ראשי > אקטואליה - כלכלה, צרכנות, חברה > "דרכים יצירתיות" = "ישראבלוף"

"דרכים יצירתיות" = "ישראבלוף"


רשימה נוספת בסדרה "עובדים עלינו". האם המונח "דרכים יצירתיות" הוא ביטוי מכובס ל"ישראבלוף? 

 

גם לאחר שהחליטו באוצר לשלם לרופאים המתמחים* בבתי החולים הציבוריים יותר, עדיין לא השתחררו שם מהנוהג הנפסד המלווה את כל המשאים ומתנים על הסכמי שכר.האוצר מסכים, אם אין ברירה לתת תוספת כספית, אבל באופן שינטרל חלק גדול ממנה. מערפלים את סיכומים בנושא כך שקשה להבין את משמעותם, ו"מוכרים" לצד העומד מולם את ה"סיפור" הבא:

ניתן לכם תוספת. השכר החודשי יעלה בכך וכך אחוזים, התוספת הכספית תסתכם בכך וכך שקלים לחודש. אבל יש לנו בעיה קטנה. אנחנו לא יכולים לפרסם כי הסכמנו לחרוג ממסגרת ההסכם המחייב שנחתם עם ההסתדרות/הארגון היציג/האגוד המקצועי..אם נעשה זאת יפרצו כל הסכמי השכר במשק, יפתח גל של שביתות,יהיה משבר, אזרחים יפגעו. אז בהודעת הסיכום נמסור כי שמרנו על מסגרת ההסכם ולא חרגנו ממדיניות השכר, וכי הלכנו לקראתכם איפוא שניתן. נודיע כי גיליתם אחריות וכי שני הצדדים הרוויחו. אתם מה איכפת לכם את הכסף קיבלתם, אז תלכו לקראתנו בעניין הזה. בסך הכל אלה מילים.

במקרים רבים הצד השובת,המותש המשתוקק כבר לסיים את המשבר ולהשתחרר מהלחץ –מסכים.

אז זהו – אלו לא רק מילים.

את השיעור הזה לומדים הרופאים המתמחים. נמאס להם. הם רוצים תוספות שכר משמעותיות. גם האוצר מסכים שצריך להיענות להם, גם ראש הממשלה מסכים שצריך לתת תוספת.

אבל מה ? יש בעיה קטנה. יש הסכם חתום עם הארגון היציג, ההסתדרות הרפואית ולא ניתן לשנותו , כפי שדורשים המתמחים על מנת לקבוע בו את תוספות השכר שכבר מוסכם צריך לתת.. המתמחים לא מוכנים לקביעה הזו ועל כן הודיעו רובם שאינם מסכימים להמשיך במקצוע, יתפטרו – ולפתע מערך הבריאות הציבורי קורס. אי אפשר בלעדיהם.

מה עושים? אומר שר האוצר: אמנם "אי אפשר לפרוץ את ההסכם שנחתם עם ההסתדרות הרפואית, אך לעומת זאת אפשר לחפש דרכים יצירתיות לשפר היבטים מסוימים במסגרת ההסכם…."

ומה ראש הממשלה אומר? מלשכתו נמסר בשמו כי…" מלשכת ראש הממשלה נמסר כי בנימין נתניהו הנחה את הדרגים המנהלים את המשא ומתן לתת תוספת של אלפי שקלים בחודש לרופאים צעירים שיתמקדו במערכת הבריאות הציבורית. ההצעה נועדה לשפר את התנאים הכלכליים של הרופאים ולשדרג את מערכת הבריאות…."

אז למה הרופאים המתמחים מתעקשים לדחות את כל ההצעות , מתפטרים וגוררים את מערכת הרפואה הציבורית לסחרור משברי?

כי הם כבר למדו לקח . כשבדקו מה עומד מאחרי התוספות המוצעות , התברר כי כל התוספת "של אלפי שקלים בחודש", בלשון לשכת רוה"מ, לא תיכנס לבסיס השכר שלהם, לא תיכלל בחישוב השכר לפנסיה, לא תהייה מרכיב להפרשות הסוציאליות . בקיצור המשכורת הבסיסית הרגילה שלהם לא תשקף את התוספת הזו כלל. [אה, כן מס הכנסה כמובן ישולם עבורה] בנוסף, התוספת תינתן לא על היקף משרה מלאה של שמונה שעות. היא תינתן למי שיסכימו לעבוד יותר. הרבה יותר. יותר שעות,תורנויות, וכיוב'.

עוד משהו: ההסכם שהאוצר מסרב לפתוח נחתם לתשע שנים, במהלכן לא ניתן להעלות דרישות לשיפור שכר או תנאים. גם התוספות שהובטח כי ינתנו יפרסו על פני שנים אלה. כלומר בעשור הקרוב לא יוכלו הרופאים לדרוש תוספת ובשנים הקרובות יקבלו רק חלקיק ממה שהובטח, היתר אם ירצה השם בעוד שש שבע תשע שנים…

המתמחים לכן אינם מוכנים להיות אסירים בהסכם שמלכתחילה התנגדו לו למשך עשור שלם ןגם אינם מוכנים לקבל תוספות בכ"אילו" בלי שאלה יכלל בשכר הבסיס.

האוצר כמובן אינו מדבר על כך . הוא מדבר על תוספות של אלפי ש"ח [שינתנו בעוד תשע שנים.. ] בלי הפרשות סוציאליות ובלי שיכללו בפנסיה.

אלו "הדרכים היצירתיות" ועל זה כבר נאמר "ישראבלוף".

לסיכום: חבל שהאקדמיה ללשון העברית לא קובעת כי "דרכים יצירתיות" זה מונח מכובס למונח העממי "ישראבלוף"

הערת עדכון: רוב התוספות שהאוצר מוכן להציע עכשיו, מתייחסות לרופאים המוגדרים כ"מומחים צעירים", כלומר כאלה שסיימו כבר את שלב ההתמחות. למתמחים כמעט ולא מוצעות תוספות שכר מיידיות.

 1. צביקה ארצי
  11 באוקטובר 2011 ב- 22:33

  ביום כיפור אכלנו אותה בגלל מה שקראו הקונספציה. לא הזיז לאף אחד שהצעירים מדווחים מהשטח את מה שראש המערכת (ראש אמ"ן) מנסה להסתיר.
  עכשיו המתמחים הצעירים לא מוכנים להסכים למה שמשהו מנסה להסתיר. אולי הרופאים המתמחים ירפאו אותנו מהמחלה שמכרסמת בכל מה שהאמנו.
  לא עוד ישראבלוף. לא עוד כאילו כזה. ישראלי חזור ודבר אמת.
  כל השטיקים וכל הטריקים שעשינו לכל העולם – כך הספינו מנהיגינו – ואשתו חוזרים אלינו כבומרנג.

 2. שמעון ויג
  11 באוקטובר 2011 ב- 23:11

  יש לי גם הצעה יצירתית. שעופר עיני יסכים למנוע מהועדים האחרים לדרוש את פתיחת הסכמי השכר שלהם, בעקבות פתיחת הסכם השכר עם הרופאים. ושזה יהיה ברור לכולם שזהו מקרה אחד פעמי. כך ניתן יהיה לתקן את הסכם השכר ללא סיכון.
  אני ידע, אני נאיבי.
  שמעון

 3. 16 באוקטובר 2011 ב- 22:42

  כן, צדקת. זה ישראבלוף במיטבו והוא עבד במשך שנים רבות.
  הפוסט שלך מזכיר לי סיפור ישן נושן, ששמעתי אותו כשהייתי כתב צעיר לפני שנים.
  באגף פרצה שביתה ארוכת ימים ומעיקה. בסופה, הודיע חבר הוועד לשובתים שחזרו לעבודה: השגנו לכם "תוספת עניבה", שתשפר את משכורתכם…
  אחרי תחילת החודש, באו עובדים עם תלושיהם אל חבר הוועד בזעקה: "בתלוש לא מוצאים את "תוספת העניבה". הוציא חבר הוועד מחשבון, חישב את הסכומים בתלוש והראה שהשורה התחתונה יותר גדולה מסיכום המספרים.
  "התוספת נכללת בהסכם, אבל לא מודפסת. שוועדי אגפים אחרים לא יידעו שקיבלתם תוספת", אמר בחדוות ניצחון.
  כבר אז היו צריכים לרמות – לטובת העובדים באגף ולהטעיית עובדים אחרים.
  גם זאת דרך יצירתית…

 1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: