו החוזר כשלפריים התמונה הוכנס ביבי משקיף ומחייך. באמת נתניהו עמד שם קרוב, יחד עם ברק, הרמטכ"ל ואחרים. אבל הביקורת הייתה אם צריך היה לצלם אותו בפריים של תמונת חיבוק משפחתי אינטימית זו. עוד יותר – אם זאת  אחת התמונות הראשונות שלשכת העיתונות הייתה צריכה להפיץ לתקשורת.
רבים, ואני בתוכם, חושבים כי הייתה זו טעות מצד אנשי לשכת ראש הממשלה. אמנם מגיע לנתניהו קרדיט גדול על המהלך, אבל לא היו צריכים לדחוף אותו לתמונה הזו.
המטרידים
אבל ראש הממשלה, שאנשיו "דחפו" אותו לתמונה לא היה היחיד שנדחף. חרף הדיבור של כל בעל סמכות ובעל מקצוע – על הצורך של גלעד בשקט ומנוחה, חרף המאמץ שעושים הצבא והמשטרה לחסום את הגישה לבית המשפחה בפני סקרנים, חרף סיכום בין העורכים בכלי התקשורת החשובים לא ללחוץ , לא להגזים ולא לשלוח את צלמי הפפרצ'י לטפס על עצים וגדרות ולכוון עדשות רבות עצמה לחלונות בית המשפחה, הישראלים בהמוניהם התעלמו. הם הציפו את הישוב מצפה הילה. התקהלו, וחיכו לזה שגלעד יציץ החוצה. אם לא הוא אז אביבה האם, או נעם האב, יואל האח ואפילו יערה,חברתו. שדר טלוויזיה אחד קטע ביום רביעי  את דיווחו כשאמר למגישת התכנית: "רגע רגע, אני רואה שיואל ויערה יצאו מהבית, אני רץ אחריהם אולי יגידו משהו… הרכב בו נסעו האח יואל ויערה נאלץ לעצור בדרכו לבית בשל הצטופפות הסקרנים והמצלמות מולו. "איך ההרגשה היום יותר טוב?" נזרקה שאלה "ברור שכן" הייתה התשובה עכשיו תסלחו לנו אולי תתנו לנו להמשיך לבית? הכל, צריך להדגיש, היה מתוך רצון טוב חיבה ואהבה.
אבל מה יש להם למאות המבקרים לעמוד מול בית משפחת שליט שעות בימים האחרונים ? כל אחד שישאלו אותו יגיד: תנו לו את הזמן שלו, הוא צריך את השקט כדי להתאושש… אז מה לכל הרוחות אתם עומדים שם על משפחותיכם, מטילים עליו עוצר כפוי נוסף, מאלצים את המשטרה ללכת סביבו ולהדוף סקרנים, כשהוא מעז להוציא את האף החוצה . "הנה הוא יוצא" ,על ראשו קסקט", "הוא קצת התנדנד על האופניים אבל אח"כ היה בסדר" מה כל זה אם לא מציצנות מיותרת , טרחנית ומעיקה. טוב שנועם האב, יוצא פעם או פעמיים  ואומר מילה או שתיים המרגיעות לשעה קלה את הכתבים, העומדים שם שעות.
חלי גולדברג כתבה באתר שלה "תקריב" על הישראלים הגודשים את הישוב מצפה הילה שלא בטובת גלעד שליט ומשפחתו. היא מביאה ציטוטים של כמה מהם שרואיינו ע"י כתבים משועממים שגם הם עמדו שם: " "הגענו אתמול לצימר באזור ואמרנו שאנחנו חייבים לקפוץ לראות מה קורה",…."זה טוב שמאבטחים את המקום, אחרת כולם היו משגעים את גלעד" … "הוא בטוח צריך את השקט שלו עכשיו". האמירות הללו הופיעו ב –ynet. היו דומות גם ב– nrg מכל קצות הארץ הגיעו לשם "המוני בית ישראל" כדי לתת לגלעד את השקט שלו…אלה המטרידים.
המגעילים
אבל היו גם אחרים. מזה כמה ימים פורחת ברשת תופעה של תמונות מעובדות בעזרת "פוטושופ" רובן מלעיגות, חלקן מרושעות. רבות מהן משתמשות בדמותו של נתניהו כפי שמופיעה בתמונת החיבוק בין נעם שליט ובנו גלעד. המדור "קפטן אינטרנט" ב – "הארץ" מביא קישור לאתר אחד כזה. סיוון, אחת מאלה שהגיבו לרשימה קודמת כאן בנושא הביאה קישור נוסף לאתר כזה.
וגם זה קיים: האתר "חורים ברשת" חושף הונאת פייסבוק הקשורה לחזרתו של גלעד שליט. מבטיחים לגולשים לצפות “בסרטון של הפגישה הראשונה בין גלעד שליט להורים שלו! מרגש עד דמעות” אם ילחצו "לייק" והם מועברים לאתרים מסחריים.אלה המגעילים[בעיני]   .                                                                                                                                                                                    
הצבועים
הצבועים הם כל אלה הקוראים בכל הזדמנות להניח לגלעד ומשפחתו לחזור לשגרה בשקט, ומציקים בלי הרף כפי שרואה כל צופה טלוויזיה ומאזין לרדיו. חלקם עומדים ליד הבית במצפה הילה, חלקם ברשת ולא מעט בתקשורת. דוגמא: המשדר "חוזרים הביתה" בערוץ 2. לא יכלו להתאפק. לפני שידור השיר המיוחד לכבוד גלעד שהקליט אריק איינשטיין היו חייבים, מה זה חייבים "לצאת לפרסומות".
מילה לסיום: כדי שלא יתקבל רושם מוטעה – הרוב המכריע של הציבור נוהג אחרת. מחבק , אוהב, מבין ונותן לנשום. אבל ישנם גם אחרים . שיפסיקו כבר. 
ארבע תמונות:

תמונת לע"מ

פוטושופ 1

פוטושופ 2

פוטושופ 3


 1. נפתלי גוטמן
  21 באוקטובר 2011 ב- 10:03

  תמונות מעובדות בפוטושופ של אירועים זו תופעה עולמית.
  היה אתר שריכז פוטושופים של תמונת חדר המצב בעת חיסול בן לאדן (חלק די מבדרות)
  נשאלת השאלה מה שווה האמנה של כלי התקשורת אם הם נשארים שם ודורשים דיווח מהמשפחה על כל פיפס של גלעד?!
  יש לציין שחג – שבת – חג הוא מתכון בטוח בטלוויזיה לשידורים חוזרים וזבל ממוחזר וסיקור שליט נפל בפרי בשל לידם שכעת הם יכולים למלא את המסך בו.

 2. 21 באוקטובר 2011 ב- 10:07

  צודק. ובכל זאת…וכמו שכתבת

 3. צביקה ארצי
  21 באוקטובר 2011 ב- 16:50

  יש מכל הסוגים. עובדה אחת נשארה שרירה וקיימת. משפחת שליט.
  זו דוגמא ומופת למנהיגות אמיתית. הייתה לה מטרה והיא הושגה. הציגה מופת לאיך חותרים בנחישות אל המטרה. איזה דרך אצילית ויעילה? לא היו חצאי אמיתות ולא קריצות חנפניות. לכל אורך הדרך – מהרגע שלקחו אחריות במקום המנהיגות שהכזיבה – חתירה עיקשת ועניינית.
  בתקופה קשה זו כדאי לציין כי לא רק משפחת שליט מהווה דוגמא מעודדת. גם תנועת המחאה. אפשר להכות ולהצליף בשוליים אבל עדיף להתמקד ולהציג את הדוגמאות הטובות המייצגות לדעתי את התקוה לעתידה של המדינה.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: