ראשי > אקטואליה - כלכלה, צרכנות, חברה > עכשיו הם מחכים… וביבי יצא מנהיג

עכשיו הם מחכים… וביבי יצא מנהיג


מובילי המאבקים החברתיים בהמתנה עד לאחר חזרת גלעד שליט. אח"כ יצטרכו למצב מאבקם מחדש. בכל מקרה ביבי יצא מנהיג.

כולם מחכים עכשיו עד שגלעד שליט יחזור ועד שההמולה סביבו תפחת. עופר עיני מחכה להתחיל את "הכניסה" שלו, הרופאים המתמחים וחבריהם ממתינים להגשת הבג"צ שהבטיחו ולהכרעת העליון בנושא התפטרותם, ובינתיים מקווים להגיע להישג כלשהו מול האוצר. לא הישג דרמטי כפי שקיוו , אבל כזה שיאפשר להם לצאת מהסחרור אליו נכנסו ולשוב ממורמרים כואבים וכועסים – בצדק – למקומם ברפואה הציבורית. מנהיגי המחאה החברתית ממתינים לעת כושר לחדש את הפגנות ההמונים – ואין להם ידיעה אם יצליחו לחדש את ה"מומנטום". בכנסת ממתינים ל"מרוט את נוצות" מסקנות טרכטנברג תוך תקווה להשיג עוד כספים והקצבות לחלוקה לקבוצות האינטרס שלהם.

מי שנמצא במצב הטוב ביותר הוא עופר עיני והקמפיין שלו נגד הקיפוח שבהעסקת עובדי קבלן. הוא כבר הכריז על סכסוך עבודה, בעוד מספר ימים יוכל ליזום שביתות והשבתות ועל גבן לזכות בחשיפה תקשורתית שתעמיד את קיומו, שהתעמעם קשות בחדשים האחרונים, במרכז הזירה הציבורית. זה עוד עשוי להצליח לו כי עניינית כותרת הקמפיין שלו חיובית, אך ברור לכל כי עיתויו נועד ל"גזור קופון" בזכות עיני על גב "המחאה החברתית". עכשיו כאמור יצטרך עיני לשקול היטב את מועד השקת הקמפיין וההשבתות..

ההסכם לשחרור גלעד שליט שינה לחלוטין את סדר היום הציבורי. מאבק הרופאים המתמחים והמחאה החברתית במצב בעייתי. הם  יצטרכו עכשיו למצוא דרך לשמר את הישגיהם בתודעה הציבורית ולקבוע נקודת זינוק לחידוש המאבק. ההצלחה אינה מובטחת.

עופר עיני כאמור, עוד לא נכנס מעשית לקמפיין שלו. אין לו עדיין הישגים שעליו לשמר. והוא במצב נוח יותר.

המפלגות במערכת הפוליטית, במצב הכי טוב. מצער, אבל זה כך. הלחץ הציבורי בנושאי כלכלה וחברה פחת, ועכשיו ניתן ל"כרסם" בנחת במסקנות טרכטנברג ולהשיג עוד ועוד כספים לקבוצות האינטרס שלהם.

היו גם נפגעים: "תנובה" ספגה מהלומה ברווחיות המופקעת שניכסה לעצמה ונאלצה להפחית מחירים ולפלוט החוצה את היו"רית זהבית כהן. כנ"ל, מבחינת המחירים, יתר המחלבות וגם רשתות שיווק וכמה מפעלי מזון.

עכשיו גם "שופרסל" בזעזוע.

האם המכות הללו תספקנה כדי לגרום למונופולים החזיריים לשנות כיוון? לא בטוח אבל יש סיכוי. 

כולם ממתינים….

מילה לסיום: ביבי יצא הכי  טוב. גם קיבל החלטה לא קלה שצריך היה לקבלה מזמן. גם שחרר עצמו, לפי שעה מכל הלחצים החברתיים שהכבידו עליו מאד. ועכשיו הוא מנהיג .  הרי הוא אמר בעצמו: זו הייתה החלטה קשה ומנהיגות נבחנת בקבלת החלטות קשות.. היו ציניים בינינו שאמרו  כי קיבל את ההחלטה על מנת לשחרר עצמו מכל הלחצים ולשדרג מעמדו בציבור. לא בטוח שזה המקרה. לא עד כדי כך.

 1. צביקה ארצי
  15 באוקטובר 2011 ב- 12:15

  נראה שהמילים בונות את עצמן. מייצבות מגדל באויר.
  אז הנייר גם הוירטואלי מאפשר הפלגות דמיוניות. משפחת שליט הפגינה התנהגות עקבית ועניינית. היא הוכיחה עצמה.
  ביבי מפגין התנהלות ולא מנהיגות. רק מי שטחו עיניו מחליף בין שתי אלה.
  משפחת שליט לא תתן לתקשורת לחגוג והקופונים התגלו קטנים מכדי לכסות.

 2. רני
  15 באוקטובר 2011 ב- 14:02

  על שחרור שליט נכתב: "לא בטוח שזה המקרה. לא עד כדי כך".
  למה אתה נותן לנתניהו את הקרדיט של דובר אמת ועושה צדק שאינך נותן לעיני?

 3. 15 באוקטובר 2011 ב- 15:30

  לעופר עיני מגיע קרדיט על שבחר בעניין צודק – העסקת עובדי קבלן – לקמפיין שלו וכך גם צוין ברשימה. לעומת זאת העיתוי שבחר ליזמתו נגוע ברצון לצבור קרדיט על גב המחאה החברתית שמנהיגיה דחו מאמציו להכתיר את עצמו כמנהיג שלה. בנוסף, ההסתדרות לא הסתייגה מהנושא עד כה ושיתפה פעולה בעקיפין עם הנוהג הפסול הזה . [לא בדקתי אם גם במוסדותיה היא מעסיקה עובדי קבלן.]
  נתניהו, במקרה שליט, קיבל החלטה לא קלה, שיש לה גם מחיר פוליטי, והוא מעוניין למצות על גבה את המיטב עבורו . לקבוע שעשה זאת על מנת לצבור קרדיט נראה מרחיק לכת, לטעמי, אף שישנם הסבורים אחרת.

  • צביקה ארצי
   15 באוקטובר 2011 ב- 21:29

   שניכם צודקים.
   רני על שאתה תוהה על הקרדיט שניתן לביבי המזגזג.
   מנחם על שאתה רואה במאבק על היחס אל עובדי קבלן מאבק צודק.
   לגופו של דבר לדעתי לא מגיע לאף אחד משני אלה שום קרדיט. שניהם מתיימרים להיות מנהיגים. מנהיגים אמורים להוביל ולא לקפוץ על עגלות נוסעות.

 4. 15 באוקטובר 2011 ב- 21:55

  הערה על השורה הראשונה: מובילי המאבקים החברתיים לא נמצאים "בהמתנה עד לאחר החזרת גלעד שליט" בגלל החזרת גלעד שליט – דבר לא השתנה מלפני שבוע ושום אירוע לא נדחה או בוטל בעקבות החדשות על העסקה.
  צעדי המחאה הגדולים נקבעו ממילא לעוד שבועיים, כדי לחכות לתום תקופת החגים.

  וצעד אחד, גדול ככל שיהיה, לא הופך אותך לפתע למנהיג, או משנה את סך כל מעשיך האחרים בכהונתך. בגלל זה גם אין שום סיבה שהמחאה החברתית-כלכלית תמתין או תשתנה בעקבות העסקה.

  • צביקה ארצי
   15 באוקטובר 2011 ב- 22:40

   יעל שבוע טוב,
   מובילי המאבק נמצאים בחזית של גל ולא סתם אחד אלא גל צונאמי. גל צונאמי בהבדל מגל רגיל הוא גל שבא מהמעמקים. הוא יונק מהמעמקים עוצמות בלתי רגילות. לא ניתן להסיט אותו ובטח שלא ניתן לעצור אותו. המחאה כבר כאן. הגל כבר שטף והשאיר את רישומו.
   לטעמי אין צורך בעוד צעדי מחאה גדולים. רק עיוור לא ישים לב לשינוי שכבר קרה. רק מנהיג חסר אחריות לא ינקוט בצעדים הנכונים לתיקונים הנזקים.
   מנחם ביבי כבר לא ה"הישו". כל המערכת הפוליטית שאחרי כבר אינה מה שהייתה. זה רק הפוליטיקאים שמשחקים ב"נדמה לי" כאילו כלום לא קרה.

 5. 15 באוקטובר 2011 ב- 22:29

  יעל – אכן אין שום סיבה להניח שהמחאה החברתית תשתנה בגלל עסקת שליט, אבל לטעמי לא מובטח שהמומנטום שנתן לה עצמה גדולה כל כך, יחזור על עצמו. מנהיגי המחאה יצטרכו לאפיין את צורתה מחדש. נכון שידעו כי לתקופת החגים תהיה השפעה מצננת, אבל חזרתו של גלעד שליט תרחיק לתקופה נוספת את תשומת הלב התקשורתית ממנה , וגם ביבי ימצה עד תום את הקרדיט הציבורי לעצמו מ"מבצע גלעד". האמור יפה גם לקמפיין של עופר עיני ומאבק הרופאים המתמחים – כולם הם ברוח המחאה החברתית. זו תמימות להתעלם מכך. המחאה אמנם לא תיעלם אבל חזרת שליט משנה לזמן מה את סדר היום הלאומי.

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: